Merkezi Olmayan Finansman (DeFi) Bir Milyar Dolara Yaklaştı

Merkezi Olmayan Finansman (DeFi) Bir Milyar Dolara Yaklaştı

Paylaş
Merkezi Olmayan Finansman (DeFi) Bir Milyar Dolara Yaklaştı

Kriptokoin – Merkezi olmayan finansmana (DeFi) kilitlenen varlıkların miktarı, geçen yıldan bu yana 10 kattan daha fazla arttı ve 50 milyon dolardan tüm zamanların en yüksek seviyesi 700 milyon dolara çıktı.

Bu, sadece 21 projeyi listeleyen bir site olan Defipulse tarafından izlenen dapps’lerden geliyor. MakerDAO’nun DAI’sı, şu anda 336 milyon dolar değerinde bir Ethereum’un kilitli kalmasına neden oluyor.

İkinci pozisyonda önemli bir değişiklik oldu. Synthetix yaklaşık 200 milyon dolarlık bir rakama ulaşarak iki katına çıktı.

Synthetix ilginç bir proje çünkü içeride kilitli olan Etehereum veya bitcoin değil, Synthetix Network Token (SNX).

Bu SNX’in nasıl oluşturulduğu açık değil, ancak onu platforma kilitleyerek pay almış oluyorsunuz. Dolayısıyla, yukarıda belirtilen 183 milyon dolar, temel olarak SNX’in toplam piyasa değerine işaret ediyor.

Proje ile ilgili onlara ulaşmak istedik ancak çok fazla şey öğrenemedik. Bu durumda SNX temel olarak Bitcoin ve Ethereum gibi varlıkların piyasaları gibi elbette TRX, altın ve hisse sentleri gibi varlıklara destek olarak da hareket ediyor.

Bu yüzden CME’nin bitcoin vadeli işlemlerine benziyor, burada son kullanma tarihi bulunmuyor. Benzerlik, hiçbir gerçek Bitcoin’in el değiştirmemesi bunun yerine muhtemelen sadece hareket eden bu SNX şeklinde.

CME’nin bir pazarı olmadığı gibi, Bitcoin’in Coinbase ve benzerleri üzerindeki fiyatını izlemesi gibi, burada da varlık fiyatını belirlemek için bir kehanet kullanılıyor.

Bunun bir kod düzeyinde nasıl çalıştığı belli değil. Teknik incelemeleri oldukça okunaksız ve kavramsal tasarımı anlaşılır bir şekilde tam olarak açıklanmamakta. Bununla birlikte, toplam piyasa değerinin de tamamen kilitli toplam değere işaret etmesi bir tuhaflığın olduğuna işaret ediyor.

Diğerleri daha tanıdık. Compound platformu 101 milyon dolarda biraz büyüyor. Ligtning Network, net olmayan nedenlerden dolayı kısa süre düştüğü için % 1000’lik bir artış gördü ve elbette epey merkezi olmayan bir borsa veya komisyoncu da piyasada yer alıyor.

Dexes, kullanımlarında da kayda değer bir artış görüldü, hacimler şu an günde 60 milyon dolar civarında.

Bu, kanun uygulayıcılar için bir baş ağrısı olabilir, çünkü saldırıya uğramış Upbit borsasındaki Ethereum’ların bir kısmı görünüşte Huobi’ye gönderildi.

Bu oldukça riskli çünkü Huobi fonları kilitleyebilir. Bunun yerine Ethereum, Maker veya Compund’a teminat olarak gönderildiyse ve DAI veya başka herhangi bir tokenla değiştirildiyse, o zaman herhangi bir varlık için bir dex veya merkezi borsada değiş tokuş edilebilirse, artık bu fonları izlemek zor olabilir.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap