Mahkeme Yasağı Onayladı: Bu Bankanın Çalışanlarına Bitcoin Yasağı Devam Edecek

Mahkeme Yasağı Onayladı: Bu Bankanın Çalışanlarına Bitcoin Yasağı Devam Edecek

Paylaş
Mahkeme Yasağı Onayladı: Bu Bankanın Çalışanlarına Bitcoin Yasağı Devam Edecek

Bitcoin – İskandinav bankacılık devi, yasaklanmasından iki yıl sonra kripto para konusundaki şahin duruşunu devam ettiriyor.

Bloomberg’in haberine göre, üst düzey bankacılık devi olan Nordea Bank, çalışanlarına kripto para birimleri alım satım yapmalarını yasaklamak için Danimarka mahkemesinden onay aldı. Ocak 2018’den beri empoze edilen Bitcoin yasağı yerinde kalacak.

Nordea Bitcoin’den Nefret Ediyor

2018’in başlarında, İskandinav bankacılık devi, yeni filizlenmeye başlayan varlık sınıfı ile bağlantılı yüksek risk nedeniyle 31.000 çalışanı için Bitcoin alım satımını yasaklayarak manşetlere konu oldu. Bu yasak, kripto para piyasasının tamamının Aralık 2017’de yaşadığı patlamanın ardından yaşanan büyük bir durgunluktan hemen önce geldi.

Bankanın bir temsilcisi, “Riskler çok yüksek görülüyor ve koruma hem çalışanlar hem de banka için yetersiz” ifadelerini kullanıyor.

Dahası, şirket, Bitcoin muhaliflerinin sık sık dile getirdiği gibi Bitcoin’in yasadışı işlemleri kolaylaştırdığını iddia ediyor.

Sonuç olarak, Nordea, amacı ülkenin finans sektöründeki çalışanlarını korumak olan Danimarka Finansal Hizmetler Birliği (FSU DK) tarafından açılan toplu sınıf davasıyla karşı karşıya kaldı. Yasaktan etkilenenlerin boş zamanlarında bile Bitcoin satın almasına izin verilmedi.

Birliğin başkanı Kent Petersen, “Herkesin açıkça özel bir yaşama ve özel bir birey olarak hareket etme hakkına sahip olduğu ilkesi nedeniyle dava açtık” açıklamasında bulunuyor.

Engellemek ya da Engellenmek

2008 yılının mali krizinin küllerinde ortaya çıkan merkezi olmayan kripto para birimi olan Bitcoin, bankacılar tarafından tam olarak beğenilmiyor. JPMorgan patronu Jamie Dimon, Bitcoin’i “dolandırıcılık” olarak adlandırdı. Ancak daha sonra JPM Coin ile kripto devriminin bir parçası olmaya karar verdi.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Alman bankalarının tüm sektöre büyük bir destek vermesi beklenen kripto para birimleri satma ve saklamalarına izin verilmesi konusunda bir yasanın söz konusu olduğu ifade edilmişti.

İsviçre Bankacılar Birliği’nin başkanı Herbert Scheidt, finans teknolojisi sektöründeki engellemelerin yeni bir versiyonuyla rekabet edebilmek için yeni inovasyonları uygulamak zorunda kaldı.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap