Mauritius, Dijital Rupi için Harekete Geçiyor

Mauritius, Dijital Rupi için Harekete Geçiyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Mauritius, Dijital Rupi için Harekete Geçiyor

Orta Afrika ülkelerinden Mauritius, bu yılın sonlarında perakende dijital rupisi için pilot proje başlatmayı planlıyor.

Mauritius Bankası lideri, merkez bankası teknoloji uzmanlarının bir toplantısında ada ülkesinin CBDC emellerinin gelişimi hakkında bilgi verdi.

Mauritius, Dijital Rupi için Pilot Proje Başlatmayı Planlıyor

Dijital ülke paraları, kripto para ve Blockchain dalının gelişmesinin akabinde her kesitin ilgisini çekmeye devam ediyor. Bununla birlikte birçok ülke dijital para için harekete geçti. Ek olarak kimi ülkelerde hala pilot projeler devam ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Mauritius, Dijital Rupi için Harekete Geçiyor 1

Mauritius Bankası Lideri Harvesh Kumar Seegolam, Mauritius’un Kasım ayında bir dijital rupinin pilot kademesini başlatmayı planladığını duyurdu.

Seegolam, 2020’de misyona geldiğinde CBDC gelişimine öncelik verdiğini söyledi ve ekledi:

“Bir merkez bankacısı olarak, CBDC’lerin sırf nakdî egemenliği muhafazada değil, tıpkı vakitte merkez bankalarına ve düzenleyici makamlara kara para aklamayı engelleme konusunda oynayacağı kıymetli rolü vurgulamama gerek yok.”

Seegolam’ın Milletlerarası Para Fonu (IMF) uzmanlarıyla istişareleri misyona geldiğinde başladı. Görüşmeler, bir fizibilite raporunun hazırlanmasıyla sonuçlandı. Seegolam’a nazaran Mauritius, CBDC projesiyle IMF teknik yardımından yararlanan birinci ülke oldu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap