Lightning Labs, yapay zeka için Bitcoin araçlarını tanıtıyor

Lightning Labs, yapay zeka için Bitcoin araçlarını tanıtıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Lightning Labs, yapay zeka için Bitcoin araçlarını tanıtıyor

Yapay zekanın (AI) yapabilecekleri listesine bir vazife daha ekleniyor: Bitcoin göndermek.

OpenAI’ın GPT serisi üzere uygulamalar artık Bitcoin gönderebilme yetisine sahip oluyor. Lightning altyapı firması Lightning Labs’in Perşembe günü duyurduğu yeni araç kiti sayesinde yapay zeka uygulamaları artık Bitcoin (BTC) hold edebilir, gönderebilir ve alabilir.

AI dalı, OpenAI’ın ChatGPT’sinin geçtiğimiz Kasım ayında viral bir formda tanıtılmasının akabinde popülerlik kazanmaya devam ediyor. Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI tarafından sunulan ChatGPT, sadece iki ayda 100 milyon kullanıcıya ulaştı ve geniş bilgi tabanlarıyla eğitilerek insan gibisi metinler üretebilen bir büyük lisan modeli (LLM) fonksiyonu görüyor.

Lightning Labs ise mevcut LLM’lerin kıymetli bir sorunu olan internet tabanlı ödeme düzeneklerinin eksikliğine dikkat çekti. Bu durum, AI platformlarının kredi kartları üzere yeniliğini yitirmiş ödeme usullerine bağımlı olmasını ve bu prosedürleri kullanmanın maliyetini son kullanıcılara yansıtmasını mecburî kılıyor ve kullanım senaryolarını kısıtlıyor. Böylelikle AI yazılımlarına genel erişim de sınırlanıyor.

İşte tam da burada daha ucuz ve daha süratli Bitcoin süreçleri için ikinci katman bir ödeme ağı olan Lightning devreye giriyor.

İnternetin lokal para ünitesinin Bitcoin olduğunu belirten Lightning Labs, Lightning aracılığıyla LangChain üzere tanınan AI yazılım kütüphaneleri ile yüksek hacimli Bitcoin mikroödemelerini entegre eden araçlar geliştiriyor. Lightning’i tanınan LLM’lere entegre etmek, yazılım dağıtımını daha ucuz hale getirmekle kalmıyor, birebir vakitte AI için mümkün olan kullanım senaryolarının derinliğini de artırıyor.

Lightning Labs’in CEO’su Elizabeth Stark, CoinDesk’le görüşmesinde, “Daha evvel mümkün olmayan kullanım senaryoları üzerinde çalışıyoruz.” sözlerini kullandı.

Şirket tarafından öne sürülen değişik kullanım senaryolarından biri de uygulama programlama arabirimlerine (API) erişim için fiyat talep edebilen bir yazılım oluşturulabilmesi. Buradaki API’lar, farklı yazılımların bağlantı kurmasını sağlıyor.

Lightnin Labs tarafından yayımlanan bir gönderide, muharrirler öbür bir aracıyı fiyatlı olarak sorgulayan bir AI yazılımı yahut ortacısı örneğini kullandı. Sorgulayan aracı, sorgulanan aracıya API erişimi için ödeme yapacak formda tasarlanıyor, ek ödemeler ise sadece tatmin edici bir karşılık sağlanırsa yapılıyor.

ChatGPT’nin harika başarısına karşın Lightning Labs’teki eser geliştirme başkanı Michael Levin, chatbot’ların ve kullanıcı arayüzlerinin (UI) yalnızca başlangıç olduğunu söylüyor. Kullanım durumlarının birçoklarının şimdi keşfedilmemiş hizmet olarak yazılım (SaaS) uygulamalarında olacağını belirtiyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap