Kuveyt, Kripto Para Transferlerine Yasak Getirdi!

Kuveyt, Kripto Para Transferlerine Yasak Getirdi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kuveyt, Kripto Para Transferlerine Yasak Getirdi!

Körfez ülkesi Kuveyt’in yetkili kurumları, ülkedeki dijital varlık ticareti hakkında yeni bir genelge yayınladı. Lokal basına yansıyan haberlere nazaran Kuveyt, yurt içindeki kripto para faaliyetlerine ait önemli yaptırımlar uygulayacak.

Kuveyt Merkez Bankası ve Sermaye Piyasası Kurumu üzere organların ortak paylaştığı genelge, ülkede kripto paraların bir ödeme aracı olarak kullanımını kesin bir biçimde yasaklıyor. Yetkililer, her türlü sanal varlığın bir yatırım aracı olarak fonksiyon görmesine de yasak getirdi. Bu durum Çin’e misal bir formda Kuveyt’in de topyekün bir kripto kısıtı uyguladığı manasına geliyor.

Genelgenin akabinde hükümetten bir açıklama gelmese de mahallî kaynaklar bu yasakları FATF kuralları ve kara para ile uğraş üzerinden yorumluyor.

Kuveyt’in kripto paralar hakkında aldığı kararlar yalnızca ticaret ile kısıtlı değil. Yetkililer, kripto para madenciliğine de çeşitli kısıtlamalar getirdi.

Yatırımcılara Uyarı!

Körfez ülkesinin devlet kurumları, yasakların yanında kripto para yatırımcıları için yüksek tondan bir ihtar iletisi paylaştı. Yetkililer, sanal varlıkların bir devlet dayanağına sahip olmadığını ve epey riskli olduğu vurgusunu yaptı.

Genelgeye nazaran Kuveyt kurumları hiç bir işletmeye sanal varlık idaresi konusunda onay vermiyor. Yetkililer bu tıp faaliyetlerin ülkede katiyen yasak olduğunun altını çizdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap