New York Yöneticisi Kripto İşletmeleriyle İlgili Yeni Bir Öneri Sundu

New York Yöneticisi Kripto İşletmeleriyle İlgili Yeni Bir Öneri Sundu

Paylaş
New York Yöneticisi Kripto İşletmeleriyle İlgili Yeni Bir Öneri Sundu

New York’un başındaki isim olan Andrew Cuomo, lisanslı kripto para birimi işletmelerinin inceleme ve gözetim ile ilgili düzenleme maliyetleri için ödeme yapması amacıyla eyalet Finansal Hizmetler Yasası‘nı (FSL) değiştirmeyi önerdi.

Eşit Şartlar

The Block’un haberine göre bu öneri Cuomo’nun “İlerleme Durumu 2020” gündeminin bir parçası olarak yapıldı. Bahsi geçen belgede Sigorta Hukuku veya Banka Hukuku kapsamında lisanslı şirketler ile FSL altında lisanslı olan şirket arasındaki mevcut tutarsızlığa değinildi. Belgeye göre Sigorta Hukuku veya Banka Hukuku kapsamında lisanslı şirketler; New York Finansal Hizmetler Departmanı‘na (NYDFS) çeşitli değerlendirmeler sunmakla yükümlü olmakla birlikte, düzenleyici maliyetleri de ödemek zorunda. Ancak FSL’in lisans verdiği şirketlerin bu yükümlülükleri bulunmuyor.

Cuomo’nun 318 sayfalık politika rehberinde konuyla ilgili şu ifadeler yer alıyor:

FSL’in lisans verdiği şirketleri, diğer lisanslı şirketlerle ortak bir temele oturtmak için yasada değişikliğe gitmeyi öneriyoruz.

Bunların yanında NYDFS, eyalette faaliyet gösteren işletmelere, dijital para birimleri işletmeleri için özel bir işletme lisansı olan BitLicense‘ın verilmesinden sorumlu. Aralık 2019’da ajans, BitLicense verme kılavuzuna iki yeni token listeleme seçeneği ekleme planı olduğunu ifade etmişti.

Öte yandan yapılan resmi bir duyuruya göre NYDFS, 2019’un sonuna kadar iki düzine BitLicense yayınladı. Ayrıca eğer son öneri onaylanırsa, Cuomo’nun değişikliği sayesinde FSL’nin yetki alanındaki tüm kripto para birimi platformları işletme maliyetini artıracak…

Tüm bunların yanında NYDFS Temmuz 2019’da özellikle kripto para firmalarına lisans verilmesi alanında hizmet verecek olan Araştırma ve Yenilik Bölümü isimli yeni bir departman oluşturdu. Bahsi geçen BitLicense lisansını bu bölüm veriyor ve sonrasında takibini sağlıyor…

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap