Mahkemenin Apple kararı, NFT piyasasını canlandırabilir

Mahkemenin Apple kararı, NFT piyasasını canlandırabilir

Paylaş
BTC Piyasası: Mahkemenin Apple kararı, NFT piyasasını canlandırabilir

Apple ve Epic Games ortasındaki hukuksal sürece dair değerli bir gelişme yaşandı.

Dev oyun şirketi tarafından teknoloji devine açılan davada, Temyiz Mahkemesinden yeni bir karar geldi. Mahkeme, Apple’ın NFT ekosistemi üzerinde de büyük tesirleri olan %30 servis fiyatı kısmını yasa dışı olarak nitelendirildi.

2020 yılında başlayan süreçte Epic Games, Apple’ın yüksek kesintileri ile pazarda monopol olarak hareket ettiğini tez etmişti.

Bu hususa yönelik başlatılan mahkeme sürecinde yargıçlar, Apple’ı haklı görse de %30 fiyat kesintisinin Haksız Rekabet Yasasını ihlal ettiğini belirtti.

Bu kararın NFT ekosistemi için olumlu tesirlerinin olması bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Apple, NFT ekosistemine kapılarını açmıştı. App Store üzerinden NFT uygulamalarını listelemeye başlamış lakin bunların yalnızca Apple Hisse üzerinden ödeme alabileceğini belirtmişti.

Bu ise Web3 uygulamalarının elde edeceği gelirin %30’unu Apple’a bırakacağı manasına gelmişti. Bu nedenle App Store üzerinden NFT ekosisteminin genişlemesi beklenen büyüklüğe ulaşamamıştı.

Ancak bu yeni gelişmenin akabinde NFT uygulamalarının, yine 1 milyar aygıta ulaşan IOS cihanına yönelebileceği belirtiliyor.

Bu makale birinci olarak BeInCrypto üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap