Merkez bankası dijital para çıkarma kervanına bu Afrika ülkesi de katılıyor

Merkez bankası dijital para çıkarma kervanına bu Afrika ülkesi de katılıyor

Paylaş
Merkez bankası dijital para çıkarma kervanına bu Afrika ülkesi de katılıyor

2019, ulus-devletlerden ve hükümetlerden gelen kripto paralara düşük ilgiyle başladı. Bununla birlikte, yıl ilerledikçe, birkaç ülke kendi dijital para birimlerinin gelişimini açıkladı. Kendi stabil kripto parasını geliştirme planlarını açıklayan en son ülke ise Gana Cumhuriyeti oldu. 27 Kasım’da, Batı Afrika ülkesinin merkez bankası Başkanı Ernest Addison, yakın zamanda, ülkenin ulusal para birimi olan Cedi’yi dijital bir formda yayınlama olasılığından bahsetti.

Dijital Cedi’yi tedavüle sürme kararı, ülkede mobil para gibi elektronik ödeme sistemlerini teşvik etme çabalarıyla aynı doğrultuda ilerliyor. Başkan, mobil para transferlerinin 2017 ve 2019 yılları arasında yüzde 70 oranında arttığını belirtti ve şöyle devam etti:

Dijital çağ, finans sektörünün, finansal hizmetler için yeni tüketici ve iş taleplerini karşılamaya kendini yönlendirmesi için muazzam bir potansiyel sunuyor.

Sektörü daha fazla cesaretlendirmek için, Addison, merkez bankasına tedavülden önce elektronik cüzdanlarda düzenlenen cedinin 1’e 1 destekli mobil para ihraç etme yetkisi verildiğini söyledi. Ancak merkez bankası başkanı, Gana’nın e-parasının kripto para birimlerinden farklı olacağını açıkladı:

Para birimi ile desteklenen sadece elektronik bir para. Yani (merkez bankası) para basmayacak; bu sadece Gana Bankası’nın dolaşıma soktuğu cedinin elektronik formunu temsil ediyor. Bu yüzden kripto para olarak değerlendirmek yanlış olur.

Afrika, Nijerya, Gana ve Kenya gibi ülkelerin önderliğindeki büyümenin ardından, geçtiğimiz 12 ay içinde 800.000 cüzdanın eklenmesi hakkında bir medya sitesini bilgilendiren P2P ticaret platformu Paxful ile kriptoya olan ilginin arttığını belirtti. Kendi dijital para birimini çıkarma niyetine rağmen, Gana’nın bu projeyi yürütmek için ne tür bir teknoloji üstleneceği henüz belli değil.

ambcrypto

Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!

Kaynak: Kripto Para Haber

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap