Lightning Network bu yıl beklenileni veremedi, proje ne aşamada?

Lightning Network bu yıl beklenileni veremedi, proje ne aşamada?

Paylaş
Lightning Network bu yıl beklenileni veremedi, proje ne aşamada?

Geçtiğimiz günlerde Twitter’da, bu yıl neden Bitcoin’in Lightning Network ’ün daha geniş bir talep görmediğine dair bir tartışma başladı. Hesaplamalar, 2019’un çoğunda büyümenin durağan bir noktada olduğunu gösteriyor. Ancak, kimse bunun nedeni hakkında somut bir veri ortaya koyamıyor.

Lightning Network, özellikle daha hızlı ve daha ucuz işlemler sağlayan Bitcoin blok zincir ile çalışan ikinci bir katman çözümüdür. Zaman zaman mevcut eksiklikleri nedeniyle eleştiriye uğradı, ancak bunlar genellikle toplumun anlayışla karşıladığı durumlardı. Son tartışmalar, ağın çeşitli istatistiklerini detaylandıran bazı çizelgeler yazan ve kullanıcılara adaptasyonun neden durduğunu irdeleyen Spencer Sponon (@spencernoon) ile başladı.

Lightning Network kusurlu mu yoksa devam eden bir proje mi?

Bu soruya ait birçok farklı cevap var. Ancak en yaygın fikirlerden bazıları, kullanıcı deneyimleriyle ilgili olmasının yanı sıra çoğu insanın Bitcoin’lerini harcamak yerine biriktirmek istemesiyle alakalı. Diğer yandan Lightning Network kullanımı, birçok kişinin sistemi kullanmasını engelleyen teknik ve riskli bir süreç olarak görülüyor.

Herkes bunun kalıcı bir sorun olduğu konusunda hemfikir değil. Verilerden bağımsız olarak, Lightning Network’u daha erişilebilir kılmak için hala çok sıkı çalışmalar yapılıyor. Çoğu, hizmetin henüz yeterli olmadığını düşünüyor. Ancak gelecekte Bitcoin’in başarısı için olması gereken bir sistem olarak düşünülüyor.

Bu noktadan resmin tamamını görmüyoruz

Süregelen tartışmalarda ortaya çıkan bir diğer cevap, verilerin ağın oldukça önemli bir bölümünü oluşturan özel kanalları hesaba katmamasıydı. Bu nokta oldukça kritik çünkü kaç tane özel kanalın mevcut olduğunu söylemenin kesin bir yolu yok. Bu verileri eksik kalmasını sağlar ve spekülasyonları artırır.

Bununla birlikte, eğer geliştiriciler daha kullanıcı dostu ve güvenilir bir deneyim oluşturmazlarsa, rekabet eden bazı kripto paraların harcanabilir bir varlık olarak kullanımı biraz zaman alabilir. Bunun gerçekleşmesi durumunda, Bitcoin’e zarar verip vermediğini görmek ya da şu an addedildiği gibi değer deposu unvanını devredip devretmeyeceğini görmek ilginç olacak.

beincrypto

Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!

Kaynak: Kripto Para Haber

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap