Microsoft, Web3 planları kapsamında Blockchain şirketi ConsenSys’e yatırım yaptı

Microsoft, Web3 planları kapsamında Blockchain şirketi ConsenSys’e yatırım yaptı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Microsoft, Web3 planları kapsamında Blockchain şirketi ConsenSys’e yatırım yaptı

Investing.com – Microsoft (NASDAQ:MSFT), Google (NASDAQ:GOOGL), Meta, Twitter gibi teknoloji devlerinin Blockchain sektöründe yer edinme çabaları arasında yarışa dahil olmak için yeni yatırımlar yapıyor. Bu bağlamda dev teknoloji şirketi, Blockchain şirketi ConsenSys’e yatırım yaptı. 

Ethereum kurucu ortağı Joseph Lubin tarafından kurulan ConsenSys, son finansman turunda 450 milyon dolarlık fon topladı. Böylece şirket, bu fonlarla piyasa değerini 7 milyar dolara çıkardı. Microsoft ile birlikte Parafi Capital, SoftBank ve Temasek gibi şirketler, finansman turuna öncülük ettiler. 

ConsenSys tarafından yapılan açıklamaya göre yeni fonlar 600’e yakın kişiyi işe alarak istihdam artışı ve NFT sektöründe büyüme için kullanılacak.

Microsoft’un web3 politikası

Microsoft, geçen yıl Mayıs ayında Azure’un Blockchain hizmetlerini durdurduktan sonra ConsenSys’e yönelmişti. Şu an her iki şirket de kullanıcılarına Quorum Blockchain Hizmeti sunma konusunda iş birliği yapıyor.

Teknoloji devi Microsfot, Bunun yanında Call of Duty ve Warcraft gibi dünyaca ünlü oyunların geliştiricisi video oyun şirketi Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın almıştı. Bu, oyun dünyasındaki en yüksek tutarlı satın alım olarak kaydedilirken anlaşma, şirketin Metaverse alanında yerini sağlama alma çabası olarak yorumlandı.

Ayrıca, Microsfot, Astar Network aracılığıyla başka bir akıllı sözleşme platformu olan Polkadot ağıyla da ilişki içerisinde.

ConsenSys nedir?

2014 yılında kurulan ConsenSys, Ethereum ağı üzerinde çalışan yazılımlar geliştiriyor. Şirket, son bir yılda merkezsiz finans (DeFi), NFT’ler, Metaverse, Web3 ve kripto ekosistemindeki diğer faaliyetleriyle önemli bir büyüme gördü. 

Consensys, dünyanın en popüler kripto para cüzdanı MetaMask’ın geliştirilmesinin arkasındaki güç olarak da görülüyor. Ayrıca geliştiricilerin Ethereum ağı için uygulamalar oluşturmasına yardımcı olan bir araç paketi olan Infura adında bir hizmeti de var.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap