Kurumsal Balinalar, Tabandan Bu Kripto Parayı Topluyor!

Kurumsal Balinalar, Tabandan Bu Kripto Parayı Topluyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Kurumsal Balinalar, Tabandan Bu Kripto Parayı Topluyor!

Kurumsal yatırımcıların Bitcoin merakı devam ediyor. Buna nazaran, kurumsal balinalar yenilenen ilgi dalgasının ortasında Haziran ayında süratle Bitcoin biriktirdiler. Glassnode dataları, BTC balinalarının sayısının 1 ayın en yüksek düzeyine çıktığına işaret ediyor. Ayrıyeten daha fazla kurumun varlığı satın aldığını gösterdi. Bu yüksek ilginin ortasında, borsalardaki BTC ölçüsü, yatırımcıların kendi kendine saklamayı tercih etmesiyle Mart 2018’den bu yana en düşük düzeye geriledi.

Borsa bakiyeleri azalırken Bitcoin kurumsal birikimi yükseliyor

BlackRock’ın spot BTC ETF’si için müracaatta bulunmasından bu yana kurumsal yatırımcılar Bitcoin birikimlerini istikrarlı bir formda arttırdı. Bu durum, borsalardaki BTC bakiyelerinin yeni düşük düzeylere indiği vakte denk geldi.

BTC Piyasası: Kurumsal Balinalar, Tabandan Bu Kripto Parayı Topluyor! 1

ByteTree’den alınan bilgiler, fonlar tarafından tutulan Bitcoin ölçüsünün Haziran ayında süratle artarak yaklaşık 850.000 BTC’ye ulaştığını gösterdi. Kripto analisti Miles Deutscher, bu büyümenin “yaygın kurumsal BTC birikiminin başlangıcına” işaret ettiğini öne sürdü.

Kurumsal yatırımcıların BTC birikimi

Geçtiğimiz ay, BlackRock, Fidelity ve başkaları üzere birkaç klasik finans kuruluşunun spot borsa yatırım fonları (ETF) için başvurmasıyla Bitcoin’e olan kurumsal ilgi arttı. ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) şimdi spot bir BTC eserini onaylamadı. Lakin, kripto sanayisi uzmanları ETF müracaatlarının tetiklediği olumlu piyasa hissiyatını süratle benimsedi.

BTC Piyasası: Kurumsal Balinalar, Tabandan Bu Kripto Parayı Topluyor! 2

Bu bağlamda, MicroStrategy 28 Haziran’da 347 milyon dolar karşılığında 12.333 BTC daha satın aldı. Buna nazaran şirketin toplam BTC varlığını 152.333 Bitcoin’e çıkardı. Bu satın alma, firmanın idare konseyi lideri Michael Saylor’un amiral gemisi dijital varlığa olan sarsılmaz inancını sürdürdü.

Veriler artan ilgiyi gösteriyor

Glasnode bilgileri BTC piyasasına artan kurumsal ilgiyi daha da destekliyor. Data sağlayıcısına nazaran, BTC balinalarının sayısı 7 Temmuz’da 1 ayın en yüksek düzeyi olan 1.685’e ulaştı. Balina, ekseriyetle 1.000 BTC yahut 10 milyon dolar ve üzeri olmak üzere değerli ölçüde BTC’ye sahip bir kuruluştur

BTC Piyasası: Kurumsal Balinalar, Tabandan Bu Kripto Parayı Topluyor! 3

Bunun yanı sıra, evvelki kurumsal kuşkucuların Bitcoin algısı giderek daha olumlu hale geldi. BlackRock CEO’su Larry Fink’in son açıklamaları bu değişen duruşu en yeterli formda yansıtıyor. Uzun müddettir BTC’yi eleştiren Fink, kısa mühlet evvel amiral gemisi varlığı desteklemek için konuştu. BlackRock CEO’su bunu para ünitesinin paha kaybına karşı korunmak için alternatif bir yatırım olarak tanımladı. Açıklamasında şu tabir var:

“Bitcoin rastgele bir para ünitesine dayanmıyor. Öteki taraftan insanların alternatif olarak oynayabileceği bir varlığı temsil ediyor. Birçok taraftan altını dijitalleştiriyor.”

Bitcoin borsa istikrarı 5 yılın en düşük düzeyine geriledi

Bu ortada, kurumsal yatırımcıların artan birikimi, borsalardaki Bitcoin bakiyesindeki düşüşle birebir vakte denk geldi. Buna nazaran yatırımcıların giderek daha fazla kendi kendine saklamayı tercih ettiğini gösteriyor. Glassnode bilgileri, tüm borsalardaki BTC bakiyesinin şu anda 2,26 milyon olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten Mart 2018’den bu yana en düşük bakiyeye sahip olduğunu gösteriyor.

BTC Piyasası: Kurumsal Balinalar, Tabandan Bu Kripto Parayı Topluyor! 4

Bu ortada, btcpiyasasi.com olarak baktığımızda BTC 30.000 doların üzerinde süreç görmeye devam ediyor. Başka taraftan son vakitlerde 31.500 dolarlık bir yıllık en yüksek düzeye ulaştı. Yazıyı yazarken Bitcoin 30.273 dolardan süreç görüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap