Litecoin Hashrate'i yüzde 60 düşüyor

Litecoin Hashrate'i yüzde 60 düşüyor

Paylaş
Litecoin Hashrate'i yüzde 60 düşüyor

Litecoin ağı üzerinde gerçekleşen son yarılanmanın (halving) etkileri, Temmuz ayında yükselen hashrate oranlarıyla birlikte tüm hızıyla düşüyor.

Litecoin’in ikinci yarılanması 5 Ağustos’ta gerçekleşti ve blok başına ödül 25 LTC’den 12.5 LTC’ye düştü. Sonuç olarak madencilik kazançları önemli ölçüde azalmış, madencilerin ekipmanlarını kapatmasına ya da diğer ağlara geçmesine neden olmuştu.

Litesoin’in hash oranı, sadece 3 ayda 523T/H’den 181 T/H’ye düştü.

Litecoin duvara tosladı

Beklenmedik hash oranı düşüşünü, halvingden sonraki fiyat düşüşü de körükledi. LTC’nin fiyatı yaz ortasından beri düşüş trendinde ve 2019’un en yüksek seviyesi olan 145 dolardan düşerek şu an 59 dolar civarına gerilemiş durumda.

Madenciliğe ilginin düşmesi Litecoin ağı için olumlu bir işaret değil. Hash oranının düşüşü katılımın düşük olduğunu gösteriyor ve bu da Litecoin gibi Proof-of-Work ağlarının güvenliğini azaltıyor.

Genel görüş, bir yarılanma olayının ağ için uzun vadede olumlu bir etki yaratacağıdır. Bununla birlikte, kısa vadede madencilerin ekipman maliyetlerini karşılaması gerekir.

Zorluk düzeltmesi kazançları artırabilir

Proof-of-work blok zincirlerinde hashrate düşüşü, blok çıkarma zorluğunda da düşüşü getiriyor. Litecoin’in zorluğu da %60 oranında düştü.

Zorluk düzeltme süreci, madenciliğin karlılığını dengeleyen ve hashrate önemli ölçüde düştüğü zaman olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Geçen hafta, BitInfıCharts’tan verilen bilgiler, Litecoin madenciliğii karlılığı için yavaş ve istikrarlı bir artışa işaret ediyor.

Madenci kazancının artması durumunda, Litecoin madencilik istatistiklerinde ve fiyatta yavaş yavaş bir toparlanma gözlenebilir.

Bitcoin ve Litecoin birçok yönden benzerliğe sahip oldukları için, Litecoin’in yarılanmadan sonra nasıl bir yol izleyeceği ve Bitcoin’in de 2020’deki ayrılanmasında benzer bir yolda ilerleyip ilerlemeyeceğini görmek ilginç olabilir.

Bununla birlikte, Litecoin’in bazı sorunları da var. Geçtiğimiz günlerde Litecoin Vakfı’nın fon arayışında olması ve Charlie Lee’nin gizlilik odaklı MimbleWimble protokolünü uygulama planları da Litecoin içinde sorunlara neden oluyor gibi görünüyor.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap