Litecoin Madencilerine “Bağış” Çağrısı

Litecoin Madencilerine “Bağış” Çağrısı

Paylaş
Litecoin Madencilerine “Bağış” Çağrısı

Litecoin’in kurucusu Charlie Lee geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından oldukla ilginç bir öneride bulundu. Lee’nin bu önerisi pek çok kripto para yatırımcısından tepki gördü.

Bağış Önerisi

Litecoin günümüzde diğer pek çok kripto para gibi PoW (proof-of-work) sistemiyle ve kripto para madencileriyle işliyor. Litecoin kullanıcıları bu madenciler sayesinde işlem yapabiliyorlar. Madenciler de sundukları bu hizmet karşılığında belli miktarda blok ödülü alıyor ve bu sayede gelir elde ediyorlar.

Charlie Lee geçtiğimiz gün tam olarak da madencilerin elde ettikleri bu blok ödülleriyle ilgili bir öneride bulundu. Lee ağdaki maden havuzlarının kazandıkları blok ödülünün yüzde 1’ini (0.125 LTC) Litecoin Foundation’a “bağışlamasını” öneriyor.

Charlie Lee’nin açıklamalarına göre eğer her maden havuzu, elde ettiği blok ödülünün yüzde 1’ini Litecoin Foundation’a bağışlarsa bu yılda 1.5 milyon dolara denk gelir. Lee’ye göre şu anda (Dogecoin ve Scrypt de dahil) ağdaki blok ödüllerinin yüzde 105’i madencilere gittiği için madencilerin Litecoin Foundation’a yüzde 1’lik bir bağış yapmaları gayet makul olur. Lee Litecoin Foundation madencilerden aldığı bu bağışları Litecoin’i geliştirmek, hayır işi yapmak vb. için kullanabileceğini düşünüyor.

Lee’ye Tepki

Lee’nin bu önerisi pek çok kripto para yatırımcısından tepki çekti. Kendisine sosyal medya üzerinden gelen yanıtlara baktığımızda pek çok kişinin bu öneriyi pek beğenmediğini görebiliyoruz.

Bazı yatırımcılar Lee’nin bu önerisine karşı bir öneri dahi sundular. JustLooking adlı Twitter kullanıcısına göre madencilerin kendi gelirlerini “bağışlamalarındansa” Charlie Lee’nin zamanında sattığı LTC’lerden kazandığı parayı bağışlaması daha mantıklı olur.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap