Messari Açıkladı: 2022’de Başrolü Bu 7 DeFi Altcoin’i Oynayacak!

Messari Açıkladı: 2022’de Başrolü Bu 7 DeFi Altcoin’i Oynayacak!

Paylaş
BTC Piyasası: Messari Açıkladı: 2022’de Başrolü Bu 7 DeFi Altcoin’i Oynayacak!

Kripto para araştırma şirketi olan Messarı kullanıcılarına web3, NFT’ler ve sosyal tokenlar için bir analiz paketi sunar. Bu nedenle şirket, her yılın sonunda özet bir rapor verir. Son raporunda, DeFi alanına da dikkat çekildi ve 2022 yılına damga vurabilecek DeFi altcoin projelerine yer verildi. Kriptokoin.com olarak bu yazıda, Messari’nin DeFi tanımından ve dikkat çektiği 7 altcoin’den bahsedeceğiz.

Messari’nin DeFi tanımı ve dikkat çekilen DeFi altcoin projeleri

Ekosistemde, öyle olmasalar bile kendilerine DeFi tokenları adını veren birkaç protokol ortaya çıktı. Bu nedenle Messari, her DeFi protokolünün sahip olması gereken beş gereksinim standardı belirledi: Finansal uygulamaları olması, izinsiz (permissionless) olması, anonim olması, üçüncü taraf aracılara güvenmemesi (non-custodial) ve merkezi olmayan yönetişim. Şirket, bu tanımlar doğrultusunda 2022’de “başrolde olacak 10 DeFi protokolünü şu şekilde açıkladı:

  • Dai (DAI): Kripto teminatlı bir “eşler arası” kredi platformu olan Maker’da kullanıcılar DAI para birimlerini ödünç alabiliyor.
  • Uniswap (UNI): Uniswap, özünde bir “otomatik piyasa yapıcı” (AMM) bulunan merkezi olmayan bir borsadır.
  • Compound (COMP): Compound, “likidite madenciliği”ni duyurduğunda, DeFi endüstrisinde tamamen yeni bir çağ başlattı. Compound’daki mevduatlar yaklaşık 1.5 yıldır 15 kat arttı.
BTC Piyasası: Messari Açıkladı: 2022’de Başrolü Bu 7 DeFi Altcoin’i Oynayacak! 1
  • Curve (CRV): Curve, piyasaya çıkan en ilgi çekici yeni AMM’lerden biridir. Bu platform, DAI piyasalarının DeFi için 10 kat daha likit hale gelmesini sağlayarak USDC ve USDT’yi tanıttı.
  • Yearn Finance (YFI): Yearn Finance, tüm DeFi protokollerini bir araya getirdiği için yılın en iyi DeFi protokolü ödülünü kazandı.
  • Aave (AAVE): Kullanıcının bir varlığı ödünç almasına, bir işlemde dağıtmasına ve ardından krediyi tek bir işlemde iade etmesine olanak tanıyan “flash kredi”, en ilgi çekici yeni DeFi girişimlerinden biridir.
  • Chainlink (LINK): Blockchain’leri zincir dışı veri kaynaklarına bağlayan ara katman yazılımı, yani oracle’lar ile öne çıktı.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap