MasterCard Anonim Blockchain İşlemleri için Patent Kazandı!

MasterCard Anonim Blockchain İşlemleri için Patent Kazandı!

Paylaş
MasterCard Anonim Blockchain İşlemleri için Patent Kazandı!

Finansal hizmetler devi MasterCard bu hafta birkaç yeni blockchain patentine layık görüldü ve bitcoin ve diğer kripto para birimlerine karşı açık düşmanlığı ifade etsede dağıtılmış defter araştırmasını benimseme eğilimini sürdürdü. ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO) tarafından Perşembe günü verilen patent, bir blockchain ağı üzerinden isimsiz işlem yapılmasını kolaylaştıran sistem olarak tanımlanıyor. MasterCard ilk olarak Aralık 2016’da patent için başvurmuştu.

MasterCard’a göre, sıradan blockchain işlemlerinin şeffaf yapısı, bu teknolojinin günlük ödemeler için benimsenmesinin önünde ki en büyük engel. Bu hem işletmeler hem de tüketiciler için geçerlidir. Örneğin, bir birey, alıcının işlemin ayrıntılarına ulaşması dışında önemli bir hediye almak isteyebilir. Üstelik, çoğu işletme, rakipler ve diğer üçüncü taraflara işlem hacmi gibi gerçek zamanlı veriler sağlama konusunda fazla istekli olmaz.

Patentten:

“Bu nedenle, bir işletmenin, işlemin ayrıntılarının hesap verebilirliği ve güveni sağlamak için kamuya açık olarak yayınlanabileceği bir işleme katılabileceği teknik bir çözüme ihtiyaç duyulurken, başkalarının bireysel işlemleri veya hacim bilgisini takip etmek için anonimleştirme ve yetersiz kalması sağlanır. işlem tarafındaki her bir tarafın, işlemle ilgili her bir varlığın gizlilik ihtiyaçlarını karşılamak için bir tarafın bilgisini tanımlaması gerekiyor. ”

Tüm kripto para birimleri, birincil odaklarını monero ve zcash dahil olmak üzere en belirgin “gizlilik paraları” ile anonim hale getirdi. Bitcoin’in Şimşek Ağı (LN), daha yaygın olarak kabul edildiğinde mahremiyeti arttırmayı vaat ediyor.

Bununla birlikte, MasterCard bunu kamuya açık bir kripto para birimi kullanmadan ve belki de yasadışı hareketleri izleme kabiliyetine sahip olacak şekilde gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

Ayrıca, kripto para birimleri eşler arası işlemleri kolaylaştırırken, MasterCard’ın önerdiği sistem hala üçüncü taraf bir işleme sunucusuna dayanmakta olup, bu örnekte, benzersiz bir varlık profilleri veritabanını muhafaza etmektedir. Tanımlama bilgisi ile birlikte, her varlık profili bir dizi gizli veri içerir.

Bir işlemin işlem ayrıntılarını aldıktan sonra, işlem sunucusu iki karma değer oluşturur. Sunucu ilk önce işlem ayrıntılarını karıştırır, daha sonra ilk hashın varlık profilinden gizli değerle birleştirilmesiyle ikinci bir karma değer oluşturur. Karma değeri daha sonra, belirli ayrıntılarını açıklamadan işlemlerin bütünlüğünü kanıtlamak için bir blok zincirine veya başka bir dağıtılmış defterde yayınlanabilir.

MasterCard son haftalarda çeşitli blockchain patentlerini kazandı. Mayıs ayında ödül alan bir kişi, kupon kimlik doğrulamasını yönetmek ve kupon sahtekarlığını azaltmak için bir blockchain kullanıyor. Bu ay verilen diğer bir diğer konu ise, fiyatları düşürmeyi ve seyahat programı ihalelerinin verimliliğini artırmayı hedefliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap