Layer 2 Blokzincir Tahlilleri Nedir?

Layer 2 Blokzincir Tahlilleri Nedir?

Paylaş
BTC Piyasası: Layer 2 Blokzincir Tahlilleri Nedir?

Layer 2 blokzincir tahlilleri, Layer 1 üzerinde yer alan tahlillere ek olarak onların üzerinde çalışan protokollerdir. Bu protokollerin temel emeli, büyük kripto para ağlarının karşılaştığı süreç suratı ve ölçeklendirme zorluklarını çözmektir.

Layer 2 (Katman 2) Blokzincir Çözümleri

Layer 2 tahlilleri hali hazırda var olan bir blokzincir üzerinde çalışır. Burada, L2, emsal bir mimariyi dahil ederek tek bir blokzincir üzerindeki yükü azaltmak için düşünülmüş bir tahlildir. Özgün blokzincir temel olarak, ana zincire paralel çalışan ikincil ağlara dayanır. Bitcoin’in Lightning Network’ü, L2’nin önde gelen örneklerinden biridir.

Layer 2’nin ölçeklenebilirlik tahlilleri, State Channels, Sidechain ve Nested Blockchain’lerden oluşur. Bu bağlamda, “katman 2” terimi, blok zinciri ölçeklenebilirlik problemine önerilen çoklu tahlilleri söz eder. Katman 2 tahlillerinin iki değerli örneği, Bitcoin Lightning Network ve Ethereum Plasma’dır . Kendi çalışma düzeneklerine ve özelliklerine sahip olmasına karşın, her iki tahlil de blockchain sistemlerine daha fazla randıman sağlamaya çalışıyor.

BTC Piyasası: Layer 2 Blokzincir Tahlilleri Nedir? 1

Sidechain, kendi doğrulayıcılarıyla süreç zincirlerine bitişik olan başka ağlardır. Bu, ana zincirin köprü akıllı kontratının, yan zincir ağının meşruiyetini bağımsız olarak doğrulamadığını gösterir. Sonuç olarak, yan zincir, ana zincirdeki varlıkları yönetme yeteneğine sahip olduğundan, güzel çalıştığına güvenilmeli. Ayrıyeten, yan zincirdeki rastgele bir güvenlik ihlaline karşın ana zincir ise bu durumdan etkilenmez.

Nested Blockchain’ler, ana zincirin üstünde değil, içinde çalıştıkları için epeyce farklıdır. İç içe blokzincir mimarisi ekseriyetle, daha büyük bir ağ için kuralları belirleyen ve yürütmelerin birbirine bağlı bir alt zincirler ağında yer aldığı Blockchain’lerden oluşur. Ana zincir, her biri bir alt irtibattan yararlanan birkaç Blockchain katmanının temeli olarak hizmet edebilir.

Bir sonraki ise State Channels. Bunun, süreç yapan varlıklar için iki istikametli bir bağlantı ortamı oluşturduğuna dikkat edilmelidir. Bu çoklukla Blockchain’ğ-i ve zincir dışı süreç kanallarını içerir. Kripto ağının süreç suratı ve kapasitesi bu durumda bir darbe alır.

Bir State Channel, Layer 1 ağ düğümü doğrulamasına tabi değildir. Tam aksisi formda, çoklu imza yahut akıllı kontrat yolu kullanılarak kilitlenen ağa yakın bir kaynak olarak vazife yapar. Bir durum kanalının kesin durumu ve ilgili geçişler, bir süreç yahut toplu süreç tamamlandıktan sonra temeldeki Blockchain’e göndererek çalışır.

BTC Piyasası: Layer 2 Blokzincir Tahlilleri Nedir? 2

Layer 1 Blokzincir Nedir?

Katman 1, Bitcoin, BNB Zinciri yahut Ethereum üzere bir temel ağ ve bunun altında yatan altyapıyı tabir eder. Layer 1 blokzincirleri, öteki bir ağa muhtaçlık duymadan süreçleri doğrulayabilir ve sonuçlandırabilir. Bitcoin’de gördüğümüz üzere, Katman-1 ağlarının ölçeklenebilirliğinde yapılandırmalar yapmak zordur. Bir tahlil olarak geliştiriciler, güvenlik ve mutabakat için 1. katman ağına dayanan 2. katman protokollerini oluşturur. Bitcoin’in Lightning Ağı, Katman-2 protokolünün bir örneğidir. Kullanıcıların çalmalarını ana zincir depolamadan evvel hareket etmelerini sağlar.

Layer 1 ağlarıyla ilgili yaygın bir sorun, ölçeklenememeleridir. Bitcoin ve öteki büyük blok zincirleri, artan talep vakitlerinde süreçleri işlemek için gayret eder. Bitcoin, çok fazla hesaplama kaynağı gerektiren Proof of Work (PoW) mutabakat sistemini kullanır.

PoW, merkezsizleştirme ve güvenlik sağlarken, süreç hacmi çok yüksek olduğunda PoW ağları da yavaşlama eğilimindedir. Bu, süreç onay müddetlerini artırır ve fiyatları daha değerli hale getirir.

Blokzincir geliştiricileri uzun yıllardır ölçeklenebilirlik tahlilleri üzerinde çalışıyorlar, fakat en güzel alternatifler hakkında hala çok fazla tartışma var. Katman-1 ölçeklendirme için birtakım seçenekler şunları içerir:

  1. Artan blok boyutu, her blokta daha fazla süreç yapılmasına müsaade verir.
  2. Yaklaşan Ethereum 2.0 güncellemesi üzere, kullanılan mutabakat düzeneğinin değiştirilmesi.
  3. Parçalamanın uygulanması. Bir çeşit veritabanı bölümleme.

Layer 1 iyileştirmelerinin uygulanması için kıymetli çalışmalar gerekir. Birden fazla durumda, tüm ağ kullanıcıları değişikliği kabul etmeyecektir. Bu, 2017’de Bitcoin ve Bitcoin Cash’te olduğu üzere, topluluk bölünmelerine ve hatta bir hard fork’a yol açabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap