“Libra, Merkez Bankalarını Ciddi Araştırmalar Yöneltti”

“Libra, Merkez Bankalarını Ciddi Araştırmalar Yöneltti”

Paylaş
“Libra, Merkez Bankalarını Ciddi Araştırmalar Yöneltti”

Japonya Merkez Bankası‘nın (BOJ) eski ödemeler başkanı Facebook’un stablecoin projesi Libra’nın dünya çapındaki merkez bankalarını dijital para piyasaya sürme konusunda ciddi araştırmalar yapmaya yönelttiğini dile getirdi.

22 Ocak’ta yayınlanan bir Reuters raporunda, BOJ’un dijital para birimleri konusundaki araştırmasını, eski rolünün bir parçası olarak denetleyen ve uluslararası merkez bankası politika yapıcıları ile yakın iletişim kurmaya devam ettiği bildirilen Hiromi Yamaoka‘nın sözlerine atıfta bulunuldu. Bunun yanında Yamaoka’nın IT danışmanlık firması Future Corp.’da yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığını biliniyor.

Özel-Kamu Tartışması

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa Birliği, İsveç ve İsviçre merkez bankaları, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) birlikte incelemek amacıyla Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ile birlikte bir grup oluşturduklarını açıkladı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadeler yer verildi:

En son karar sadece bilgi paylaşımı değil. Ayrıca Libra gibi bir şeyi kontrol altında tutma çabasıdır. Büyük merkez bankalarının da dijital teknolojiyi daha iyi kullanarak ödemeleri daha verimli hale getirmek için çaba harcadıklarını belirtmeleri gerekiyor.

Öte yandan Libra gibi projeler, finansal kurumlar üzerindeki işlem maliyetlerini azaltma baskısını artırırken, ülke devletlerinin para basımı üzerindeki kontrolü hakkında da daha temel sorular ortaya çıkarıyor.

CBDC Endişeleri

Yine de Yamaoka, hem özel sektörü potansiyel olarak zorlayan merkez bankaları hem de merkez bankası önlemlerinin etkinliğini artırmak için CBDC‘leri kullanmanın yararları ile ilgili endişelerini şu şekilde dile getirdi:

Bir politika aracı olarak negatif faiz oranlarının etkisi konusunda artan şüpheler bulunmaktadır. Öyleyse, şüpheli etkileri olan bir politika uygulamak uğruna CBDC’leri piyasaya sürmek istiyor musunuz?

Kaynak: Cointelegprah

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap