Liste Yayınlandı: Bu 55 Altcoin Dolandırıcı Olabilir!

Liste Yayınlandı: Bu 55 Altcoin Dolandırıcı Olabilir!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Liste Yayınlandı: Bu 55 Altcoin Dolandırıcı Olabilir!

PeckShield, Binance Smart Chain’de (BSC) şüpheli görünen 55 altcoin projesi hakkında bir uyarı yayınladı. Güvenlik firması, listelenen token’lerin arkasındaki ekiplerin sınırsız token basabileceği, hesapları kara listeye alabileceği ve kullanıcıların satışını kısıtlayabileceği konusunda uyardı. Ayrıntılar için Kriptokoin.com okumaya devam ediniz.

PeckShield, şüpheli BSC altcoin projelerini tespit ediyor

‘Rug Pull’ (halı çekme) işlemleri, son aylarda BSC’de sık görülen bir olay haline geldi. Güvenlik firması PeckShield, BSC’deki 50 potansiyel dolandırıcılık projesinin bir listesini yayınladı.

PeckShield, ‘Rug Pull’ potansiyeli olan 50’den fazla token tespit etti. Topluluk, etkileşime geçmeden önce aşağıdakilerin farkında olmak isteyebilir: Yönetici sınırsız token basabilir; Yönetici token satışını kısıtlayabilir; Yönetici herhangi bir hesabı kara listeye alabilir.

PeckShield, anonim ekipler tarafından yürütülen 55 erken aşama token’in akıllı sözleşmelerini analiz ettikten sonra, yöneticilerin sınırsız token basmasına, hesapları kara listeye almasına ve holder’ların token’lerini satmasını engellemesine izin veren kötü amaçlı işlevler tespit etti. Bu nedenle, projelerin yatırımcıları üzerinde sözde bir ‘Rug Pull’ gerçekleştirebileceği sonucuna vardı. Rug Pull, ekiplerin projeleri terk ettiği veya borsalarda token sattığı ve yatırımcıların fonlarıyla birlikte ortadan kaybolduğu kripto dolandırıcılıklarını tanımlamak için kullanılan popüler bir terim.

PeckShield, tespit ettiği altcoin projelerini Perşembe günü bir tweet’te listeledi. Firma, token’ler için akıllı sözleşmelerin, kullanıcıların varlıklarını satın alabilecekleri, ancak satamayacakları ve bir ‘honey pot’ (bal küpü) senaryosu yaratacak şekilde tasarlandığını vurguladı. Bir honey pot mekanizması kullanan token’ler, pozisyonlarını tasfiye edemeyeceklerini anlamadan önce, daha fazla yatırımcı satın aldıkça tipik olarak değer kazanır. Token yaratıcısı daha sonra halıyı çekebilir ve fonlarla kaçabilir. Birkaç dolandırıcılık projesi, son haftalarda yatırımcıların fonlarını çalmak için bir bal küpü stratejisi benimsedi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Liste Yayınlandı: Bu 55 Altcoin Dolandırıcı Olabilir! 1

İyi haber: 55 projenin 54’ünde aktif kullanıcı veya kilitlenmiş değer yok

PeckShield, BSC’deki ekiple yaptığı bir tartışmanın ardından topluluğu daha erken uyarmaya karar verdiğini söyledi. PeckShield, listelenen token’lerin ortak sorunları nasıl paylaştığını tartışırken şunları söyledi:

Her proje sahibinin yetkisi çok büyüktür ve bu token’lerin çoğunun çok az satıcısı vardır. Ayrıca, PancakeSwap ile etkileşime girerken satış kısıtlanabilir.

İyi haber şu ki, belirlenmiş 55 altcoin projesinin 54’ünde aktif kullanıcılar veya bunlara kilitlenmiş değer yok. TRUMP hisse senedi sembolünü kullanan bir token, PancakeSwap’ta bazı on-chain aktiviteye ve yaklaşık 29.500 dolar likiditeye sahip. TRUMP tokeni’nin yaklaşık 271 holder’ı var ve geçen hafta boyunca 144.860 dolar işlem hacmi kaydetti. PeckShield, ayrı bir tweet’te BSC kullanıcılarını TRUMP işlemlerine karşı uyardı. Gönderi, proje sahibinin sınırsız token basmasına izin verdiği için “yüksek riskli token” olarak tanımladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Liste Yayınlandı: Bu 55 Altcoin Dolandırıcı Olabilir! 2

Halı çekme işlemleri, son aylarda BSC kullanıcıları için yinelenen bir sorun oldu. Squid Game’e ek olarak, 2021’de ağda başlatılan ve kullanıcıların milyonlarca dolar değerinde fon kaybetmesine neden olan birkaç başka dolandırıcılık olayı gerçekleşti. En büyük saldırılar arasında, kullanıcılarından sırasıyla 2,4 milyon dolar ve 3,2 milyon dolar çalan TurtleDex ve MetaDAO yer alıyor.

Eğilim 2022’de de devam etti. Güvenlik firması RugDoc Çarşamba günü, ağda İlk DEX Tekliflerini başlattıktan sonra birden fazla BSC tokeni’nin sağlam kullanıcılara sahip olduğunu bildirdi. BSC birçok kötü niyetli kripto ekibine ev sahipliği yapmış olsa da, büyük bir çekişme dalgası görülen tek ağ bu değil. Kripto alanı büyüdükçe, Ethereum benzer olaylar için bir merkez haline geldi. Son zamanlarda, EtherWrapped adlı anonim bir ekip, Ethereum kullanıcılarını sahte bir Yeni Yıl Arifesi airdrop’u ile cezbetti ve ardından halıyı çekti ve 30 ETH ile kaçtı.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap