Milyar Dolarlık Bitcoin Varlık Şirketi Performansıyla Göz Dolduruyor

Milyar Dolarlık Bitcoin Varlık Şirketi Performansıyla Göz Dolduruyor

Paylaş
Milyar Dolarlık Bitcoin Varlık Şirketi Performansıyla Göz Dolduruyor

Kriptokoin – Dünyanın en büyük dijital varlık fonu olan Grayscale Investment Trust, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde rekor miktarda bir yatırım çekerek kripto topluluğundan geniş ilgi gördü.

Fona göre, Grayscale, 1 Temmuz-31 Eylül arasında 254.9 milyon dolara ulaştı ve geçtiğimiz yıl 400 milyon dolarlık sermaye girişine işaret etti.

Grayscale, akredite yatırımcılara transfer sorunları, depolama sorunları ve vergi sıkıntıları gibi kripto yatırımları ile ilgili geleneksel kaygılar olmadan kripto pazarına erişim imkanı sunmakta. Temel olarak, yatırımcılar, Grayscale’in yatırım ürünlerinden bir pay alarak fonlara erişebiliyor.

Kesintiler normal

Fonla ilgili eleştiride bulunanlar, şirketin yönetim ücretlerinin çok yüksek olduğunu söyledi. Ücretler açısından, Grayscale Investment’in Digital Large Cap Fund isimli Fonu, yatırımcıları yıllık yatırım ücretlerinden yüzde 3 oranında kesinti yapıyor. Grayscale Bitcoin Trust’a yatırım yapmak için yatırımcılar yüzde 2 ve Grayscale Ethereum Trust için yüzde 2.5 oranında ücret ödüyorlar.

Bununla birlikte, popüler Digital Large Cap isimli fonun şu anki yüzde 90’lık artışı işaretleyen performansına bakıldığında bu yüksek ücretlerin haklılık payı bulunuyor. Fon, yüzde 80,6 Bitcoin, yüzde 9,2 Ethereum, yüzde 6 Ripple, yüzde 2,5 Bitcoin Cash ve yüzde 1,7 Litecoin de dahil olmak üzere, tamamen üst düzey piyasa coinlerinden oluşuyor.

Eskiden 2013 yılında Bitcoin Yatırım Ortaklığı olan Grayscale Investment Yatırım Ortaklığı, akredite olmuş yatırımcılara özel bir fon olarak başladı. Greyscale, şimdi on kripto odaklı yatırım ürününe sahip ve Grayscale Digital Large Cap isimli Fon bugüne kadar en popüler olanı.

Fonun kazancı yüksek

Yatırım dereceli kriterler ve kripto para cinsinden yatırımlar seçiminin yapıldığı süreç kadar, Grayscale, yalnızca Kripto para birimi pazarının yüzde 70’ini oluşturan popüler Grayscale Investment Digital Large Cap Fonu ile kurallara dayalı bir portföy metodolojisi kullanıyor. Fonun bileşimi üç ayda bir değerlendiriliyor.

Grayscale’in Digital Large Cap Fonu’nun üçüncü çeyreğe göre gösterdiği performans kuşkusuz kripto para birimi pazarındaki keskin düşüşe neden oldu. Fon, 1 Temmuz’dan 29 Eylül’e kadar yüzde 23,49 düşüş gösterdi, ancak Ekim ayının sonlarında Bitcoin’deki son artış, fonun aylık bazda yüzde 10’luk bir kazanç elde etmesine yardımcı oldu.

Örneğin, Grayscale’in web sitesinde bulunan Digital Large Cap Fonu’nun 12 aylık performansı yüzde 11.93 iken, yıllık kazanç yüzde 90’ı buldu.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap