Microsoft’tan Blockchain Dünyasına hızlı Bir Adım

Microsoft’tan Blockchain Dünyasına hızlı Bir Adım

Paylaş
Microsoft’tan Blockchain Dünyasına hızlı Bir Adım

Yazılım geliştirme dünyası Pazartesi günü Microsoft Corp., kod üzerinde paylaşım ve ortak çalışma için popüler bir çevrimiçi platform olan GitHub Inc.’i 7.5 milyar dolara satın aldığını söyledi. Bazı yazılımcılar haberin müthiş olduğunu düşünürken, diğerleri bunun korkunç olduğunu söylüyor.

Blockchain ağına her geçen gün yeni ürünler katılmakta ve yazılımcılar da bu ürünleri ilk olarak GitHub üzerinden test etmekte. Herhangi bir yazılım güncellemesi veya blockchain krizi durumunda, çoğu teknik hata ve bug, GitHub kullanılarak çözüme ulaştırılmakta.

Bulut bilişimine odaklanan ve CEO Satya Nadella’nın altında yeni ortaklıklar kurmuş olan Microsoft, günümüzün açık kaynak-düşmanlarından çok farklı. Ancak tüm yazılım geliştiricileri değişimi fark etmedi ve herkes GitHub’a katılan geliştirici türlerine, bir zamanlar merkezi bir düşman olan şirkete güvenmiyor.

GitHub üzerinde yaklaşık olarak 28 milyon kod geliştirici bulunuyor. Mevcut satın almanın ardından Microsoft’un açık kaynak kod paylaşımı konusunda henüz belirsiz olan politikaları kullanıcıları için tedirginlik oluşturuyor.

Yazılımcıların korkuları, işlerini özgürce yapan ve paylaşan açık kaynaklı kodlayıcılar ile özel yazılım satarak ve teknolojisini hızla koruyarak dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline gelen Microsoft arasındaki çok gerçek bir tarihsel çatışmadan kaynaklanıyor. 2001’de, bir Windows yöneticisi açık kaynak kodlu bir fikri mülkiyetli destroyer olarak adlandırdı ve iş yapmanın “Amerikan Yolu” na dayandığını ima etti. Eski İcra Kurulu Başkanı Steve Ballmer ise buna “kanser” adını verdi. Ancak 2001 den bugüne teknoloji oldukça ilerlemiş özellikle kripto para piyasalarında ki hareketlilik Microsoft gibi bir yazılım devini de gündeme kayıtsız bırakmamıştır. Öyle görünüyor ki, kripto para piyasaları da yazılım dünyasında resmi olarak kendisini kabul ettirmeye başlamış.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap