Küresel yatırım devi: Merkez bankalarının ateş gücü tükeniyor

Küresel yatırım devi: Merkez bankalarının ateş gücü tükeniyor

Paylaş
Küresel yatırım devi: Merkez bankalarının ateş gücü tükeniyor

Çokuluslu bir varlık yönetimi şirketi olan Pimco’nun yatırım profesyonelleri, 2020’de küresel ekonomik büyümeyi desteklemek için önemli bir strateji olan parasal genişlemenin yaklaşan küresel durgunlukla mücadele etmede işe yaramayabileceğini savunuyor.

Küresel merkez bankalarının senkronize parasal genişleme politikalarıyla ellerindeki araçları zaten kullandıklarını belirten Pimco ekonomik danışmanı Joachim Fels ve şirketin küresel sabit varlık fonları yöneticisi Andrew Balls, “Sıradaki ekonomik kriz geldiğinde politika yapıcılar, önlem alma konusunda daha az politika kapasitesine sahip olacaklar ve böylece gelecekteki durgunlukla savaşma kabiliyetleri sınırlanacak.” diyor.

Öte yandan Bank of England Başkanı Mark Carney, Financial Times’a verdiği son röportajda, küresel ekonominin bir likidite tuzağına doğru gittiğini ve Pimco’ya benzer şekilde merkez bankalarının derin ekonomik krizlerle mücadelesinin zorlaştığını ifade etti. Carney, “Global likidite tuzağı, merkez bankaları ekonomiyi yönetmek için bütün etkinliğini kaybettiğinde ortaya çıkar, çünkü talep zayıftır ve daha gevşek politikalar ilave harcamaları teşvik etmez. Bütün büyük merkez bankalarının önceden sahip olduklarından çok daha az cephanesi olduğu ve bu durumun bir süre daha devam edeceği görüşündeyim.” şeklinde konuştu.

Carney’in sözleri, Bitcoin, Ethereum ve onların dijital klonlarının derinden kusurlu ve başarısız geleneksel para politikalarının kurallarını yeniden yazacak olan önü alınamaz varlıklar olduğunu savunan endüstri liderlerinin argümanlarının altını çiziyor. Kripto para savunucuları, dijital varlıklarla desteklenen Blockchain tabanlı sistemlerin matematik ve kriptografiye dayanan yeni para sistemleri yarattığını öne sürüyor.

New York merkezli Dijital Asset Research’ün teknoloji araştırma direktörü Lucas Nuzzi, Bitcoin’in statükoya meydan okuyan ve yok olma ihtimali bulunmayan tam bir para sistemi olduğunu iddia ediyor.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap