Litecoin Halving’ine 100 Gün Kaldı: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Litecoin Halving’ine 100 Gün Kaldı: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Litecoin Halving’ine 100 Gün Kaldı: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere tanınan altcoin Litecoin için üçüncü halving aktifliğine resmi olarak 100 gün kaldı! Birçok uzmanın yakından takip ettiği 3.yarılanma aktifliği için geri sayım başlarken uzmanlar, yatırımcıların bilmesi gereken kritik noktaları açıkladı! İşte detaylar…

Litecoin için geri sayım başladı: Pekala halving ile ne olacak?

Bildiğiniz üzere Litecoin (LTC)’in üçüncü yarılanmasına resmi olarak 100 gün kaldı ve 2 Ağustos 2023’te, 2.520.000 numaralı blokta gerçekleşmesi bekleniyor. Uzmanlar, ağın hash oranı dalgalanmaları nedeniyle tarihin değişebileceğini aktarıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Litecoin Halving’ine 100 Gün Kaldı: İşte Bilmeniz Gerekenler! 1

Litecoin’in yarılanması her dört yılda bir 840.000 bloktan sonra gerçekleşir ve madenciler evvelkinden yüzde 50 daha az coin alırlar. Litecoin, 2011’deki lansmanından bu yana iki yarılanma aktifliği geçirdi ve madenciler şu anda ödül olarak 12,5 LTC alıyor. Litecoin’in madencilik mükafatları, yaklaşan yarılanma aktifliği ile 6,25 LTC’ye düşürülecek. Litecoin’in doğuşunda madenciler 50 LTC alıyordu, lakin 25 Ağustos 2015’te 840.000 block yüksekliğindeki birinci yarılanmadan sonra ödül 25 LTC’ye düşürüldü. 5 Ağustos 2019’da, ikinci yarılanma 1.680.000 blok yüksekliğinde gerçekleşti ve ödül yarı yarıya azaldı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Litecoin Halving’ine 100 Gün Kaldı: İşte Bilmeniz Gerekenler! 2Litecoin

Şu anda Litecoin ağında her gün yaklaşık 576 blok kazılmakta ve 7.200 LTC oluşturulmaktadır. Lakin, üçüncü yarılanmanın akabinde günlük LTC üretimi 3.600’e düşecek. Sonuç olarak, LTC arz oranı düşecek ve potansiyel olarak yatırımcılardan gelen talepte bir artışı tetikleyebilir. Uzmanlara nazaran bu da varlıkların genel kıymetini olumlu istikamette etkileyebilir.

Litecoin’in üçüncü yarılanması LTC’yi nasıl etkileyecek?

Yarılanma olayının Litecoin’in fiyatı üzerindeki tesiri hakkında çok fazla spekülasyon yapıldı. Kripto topluluğunun kimi üyeleri aktifliğin akabinde varlığın pahasının artacağına inanırken, öbürleri halihazırda fiyatlandırıldığı için yarılanmanın hiçbir tesiri olmayacağını düşünüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Litecoin Halving’ine 100 Gün Kaldı: İşte Bilmeniz Gerekenler! 3

Litecoin’in yarılanma olayına ait optimist bakış açısı, Bitcoin’in her dört yılda bir gerçekleşen kendi yarılanmasını takip eden tarihî fiyat trendlerine dayanıyor. Litecoin üzere Bitcoin’in yarılanması da enflasyon oranının düşmesine yardımcı olur ve madencilerin blok mükafatlarını yüzde 50 oranında azaltır. Bitcoin’in hakimiyeti göz önüne alındığında, yarılanmalar tarihî olarak piyasada değerli aksaklıklara neden oldu. Bitcoin’in 2016 ve 2020’de yarılanmasının akabinde piyasada, takip eden yıllarda birçok kripto varlığın tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaşmasıyla sonuçlanan ralliler yaşandı.

Ancak, on-chain datalar Litecoin’in evvelki yarılanma olaylarının birebir tesirleri yaratmakta başarısız olduğunu gösteriyor. 2015 ve 2019’daki LTC fiyatları çoğunlukla ağın yarılanmasına reaksiyonsuz kaldı. En son yarılanmadan evvel Litecoin’in pahası düşmüş ve bu düşüş olaydan sonra da devam etmiştir. Bu nedenle uzmanlara nazaran, Litecoin’in fiyatının yarılanmadan sonra hangi istikamette hareket edeceği bilinmeyen gözüküyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Litecoin Halving’ine 100 Gün Kaldı: İşte Bilmeniz Gerekenler! 4

Halving nedir?

Halving, kripto madencilerinin bir blockchain’indeki süreçleri doğrulamak için aldıkları mükafatların yarıya indirildiği bir sistemdir. Bu, bir dijital varlığın yeni ünitelerinin yaratılma suratını yavaşlatmak, böylelikle arz ve talep unsurlarına nazaran kıtlık yaratmak ve potansiyel olarak varlığın kıymetini artırmak için yapılır. Sirkülasyondaki kripto paraların sayısını azaltarak, yarıya indirmenin enflasyona karşı koyması ve kripto para ünitesi için sürdürülebilir ve istikrarlı bir büyüme yörüngesini teşvik etmesi amaçlanmaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap