Litecoin BTCTurk’te

Litecoin BTCTurk’te

Paylaş
Litecoin BTCTurk’te

Teknik olarak Bitcoin’e benzeyen fakat Bitcoin’den daha basit altyapısı ile yaklaşık 6 milyar 900 milyon dolar piyasa değeri bulunan Litecoin, artık Türkiye’nin en büyük kripto para alım satım platformu BTCTurk’te.

Litecoin eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından 7 Ekim 2011’de, açık kaynak kodlu istemci aracılığıyla GitHub üzerinden piyasaya sürüldü. Litecoin, sistemsel olarak yeni bir blok oluşturma süresini azaltarak, coin sayısını ve farklı karma algoritmaları (SHA-2 yerine scrypt) arttırarak, belirli bölümleri değiştirilmiş kullanıcı arayüzü ile Bitcoin core sisteminin bir uzantısı olarak ortaya çıktı.

Bu nedenle Litecoin, dünya genelinde herkes için yok denilebilecek düzeyde maliyetle para transferi yapmaya olanak sağlayan bir kripto para birimidir. Litecoin, Bitcoin’in açık kaynak kodlu yazılımından esinlenerek oluşturulmasına rağmen en büyük farkları, Litecoin’in mining algoritmasının standart kişisel bilgisayar donanımlarıyla bile madencilik yapabilme imkanı sağlamasıdır. İşlem kanıtlama algoritması scrypt tabanlı olduğu için, standart GPU işlemcileriyle kolayca yeni coinler üretilebilmektedir.
BTCTurk CEO’su Özgür Güneri’nin konuya ilişkin yaptığı açıklama şu şekilde:

“BTCTurk olarak uluslararası piyasalarda kendini ispat etmiş, güvenilir ve belli bir geçmişi olan para birimlerini platformumuza ekliyoruz. Litecoin de bunlardan biri. 7 milyar Dolar’a yaklaşan piyasa değeri ve hızlı işlem kabiliyeti ile Litecoin hem bizim hem de üyelerimizin uzun süredir platformda görmek istediği bir altcoindi”.

İlk olarak 2013 temmuz ayında Kıbrıs Lefkoşa merkezli olarak hizmet vermeye başlayan BTCTurk, Türkiye’de sanal pazar yeri hukuki standartlarına göre çalışmalarını sürdüren ve global ölçekte Blockchain üzerine odaklanmış ve Blockchain ile kripto para bazlı teknolojileri üreten ve kullandıran bir şirket olarak faaliyet gösteren en büyük kripto para borsası olarak biliniyor. 2016 ağustos ayında bankalarla devam eden anlaşmazlıklar üzerine işlemleri bir süreliğine durdurma kararı almış fakat 2017 mayıs ayında yeniden işlemlere başlamıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap