Metaverse coin’leri nelerdir? Kripto dünyasından metaverse projeleri

Metaverse coin’leri nelerdir? Kripto dünyasından metaverse projeleri

Paylaş
Uzman Coin: Metaverse coin’leri nelerdir? Kripto dünyasından metaverse projeleri

Facebook’un büyük metaverse hamlesi, metaverse dünyasına olan ilgiyi artırırken metaverse odaklı kripto para projeleri de merak konusu oldu. Bu rehberde, metaverse kavramından başlayarak metaverse coin’leri nelerdir sorusuna yanıt olarak belirli kripto paralara yer vereceğiz.

İçindekiler

1 Metaverse nedir?2 Metaverse coin’leri neden yükseliyor?3 Metaverse coin’leri hangileri?3.1 Axie Infinity (AXS)3.2 Decentraland (MANA)3.3 Enjin Coin (ENJ)3.4 The Sandbox (SAND)3.5 WEMIX (WEMIX)3.6 Dvison Network (DVI)3.7 Star Atlas (ATLAS)

Metaverse nedir?

Metaverse, kullanıcıların diğer kullanıcılarla etkileşime girdiği bir sanal gerçeklik uzayıdır. Örneğin metaverse evreninde insanlar, dijital temsilleri olan avatarlar aracılığıyla işte ve oyunda bir araya gelebilir, ofiste karşılaşıp konuşabilir, konserlere gidebilir ve aynı sanal mağazada kıyafet deneyebilirler. Kavram, Türkçeye “evrenin ötesi” olarak çevrilebilir. Metaverse kavramı, ilk olarak yazar Neal Stephenson’ın Snow Crash adlı kitabında geçti. Daha da geniş anlamda bu kavram, sadece sanal dünyaları değil, artırılmış gerçekliğin tüm yönlerini içeren bir bütün olarak İnternet’i de ifade edebilir.

Metaverse coin’leri neden yükseliyor?

Son günlerde tüm dünyada bir metaverse furyası yaşanıyor. Sosyal medya devi Facebook’tan dün gelen metaverse ile ilgili açıklama, üzerine şirket isminin Meta olarak değiştirilmesi konuya olan ilgiyi bir hayli artırdı. Bundan metaverse odaklı kripto para projeleri de olumlu anlamda etkilendi. Bu kapsama giren birçok coin, çift haneli ve hatta bazıları, üç haneli artışlar yaşadı.

Metaverse coin’leri hangileri?

Bilindiği üzere metaverse, sanal bir evren. Dolayısıyla bu evren sanal eşyalardan oluşuyor. Sanal gerçekliğe, sanal eşyalara ve NFT’lere odaklı tüm kripto para projelerini metaverse coin’leri içerisine dahil edebiliriz.

Piyasa değerine göre en büyük metaverse coin’leri şöyle:

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity, “kazanmak için oyna” mottosuyla oluşturulmuş bir platformdur. Axie Infinity dünyasında oyuncular, ekosisteme katkı sağladıkça, ödüllendirilir ve gelir elde ederler. Proje, Vietnam’da Sky Mavis isimli bir oyun firması tarafından 2018 yılında hayata geçirildi.

Piyasa değeri: 8.7 milyar dolarİlk fiyatı: 0.1 dolarŞimdiki fiyatı: 150 dolarBir aylık fiyat değişimi: %120

Decentraland (MANA)

MANA, kullanıcıların içerik ve uygulamalar oluşturmalarına, deneyimlemelerine ve bunlardan para kazanmalarına olanak tanıyan, Ethereum tabanlı bir sanal gerçeklik platformu.

Piyasa değeri: 2.4 milyar dolarİlk fiyatı: 0.024 dolarŞimdiki fiyatı: 1.39 dolarBir aylık fiyat değişimi: %105

Enjin Coin (ENJ)

Enjin, oyun ürünlerinden oluşan bir blok zinciri ekosistemi yaratmayı amaçlayan bir proje. Enjin Network ise kullanıcıların web siteleri ve klanlar oluşturabilecekleri, sohbet edebilecekleri, sanal eşya mağazaları kurabilecekleri bir sosyal oyun platformudur.

Piyasa değeri: 2.12 milyar dolarİlk fiyatı: 0.05 dolarŞimdiki fiyatı: 2.55 dolarBir aylık fiyat değişimi: %100

The Sandbox (SAND)

The Sandbox, kullanıcıların bir oyun biçiminde dijital varlıklar oluşturmasına, satın almasına ve satmasına imkan veren blok zinciri tabanlı sanal dünyadır. Proje 2020 yılında ortaya çıktı ve piyasaya sürüldü.

Piyasa değeri: 1 milyar dolarİlk fiyatı: 0.0083 dolarŞimdiki fiyatı: 1.13 dolarBir aylık fiyat değişimi: %75

WEMIX (WEMIX)

WEMIX, WEMADE’in blok zinciri oyun hizmetleri koluna odaklanan yan kuruluşu Wemade Tree tarafından geliştirilen blok zinciri tabanlı küresel oyun platformudur. Wemix, kullanıcılara dijital varlıklar için cüzdanlar ve pazar yerleri sağlayan oyun dApp’leri içeriyor.

Piyasa değeri: 765 milyon dolarİlk fiyatı: 0.36 dolarŞimdiki fiyatı: 5.90 dolarBir aylık fiyat değişimi: %400

Dvison Network (DVI)

Blok zinciri tabanlı bir VR içerik ekosistemi olan Dvision Network, Ethereum blok zinciri üzerinde çalışıyor. Geçen sene piyasaya sürülen Dvision Network, NFT’lerin alınıp satılabileceği bir platformu da içeriyor.

Piyasa değeri: 260 milyon dolarİlk fiyatı: 0.04 dolarŞimdiki fiyatı: 1.20 dolarBir aylık fiyat değişimi: %145

Star Atlas (ATLAS)

Star Atlas, sanal oyun metaverse’inde bulunan devasa bir çok oyunculu çevrim içi oyundur. Solana blok zincirinde yer alan Star Atlas, piyasaya 2021 yılında çıktı. Kripto para borsaları FTX ve Sarum tarafından destekleniyor.

Piyasa değeri: 249 milyon dolarİlk fiyatı: 0.00138 dolarŞimdiki fiyatı: 0.11 dolarBir aylık fiyat değişimi: %38

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap