Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Dövizin kripto paralara gitmesinden rahatsızız

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Dövizin kripto paralara gitmesinden rahatsızız

Paylaş
Uzman Coin: Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Dövizin kripto paralara gitmesinden rahatsızız

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan döviz ve kripto para açıklaması geldi. Dün, satış yaparak döviz kurlarına direkt müdahalede bulunan merkez bankasının bugün video konferans ile yapılan yatırımcı toplantısında konuşan Kavcıoğlu, “Döviz mevduatlarının TL enstrümanlara geçişini teşvik etmek için kısa süre içinde düzenleme yapacağız” dedi.

“Kripto paraya giden belli bir kısımdan rahatsızız”

Nisan ayında da yaptığı açıklamada kripto paralara giden paralardan mutlu olmadıklarını dile getiren Kavcıoğlu benzer bir açıklama yaptı ve “Döviz tevdiat hesaplarının (DTH) büyük kısmı TL mevduata gidiyor. Kripto paraya giden belli bir kısımdan rahatsızız.” dedi.

Kavcıoğlu daha önce Türkiye’de kripto paraları yasaklamak gibi bir niyetleri olmadığını söylemişti. Hatırlanacağı üzere, Nisan ayında Bitcoin’in 64 bin dolarlık fiyatın üzerine çıkması, Thodex olayları ve genç nüfusun bu sektöre ilgisinin olması kripto paraların ciddi şekilde tartışılmasına yol açmış ve yine Nisan ayında TCMB, yayımladığı yönetmelik ile kripto paraların ödemelerde kullanılmasını yasaklamıştı.

Geçtiğimiz gün de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ne kredi ile alınan kripto paralar hakkında bir uyarı yazısı göndermişti. Kurum, bankaların hem bireyler hem de şirketlere verilen kredilerin kripto paralara harcanmaması konusunda hassasiyet gösterilmesini talep etmişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap