Kurumsallar Kapış Kapış Ether Alıyorlar

Kurumsallar Kapış Kapış Ether Alıyorlar

Paylaş
Kurumsallar Kapış Kapış Ether Alıyorlar

Dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ethereum, yakın gelecekte Ethereum 2.0’a, yani Proof-of-Stake algoritmasına geçiş yapacak.

Kurumsal yatırımcılar Ethereum ağında yaşanacak olan bu değişimi yakından takip ediyorlar. Hatta Grayscale Investments verilerine göre bu yatırımcılar yıl başından beri yüklü miktarlarda ETH satın alıyorlar. Öyle ki ETH’nin kurumsal yatırımcılar arasında adeta kapış kapış gittiğini söyleyebiliyoruz.

Yarısı Grayscale’e Gitti

Ethereum gelecekte PoS algoritmasına geçiş yapacak ama şu an için PoW algoritmasını kullanmaya devam ediyor. Yani diğer çok ağda olduğu gibi ETH’de de madencilik yoluyla ETH üretiliyor.

Ethereum madencileri bu yılın başından 24 Nisan tarihine kadar 1.563.245,875  adet ETH kazdılar. İlginç olan şey ise bu tokenların yarısının tek bir şirket tarafından satın alınmış olması. Grayscale Investments’in 31 Aralık tarihinde ETH için 5.230.200 adet hissesi bulunuyordu. Bu sayı 24 Nisan tarihinde 13.255.400’e kadar geldi.

Her bir hisse 0.09 ETH’ye denk geldiği için bu Grayscale’in 24 Nisan tarihine kadar 756.239,777 adet hisse sattığı anlamına geliyor. Başka bir deyişle bu, Grayscale’in 2020 yılında kazılmış ETH’lerin %48.4’ünü satın aldığını gösteriyor.

CryptoPotato’nun haberine göre bu hareketliliği Grayscale’in Ethereum fonuna baktığımızda da görebiliyoruz. Bu fona yılın ilk çeyreğinde 110 milyon dolar para aktarıldı ki bu geçmiş çeyreklere kıyasla çok büyük bir sayı.

Grayscale’in Ethereum fonuna sermaye akışı, Grayscale

Fazladan Ödeme Yapıyorlar

Grayscale aracılığıyla yatırım yapan kurumsal yatırımcılar normalden çok daha yüksek bir ücret ödüyorlar. Şirket verilerine göre şu anda bir yatırımcının ETHE hissesi alması için 92 dolar gibi bir ücret ödemesi gerekiyor.

Bu hisseye denk gelen varlığın değeri ise 17.70 dolar seviyesinde. Yani yatırımcılar şu anda normalde olması gerekenden hemen hemen %420 oranında daha fazla ödeme yapıyorlar.

Reddit’teki kullanıcılara göre bu, kurumsal yatırımcıların Ethereum’dan ne kadar umutlu olduklarının bir göstergesi. Bu ayrıca Ether fiyatının gelecekte yükselmeye devam edeceğinin bir göstergesi olabilir. Bazı kullanıcılar ise yatırımcıların normalden bu kadar yüksek bir ücret ödüyor olmalarını anlamlandıramıyorlar.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap