Loopring (LRC) Coin Nedir? LRC Coin Yorum ve Geleceği

Loopring (LRC) Coin Nedir? LRC Coin Yorum ve Geleceği

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Loopring (LRC) Coin Nedir? LRC Coin Yorum ve Geleceği

Loopring, Ethereum üzerinde çalışan ve küresel bir kullanıcı ağını yeni tür kripto varlık borsalarının oluşturulmasını sağlayan bir platformu çalıştırmaya teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Loopring, merkezi borsalara olan ihtiyacı azaltmayı ve tüccarlara küresel kripto likiditesine erişim sağlamayı amaçlıyor.

Proje, eski bir Google yazılım mühendisi olan Daniel Wang tarafından 2017 yılında kuruldu. Loopring’in çözmeye çalıştığı ana konular şeffaflık, hız ve güvenlik. Bugün, Şanghay’da faaliyet gösteren kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Loopring Vakfı projeyi geliştiriyor.

Teknik incelemeye göre, Loopring, Ethereum blok zincirinde merkezi olmayan bir değişim protokolü (DEX) oluşturmak için açık bir protokoldür.

Geliştirme ekibinin, Loopring işlevlerini NEO ve QTUM ağlarının üzerine genişletme planları vardı. Ancak Loopring ekibi, NEO dağıtımına odaklanmadıklarını ve QTUM dağıtımının durduğunu duyurdu.

Loopring’in tokeni LRC, ilk olarak Ağustos 2017’de bir ICO ile piyasaya sürüldü ve 45 milyon dolar değerinde Ethereum (ETH) topladı. Ancak, o dönemde Çin’in aktif düzenlemeleri nedeniyle miktarın büyük bir kısmı yatırımcılara iade edildi. Fonların geri kalanı Loopring protokolünü geliştirmek için kullanıldı.

Loopring tarihi boyunca proje beş kez güncellendi ve en son sürüm Loopring 3.8. Protokol, Şubat 2020’de hem AMM hem de sipariş defteri modellerini kullanan kendi merkezi olmayan borsasını yayınladı.

Ekip, teknik incelemenin yerine geçecek yeni bir belge olan Design Doc yayınladı ve Loopring projesi hakkında güncel bilgiler sunuyor.

Loopring (LRC) nedir?

Loopring (LRC), Loopring açık protokolü için bir ERC-20 belirtecidir. Protokolün amacı hibrit bir ekosistem olmaktır. Diğer şeylerin yanı sıra, merkezi olmayan zincir üzerinde sipariş takas takasları ile merkezi sipariş eşleştirme takaslarını kolaylaştırmayı amaçlar.

Loopring (LRC), Ağustos 2017’de bir ICO aracılığıyla başlatıldı. Aralık 2019’da ise ana ağına geçiş yaptı.

Loopring, merkezi olmayan ve gözetimsiz alışverişi sürdürmek için ekosistemin tüm katılımcılarına ödüller sunmayı amaçlamaktadır. İşlem hacmi, hız ve yüksek işlem ücretleri gibi zincir içi alışverişlerle ilgili ana sorunları dengelemek için Loopring, tüm hesaplamaları zincir dışı gerçekleştirir ve güvenilmez ticareti sürdürmek için sıfır bilgi kanıtlarından yararlanır.

Loopring Protokolü

Loopring, bir Sıfır Bilgi Toplama (zk-Toplama) protokolüdür. Güvenli ve ölçeklenebilir DEX’ler ve AMM’ler oluşturmak için Ethereum akıllı sözleşmelerini ve Sıfır Bilgi (ZK) devrelerini birleştirir. zk-Rollup, Ethereum ağında dağıtılan ilk protokoldü ve katman 2 ölçekleme (L2) döneminin başlangıcını işaret etti.

Dağıtılan en son sürüm Loopring 3.8, merkezi olmayan protokoller için performanslı ve güvenli bir çözüm oluşturur. Protokol, bir zk-Rollup çalıştırması için Loopring aktarıcısını kullanır.

Loopring aktarıcı, zincir dışı Merkle ağacını yönetir, toplama blokları oluşturur, toplama bloğunun geçerliliğinin zk-SNARK kanıtlarını, yayınlanan kanıtı ve Ethereum ağına yönelik verileri ve daha fazlasını üretir.

Ayrıca, Loopring protokolü herkesin kendi zk-Rollup’larını ve ürünlerini oluşturmasına ve çalıştırmasına olanak tanır. Loopring aktarıcısı, Loopring Katmanı 2’ye hizmet veriyor. Geliştiriciler ve kullanıcılar, Ethereum üzerinde yüksek hızlı işlemler için gaz ücreti ödemeden Loopring aktarıcı API’sini bu şekilde kullanabilir .

zk-Toplama nedir?

Sıfır bilgi toplaması (zk-Rollup), yaygın olarak SNARK (öz ve etkileşimli olmayan bilgi argümanı) olarak bilinen bir kriptografik kanıt oluşturan bir zincir dışı transferler paketidir.

SNARK, geçerlilik kanıtıdır ve ağın katman 1 olan ana ağına gönderilir.

zk-Rollup, zincir dışı bileşen olan 2. katmandaki tüm işlemlerin durumunu güncelleyen akıllı bir sözleşmedir. Durum ancak geçerlilik kanıtı sağlanarak güncellenebilir.

Zk-Toplamalar, işlem boyutunu azaltmak için optimize edilebilir. Örneğin, hesaplar adreslerle değil dizinlerle temsil edilir.

İşlemleri kaydetmek için zk-Rollups sistemini kullanmanın başlıca avantajları şunlardır:

 • Hızlı işlemler: Kanıtlar ana ağa gönderildikten hemen sonra durum doğrulanır.
 • Güvenli ve merkezi olmayan: Durumu geri yüklemek için gereken veriler katman 1’de depolanır.

Loopring Nasıl Çalışır?

Protokol, gerekli görevleri yerine getirmek için halka madencilerine güveniyor. Ring madencileri, sipariş halkalarıyla birlikte, ödüller karşılığında siparişlerin yürütülmesine yardımcı olur. Madenciler, trader’lar tarafından besleme olarak ödenen ödülleri veya bir siparişin marjlarını alır:

 • Sipariş ücreti: Trader’lar, madenciye giden maksimum LRC tokenleri belirleyebilir
 • Bölünmüş marjlar: Trader’lar, belirli bir sipariş için talep edilebilir marjı belirleyebilir ve madencinin ücretleri ve marjları seçmesine izin verir.
 • Loopring değişimi: İşlemleri ucuz ve hızlı hale getirme

Merkezi Olmayan Borsa (DEX)

Loopring Layer 2 uygulaması, hem otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıyı (AMM) hem de sipariş defteri değişim modelini destekleyen vesayetsiz bir değişimdir. Ayrıca Loopring protokolü üzerine kurulu bir ödeme platformuna sahiptir. Bu ticaret platformu, kullanıcıların birçok dijital varlığı çapraz takas etmesine olanak tanır. Loopring DEX, yüksek hızda ve işlem ücreti olmadan güvenli ticaret sunar.

Loopring protokolü, alınan siparişlerin gruplandırılmasına ve bunların zincir dışı çeşitli borsalara iletilmesine izin verir. Hem merkezi hem de merkezi olmayan borsalar, piyasadaki dijital varlıklarının fiyatlarını kolayca kontrol edebilen yatırımcılar için de uygun olan Loopring platformunu kullanabilir. Bu aynı zamanda birçok Ethereum borsasında likidite yaratır. Genellikle “agnostik” bir platform olarak adlandırılan Loopring, herhangi bir akıllı sözleşme platformuyla kolayca entegre edilebilir.

Tüm işlemler, Merkle ağacında zincir dışı depolanan bloklar halinde gruplandırılmıştır. Ağacın durumundaki herhangi bir değişiklik, bir devre kullanılarak bir ZK kanıtı üretilerek zincir üzerinde doğrulanabilir. Operatör, Merkle ağacına bloklar oluşturmaktan ve işlemekten sorumludur.

Loopring değişim platformu aşağıdaki görevleri gerçekleştirebilir:

 • Protokolü yetkilendir
 • Sipariş oluştur
 • Siparişleri karıştır ve eşleştir (halka madenciliği)
 • Sipariş doğrulama ve ödeme
 • Loopring L2, Ethereum cüzdanlarını ( MetaMask veya WalletConnect’te desteklenen herhangi bir cüzdan ) destekler.

Loopring’in rakipleri

Ethereum ağının (1. katman) ölçeklenebilirliğini, işlem hızını ve yüksek ücretlerini düzeltmeye çalışan birkaç katman 2 çözümü vardır.

Loopring’in ana rakipleri:

Eskiden Matic olarak bilinen Polygon, geliştiricilerin Ethereum tabanlı DApp’leri daha optimize bir şekilde dağıtmalarını sağlayan bir platformdur. Polygon çözümleri yüksek oranda ölçeklenebilir.

Cartesi, ölçeklenebilirlik, yüksek işlem ücretleri ve uyumluluk sorunları sorunlarını ele alan Ethereum için bir ölçeklendirme çözümüdür.

Arbitrum, Ethereum ağı ile birlikte çalışabilirlik sunar ve Solidity geliştiricilerinin çapraz uyumlu DApp’ler oluşturmasını sağlar. İşlemlerin yan zincir toplaması için destek sunar (toplama teknolojisi).

Polkadot tarafından desteklenen ParaState, Ethereum Sanal Makinesine bir alternatiftir ve Ethereum DApps ile tam uyumluluk sunar.

Optimism, gelişmiş işlem hızı ve daha düşük ücretler sunan bir ölçeklendirme çözümüdür. Zincir dışı kullanıcı arayüzlerine ve cüzdanlara izin verir.

xDAI Side Chain, Ethereum için bir yan zincirde işlem işlemeye izin veren, hızı artıran ve ücretleri azaltan bir ölçeklendirme çözümüdür.

Loopring Yol Haritası ve Geliştirme

Loopring, Aralık 2017’de protokolün ilk sürümünü yayınladı.

2018’de, en az 100 jetona sahip Loopring (LRC) sahipleri için üç adet LRN (NEO ağı için) ve LRQ (QTUM ağı için) token’ları vardı.

Protokolün ikinci versiyonu, ilk versiyondan tam olarak bir yıl sonra yayınlandı. Yükseltme, daha verimli bir halka anlaşmasını, sipariş oluşturmanın ek yollarını ve yeni bir ücret modelini içeriyordu.

Aralık 2019’da Loopring 3.0 piyasaya sürüldü. Bu, Ethereum ana ağında ilk zk-Rollup merkezi olmayan değişim protokolüydü.

Aralık 2020’de ekip, Loopring protokolü 3.6’yı temel alan Loopring Exchange v2’yi başlattı. Bu dönem aynı zamanda Loopring Cüzdan’ın lansmanını da gördü.

2021’in 3. çeyreği itibarıyla Loopring, hem ERC721 hem de ERC1155 belirteç standartları için doğrudan L2’de NFT basımını, ticaretini ve transferlerini destekler. Loopring Akıllı Cüzdan, Ethereum ve Arbitrum’da dağıtılır.

Aşağıdakiler öne çıkan ortaklıklardan bazılarıdır:

 • Berkeley’de Blockchain (2018)
 • NEO ekosisteminde lider NEP5 cüzdan sağlayıcısı olan O3 cüzdanı (2018)

Muhtemelen, GameStop (r/gme ), bir NFT pazarı geliştirmek için.

Kasım 2021’de çevrimiçi forumlar, Loopring fiyat artışını tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,83 $’a çıkaran GameStop ile söylentili ortaklık hakkında konuşmaya başladı.

Loopring (LRC) Tokeni Nedir?

Loopring protokolü, x’in blok zinciri temsil ettiği her entegre zincir için yeni bir LRx tokeni oluşturmaya izin verir. Protokol en çok Ethereum LRC tokeni için bilinir.

Döngüleme, ağ üzerinde yeni blokları doğrulamak ve oluşturmak için bir iş kanıtı (PoW) algoritmasına dayanır. Madenciler, Loopring token’ları şeklinde ödüller alırlar.

LRC yakma oranı, cüzdanlardan gelen ücretlerin bir kısmını yakarak tokenin kıtlığını artırır. Ayrıca madencilerin ücretlerinin bir kısmını yakar. Loopring (LRC) kriptosunu hisseden yatırımcılar, Loopring borsasında işlem ücretlerini düşürme hakkına sahiptir.

Token Binance, Coinbase, KuCoin, Gate.io ve Huobi’de mevcuttur.

LRC Coin Yorum ve Geleceği

Kasım 2021’in başında, Loopring kripto para biriminin değeri %180’in üzerine çıktı. Beklenmeyen yükseliş, piyasanın GameStop ortaklığı söylentisine tepkisi olarak görülüyor.

Ancak, Loopring karlı bir yatırım olabilir. Protokolün sürekli gelişimi ve güncellemeleri göz önüne alındığında, LRC tokeni uzun vadeli iyi bir yatırım olabilir.

Kripto para yatırımlarının riskli olduğunu ve kayıplara yol açabileceğini hatırlamak her zaman önemlidir . Ancak Loopring protokolü güçlü ve aktif bir topluluğa sahiptir. Ayrıca ekip, sürekli olarak Loopring ekosisteminde yeni özellikler yayınlamak için çalışıyor ve aynı zamanda yeni ortaklıklara da odaklanıyor.

Loopring protokolü gibi aktif kripto para projeleri, en azından bir analizi hak ediyor. Gelecek için büyük planları olan aktif bir proje olduğu için Loopring (LRC) iyi bir yatırım olabilir.

Üç tür looping (LRC) stake etme vardır:

 • Protokol havuzu bahisi (küresel): Loopring protokol ücretlerinin %70’ini kazanmak için herkes LRC’ye bahis yapabilir. Minimum miktar yoktur, ancak tokenler en az 90 gün boyunca stake edilmelidir.
 • Borsa sahibi hissesi: Borsa sahibi, DEX’in güvenliğini ve itibarını sağlamak için LRC’yi hisselendirmelidir. Asgari miktar 250.000 LRC’dir, ancak takas türüne bağlı olarak 1 milyon LRC’ye kadar çıkabilmektedir. Borsa sahibi, protokoldeki değişimin tüm süresi boyunca LRC’yi stake’te tutmak zorundadır.
 • Borsa protokolü ücreti indirimi stake: Borsa sahibi, siparişler için protokol ücretlerini öder, ancak tüccarlar her işlem için işlem ücreti ödemelidir. Tüccarlar işlem ücretlerini işlemle aynı tokenler öderler, ancak yatırımcı Loopring’i (LRC) stake ederken bu ücret düşürülebilir.

Protokol havuzu staking geliştirme aşamasındadır ve mevcut değildir, ancak yakında DAO ve sigorta fonlarının serbest bırakılmasıyla kullanıma sunulacaktır.

Ancak Loopring destekçileri, Loopring Exchange için herhangi bir LRC havuzuna likidite sağlayabilir ve protokol ücretlerinden ödüller kazanabilir.

Likidite sağlayıcıları (LP’ler), likidite sağladıkları havuzun işlem ücretlerinden %0,2 kazanabilirler .

LP olmak için, kullanıcıların Havuzlar altında listelenen işlem çiftlerinden birini Likidite Borsası’na yatırması gerekir. Örneğin, bir kullanıcı LRC-ETH çiftini yatırmak isterse, depozito 1000$ değerinde ether (ETH) ve 1000$ değerinde loopring’den (LRC) oluşmalıdır.

Likidite havuzuna likidite sağlamak, herhangi bir gas veya başka bir ücret gerektirmez.

Likidite sağlayıcıları, yatırılan likiditelerini temsil etmek için LP token’ları alır. LRC-ETH çifti için token, diğer varlıklar gibi hesap bakiyesinde görünen LP-LRC-ETH’dir.

Loopring cüzdan, katman 2 ölçeklendirmeye sahip ilk akıllı cüzdan, kendi kendine saklama uygulamasıdır. Kullanıcıların Loopring Exchange’de token ticareti yapmalarına, likidite sağlayıcıları olmalarına ve gas’sız ödemeler göndermelerine olanak tanır.

Diğer kripto cüzdanlarından farklı olarak, Loopring cüzdanı, kurtarma için bir kurtarma kelimeleri gerektirmez. Bunun yerine, kullanıcının cüzdanı korumak ve kurtarmak için güvendiği kişileri ve donanımları seçmesini sağlar. Loopring cüzdanını güvende tutmak için güven koruyucularının yarısından fazlasının güvenilir olması gerekir.

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap