Kurumsal yatırımcının kripto varlık fonlarına ilgisi devam ediyor

Kurumsal yatırımcının kripto varlık fonlarına ilgisi devam ediyor

Paylaş
BTC Piyasası: Kurumsal yatırımcının kripto varlık fonlarına ilgisi devam ediyor

Investing.com – Kripto varlıklara dayalı yatırım eserlerine fon girişleri geçen hafta da devam etti. Böylelikle 3 haftadır fon girişi gören kripto paralara dayalı yatırım eserleri, evvelki 9 haftalık çıkış serisindeki kayıpları süratli bir biçimde geri aldı. 

BTC Piyasası: Kurumsal yatırımcının kripto varlık fonlarına ilgisi devam ediyor 1

CoinShares bilgilerine nazaran ilgi odağı Bitcoin fonları olurken Blockchain dalında faaliyet gösteren şirketlerin payları de yılın en yüksek fon girişini gördü. 

Kripto para yatırım eserleri, geçen hafta 136 milyon dolarlık fon topladı. Bu meblağ ile birlikte son 3 haftada kaydedilen fon girişi 470 milyon dolar oldu. Böylelikle yükseliş öncesi 9 hafta süren fon çıkışları telafi edilirken 2023 yılı net fon akışı, 231 milyon dolar oldu. Fon girişlerinin olumlu karşılanmasına karşın evvelki yükselişlerde 2,5 milyar doları bulan süreç hacminin 1 milyar dolara gerilmesi bir handikap olarak görüldü. 

CoinShares analistleri, mevcut süreç hacmi düşüşünü Temmuz ve Ağustos aylarında görülen mevsimsel tesirlere bağladı.

BTC Piyasası: Kurumsal yatırımcının kripto varlık fonlarına ilgisi devam ediyor 2 

Varlık bazında bakıldığında Bitcoin fonları 133 milyon dolar ile girişlerin büyük çoğunluğu aldı. Bitcoin’in düşüşüne endeksli Bitcoin Short eseri ise 1,8 milyon dolarlık çıkış gördü ve 11. haftasında da negatif seyrini sürdürdü.

Ethereum fonlarına giriş ölçüsü ise 2,9 milyon dolar oldu. Ethereum fonlarına kısmi talep devam ederken yılbaşından bu yana ilgili fonlar 63 milyon dolarlık negatif seyre devam ediyor. 

Son haftalardaki bilgiler kurumsal yatırımcıların odağının Bitcoin’de olduğunu gösteriyor. Bu hafta düşük ölçüsü fon çekebilen altcoin’ler ise Solana, XRP, Polygon, Litecoin ve Aave oldu. Cosmos ve Cardano fonları da kısmi çıkışlar gördü. 

Blockchain pay senetleri ise toplamda 15 milyon dolarlık talep artışıyla son bir yılın en yüksek haftalık girişini kaydetti.

BTC Piyasası: Kurumsal yatırımcının kripto varlık fonlarına ilgisi devam ediyor 3

Ülke bazında bakıldığında Almanya ve ABD, fon akışlarını denetim eden ülkeler oldu. Akabinde Kanada ve İsviçre, ortalama 10 milyon dolarlık katkı sağladı. Brezilya’daki kısmi çıkışların haricinde kripto para yatırım eseri ticareti yapılan tüm ülkelerde müspet akış kelam konusu oldu. 

Yazar: Günay Caymaz 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap