LUNA Mucidi Harekete mi Geçti? Milyonluk Bitcoin Transferi!

LUNA Mucidi Harekete mi Geçti? Milyonluk Bitcoin Transferi!

Paylaş
BTC Piyasası: LUNA Mucidi Harekete mi Geçti? Milyonluk Bitcoin Transferi!

Olayların şaşırtan bir halde gelişmesiyle, kimliği belgisiz bir varlık Luna Foundation Guard’a (LFG) bağlı bir cüzdandan 160 milyon doları aşan kıymetli bir Bitcoin transferi gerçekleştirdi. LFG, Terraform Labs ve kurucu ortağı Do Kwon ile bağlantılıdır. Bu olay, Terra ve bağlı kuruluşlarını çevreleyen devam eden destanda bir diğer kısma işaret ediyor. İşte detaylar…

LFG, Bitcoin transferi yaptı

3 Temmuz’da gizemli taraf, bir LFG adresinden Terra ile alakası olmayan bir cüzdana 5,292 Bitcoin (BTC) – coin başına yaklaşık 30,719 dolara muadil – taşıdı. Bu raporun hazırlandığı sırada transfer edilen kripto paranın toplam pahası yaklaşık 161 milyon dolardır. Bu transfer, Mayıs 2022’de Terra’nın çöküşünden bu yana LFG denetimindeki cüzdanlardan gerçekleşen bir dizi kripto varlık hareketinin bir kesimini oluşturuyor. Blockchain bilgilerinin tahlili, bildirilen LFG cüzdanının Ekim 2022’de yaklaşık 6.983 BTC’ye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Geçtiğimiz dokuz ay boyunca, birden fazla süreç fonları çeşitli adreslere dağıtarak cüzdanın mevcut bakiyesini yaklaşık 4.649 dolar bedelinde sadece 0,152427 BTC’de bıraktı.

BTC Piyasası: LUNA Mucidi Harekete mi Geçti? Milyonluk Bitcoin Transferi! 1

Güney Kore haber kaynakları göndericinin cüzdan adresinin LFG ile alakalı olduğunu tez etse de, bu tezin bağımsız olarak doğrulanmadığını belirtmek çok kıymetlidir. Luna Foundation Guard, projeyi TerraUSD ile destekleyerek LUNA tokenlerinin volatiliteyi azaltmak emeliyle kurulmuştur. Ne yazık ki bu yaklaşım başarısız olmuş ve Terra’nın çöküşüne yol açmıştır. Kwon yahut Terra ile bağlı başka bireyler tarafından çöküşü sırasında taşınan kripto varlıkların tam kapsamı belirsizliğini koruyor. Bu yılın başlarında, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komitesi, Kwon ve Terra’nın 100 milyon dolar pahasında BTC’nin aklanmasına karıştığını bildirdi. Güney Koreli savcılar da Kwon ve ortaklarıyla temaslı 314 milyon dolardan fazla kripto varlığı tespit etti ve bunların bir kısmı daha sonra donduruldu.

Neler olmuştu?

Terra’nın çöküşünün akabinde Kwon, geçersiz seyahat dokümanları kullandığı argümanıyla Mart ayında Karadağ’da tutuklanana kadar birkaç ay boyunca yetkililerden kaçtı. Haziran ayında hem Kwon hem de Terra’nın eski finans müdürü Han Chong-joon dört ay mahpus cezasına çarptırıldı. LFG denetimindeki bir cüzdandan yapılan bu son Bitcoin transferi, Terra ve bağlı kuruluşlarını çevreleyen devam eden soruşturmalara bir diğer karmaşıklık katmanı daha ekliyor. Yasal süreçler devam ederken bu hareketlerin sonuçları ve ilgili şahısların geleceği belirsizliğini koruyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap