Mark Zuckerberg’in 2030 Vizyonunda Libra’ya Yer Yok!

Mark Zuckerberg’in 2030 Vizyonunda Libra’ya Yer Yok!

Paylaş
Mark Zuckerberg’in 2030 Vizyonunda Libra’ya Yer Yok!

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada 2030 yılının sonuna kadar başarmak istediklerini ve firmanın vizyonunu duyurdu. Facebook’un finans ve iş sektörünü “merkeziyetsizleştirme” amacı da güttü görülürken, meşhur Libra projesi hakkında herhangi bir açıklamanın yer almaması şaşırttı.

Zuckerberg açıklamanın içerisinde önümüzdeki 10 yıllık sürede ticaret ve ödeme araçları inşa etmek istediklerini ve böylece her küçük işletmenin daha önce sadece büyük şirketlerde olan teknolojilere erişim hakkı kazanmasını hedeflediklerini ifade etti. Bu hedef kapsamında Messenger tabanlı müşteri desteği, yeni tanıtımlar yapılması, WhatsApp tabanlı havale hizmetinin getirilmesi gibi seçeneklere değinilse de, Libra’nın adı bile anılmadı.

Libra Desteğini Yitirdi Mi?

Aslında Facebook’un eski Blockchain departmanı başkanı David Marcus‘un şu an liderlik ettiği Calibra dışında, Libra Association bünyesindeki şirketlerin neredeyse hiçbiri Libra’yı desteklemiyor. Piyasaya çıkmasından bu yana regülatörlerin ciddi tepkisini çeken Libra, ne yazık ki birçok ödeme devinin bunun yönetiminden ayrılmasına sebep olmuştu.

ABD Kongresi karşısında Libra hakkında ifade vermeye bile çağrılan Zuckerberg, eğer onay verilmezse bunu dünyanın başka bir yerinde piyasaya sürmeyeceklerini ve asıl hedeflerinin ABD olduğunu ifade etti. Görünüşe göre Facebook’un kendi girişimi Libra, CEO Zuckerberg’in bile desteğini yitirdi. Yine de bunun piyasaya çıkabilmesi için hazırlıklar son hız devam ediyor ve Calibra proje hakkında iş ilanları vermeyi sürdürüyor.

İsviçre Başkanı Ueli Maurer de bundan kısa süre önce Libra’nın başarısız olduğunu aktarmıştı.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap