Libra white paper’ında sessiz sedasız kritik değişiklik

Libra white paper’ında sessiz sedasız kritik değişiklik

Paylaş
Libra white paper’ında sessiz sedasız kritik değişiklik

Georgetown Üniversitesi hukuk profesörü Chris Brummer tarafından 10 Aralık’ta yayınlanan bir yazıya göre Facebook, Libra için hazırladığı tanıtım belgesinde (white paper) sessiz sedasız değişikliğe gitti.

Beklenebileceği gibi, Libra Birliği’nden ayrılan Mastercard ve Visa gibi şirketlerin isimlerinin kaldırılması ve yenilerinin eklenmesinin yanı sıra en büyük değişiklik ilk yatırımcılara temettü ödemesinden vazgeçilmesi oldu.

Daha önce rezerv varlıklardan elde edilecek faizin yatırımcılara temettü ödemesinde kullanılacağı kaydedilirken yenilenmiş belgede bu ifade çıkarıldı ve gelirin yalnızca sistem maliyetlerini karşılamak, düşük işlem ücretlerini mümkün kılmak, daha fazla büyümeyi ve kabulü desteklemek için kullanılacağı belirtildi.

Brummer’a göre, temettü dağıtımındaki temel sorun, Libra Birliği üyeleri ve para biriminin son kullanıcıları arasında potansiyel bir çıkar çatışması yaratması.

Bu değişikliğin Libra’nın bir menkul kıymet olarak sınıflandırılmasının önüne geçmek için yapılmış olması da ihtimal dahilinde.

Piyasa analisti Mati Greenspen de konuyla ilgili olarak “Bu konuda Brummer ile tamamen aynı fikirdeyim. Temettü ödemeleri, Libra white paper’ının yayınlanması sırasında eleştirdiğim bir numaralı konuydu. Bu çıkar çatışmasını kaldırdıklarına sevindim.” yorumunu yaptı.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap