Microsoft, Google ve SOL’dan Duyuru: Bu 7 AI Coin Sıçradı!

Microsoft, Google ve SOL’dan Duyuru: Bu 7 AI Coin Sıçradı!

Paylaş
BTC Piyasası: Microsoft, Google ve SOL’dan Duyuru: Bu 7 AI Coin Sıçradı!

Microsoft ve Google’ın ana şirketi Alphabet Inc.’in yapay zeka (AI) savaşının kızışması, yapay zeka odaklı coin’lerin fiyatında sıçramaya neden oldu. Bu sırada, tanınan altcoin Solana’dan da bir AI duyurusu geldi. İşte Microsoft, Google ve Solana’nın en son duyuruları ve buna paralel olarak yükseliş yaşayan coin’ler…

Microsoft, AI alanında büyük atılımlar yapıyor

Microsoft, 1. çeyrek kar davetinde yapay zeka (AI) geliştirmeyi en kıymetli önceliklerinden biri olarak belirledi. Şirketin CEO’su Satya Nadella yapay zeka özellikleri hakkında kısaca yorum yaptı. Nadella’nın öteki açıklamaları öncelikle kurumsal müşterilere yönelik yapay zeka eserlerine odaklandı. Microsoft’un “en güçlü yapay zeka altyapısına” sahip olduğunu belirten Nadella; OpenAI, Nvidia ve öteki yapay zeka teşebbüslerinin bu altyapıyı kullandığını söyledi. Nadella, aşağıdaki tabirleri kullandı:

Sohbetin beşerler için bilgi aramanın yeni bir yolu haline geldiği bir geleceğe gerçek bakarken, tüketiciler Bing, Edge, Windows ve OpenAI ChatGPT’de Azure dayanaklı sohbetler ile gerçek seçeneklere sahip.

BTC Piyasası: Microsoft, Google ve SOL’dan Duyuru: Bu 7 AI Coin Sıçradı! 1

Nadella, Microsoft’un kurumsal kullanıcılara Azure platformu aracılığıyla ChatGPT ve GPT-4’e erişim sağladığını açıkladı. Ortalarında Coursera, Grammarly, Mercedes-Benz ve Shell’in de bulunduğu 2.500’den fazla müşterinin Azure OpenAI hizmetini kullandığını söyledi. Nadella ayrıyeten Snapchat’in gerisindeki şirket olan Snap Inc. ve Shopify’ın Azure’un desteklediği OpenAI API’sini kullandığını söyledi. Nadella ayrıyeten Microsoft’un kod teklif aracı GitHub Copilot’tan da bahsetti. Yalnızca üç ay içinde, Copilot for Business’ın Coca-Cola, General Motors (GM) ve Duolingo da dahil olmak üzere 10.000’den fazla kuruluştan kayıt aldığını söyledi. Microsoft’ta kullanılmakta olduğu söylenen Athena AI çipini açıklamadı.

Google AI gelişimine temkinli yaklaşıyor

Microsoft’un akabinde, bir başka dev şirket olan Google’ın ardındaki Alphabet’ten AI açıklaması geldi. Lakin Google’ın Microsoft’unki kadar hırslı bir yaklaşımı yok üzere duruyor. CEO Sundar Pichai, Alphabet’in birinci çeyrek çıkar davetinde yaptığı açıklamada, Google ve DeepMind’daki “Brain Team”i kısa mühlet evvel tek bir ünitede birleştirdiklerine işaret etti. Bu birleşim ile, Google’ın yapay zeka sistemlerini geliştirmek için hala “güvenli ve sorumlu” bir yaklaşım benimsemeyi hedeflediğini söyledi.

CEO’ya nazaran şirket ayrıyeten “sorumlu ve disiplinli bir halde yatırım yapma” taahhüdüne de bağlı kalıyor. Makine tahsili, uygun maliyetli ve “daha hızlı” bir formda faaliyet göstermeye çalıştığı ana alanlardan biri. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere şirket Mart ayında ”Bard”ı piyasaya sürdü.  Bu yapay zekasının lansmanından bu yana, DeepMind ve Brain takımlarının birleşmesi sayesinde PaLM modelini Bard’a eklemek üzere ilerlemeler kaydetti. API, Bard’ın kod oluşturma dahil olmak üzere programlama ve geliştirmeyle ilgili misyonlarda yardımcı olmasını sağlıyor.

BTC Piyasası: Microsoft, Google ve SOL’dan Duyuru: Bu 7 AI Coin Sıçradı! 2

Pichai, 25 Nisan’daki kar davetinde Google’ın PaLM API’ını ve yeni MakerSuite aracının lansmanından bahsetti. Şirket, bunları, geliştiricilerin şirketin büyük lisan modellerine erişebilmeleri gayesi ile yayınlamakta. Ayrıyeten şirketlerin yeni yapay zeka uygulamaları oluşturmaya başlayabilmelerini amaçladığı belirtilmekte. Pichai, şirketin bulut tekliflerine üretken yapay zekayı eklediğini belirtti. Ayrıyeten, Google’ın “üretken yapay zeka üzere işler için özel olarak tasarlanmış” eserlerle bağına dikkat çekti. Google’ın yeni G2 Virtual Machine’leri ile NVIDIA’nın yeni L4 Tensor Core GPU’suna sahip tek bulut sağlayıcısı olduğunu kaydetti.

Solana ChatGPT aracını yayınladı

Diğer yandan Solana Labs, paylaştığı bir tweet’te görüldüğü üzere, chatbot kullanıcılarının Solana Blockchain’i ile etkileşime girmesine imkan tanıyacak bir ChatGPT eklentisi ortaya çıkardı. Solana Labs, kullanıcıların ChatGPT ile cüzdan bakiyelerini denetim edebileceği belirtildi. Ayrıyeten takım, bu uzantının token aktarmak ve NFT satın almak için eklentiyi kullanabileceklerini söyledi. Örneğin bir ekran imajında, bir kullanıcı makul bir Solana adresine ilişkin NFT’lerin bir listesini istiyor. İkinci örnek manzarada, bir kullanıcı bir Solana sürecini öteki bir adrese göndermek için yardım istiyor. Üçüncü manzarada, bir kullanıcı bir NFT satın almak için yardım istiyor.

BTC Piyasası: Microsoft, Google ve SOL’dan Duyuru: Bu 7 AI Coin Sıçradı! 3

Yani ChatGPT, Solana Blockchain’i ile ilgili talimatları yahut bilgileri doğal lisandan makine lisanına döndürebiliyor.  GitHub’daki teknik detaylara nazaran eklentiyle hesap bakiyeleri, sahip olunan varlıklar, süreçler ve daha fazlası görülebiliyor. Solana, eklentinin genel kullanıma ne vakit açılacağını belirtmedi. Lakin geliştiricilerin projenin kaynak kodunu kullanarak kendi eklentilerini oluşturabileceklerini söyledi.

Microsoft ve Google gelişmeleri, yapay zeka coin’lerini sıçrattı

Microsoft ve Google gelişmeleri dışında yapay zeka alanının ivme kazanması ile AI coinler yükseliş yaşadı.   Sonuç olarak AI-tokenların fiyatındaki artış, teknoloji devleri Microsoft ve Google’ın ana şirketi Alphabet’in yapay zeka alanında uzun soluklu bir savaşa hazırlandığı bir devirde gerçekleşti.

BTC Piyasası: Microsoft, Google ve SOL’dan Duyuru: Bu 7 AI Coin Sıçradı! 4

En çok paha kazanan coinlerden biri, yüzde 35 ile XMON (XMON) oldu. Akabinde, yüzde 22 ile ChainGPT (CGPT) geldi. Üçüncü sırada yüzde 13.56’lık ivme karı ile Dock (DOCK) yer aldı. Akabinde yüzde 41’lik yükseliş ile Agoras: Currency of Tau (AGRS) dikkat çekti. AGRS’ın çabucak akabinde yüzde 14’lük bedel artışı ile RNDR geldi. Son olarak AION yüzde 11.6, INJ ise yüzde 10.4 sıçrama yaşadı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap