Kritik Tez: Bu Altcoin Grubu, Binance Kriptosuna Short mu Açacak?

Kritik Tez: Bu Altcoin Grubu, Binance Kriptosuna Short mu Açacak?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kritik Tez: Bu Altcoin Grubu, Binance Kriptosuna Short mu Açacak?

Sürekli gelişen kripto para dünyasında, ABD dolarına bağlı stablecoin ve altcoin Tether (USDT) büyük kıymet taşıyor. Çünkü kendisini, stabil bir varlık olarak kalmıştır. Lakin, Tether ile ilgili ortaya atılan son gelişmeler kripto topluluğu genelinde şok dalgaları yarattı. İşte detaylar…

Altcoin Tether’in gerisindeki takımın odağında BNB mi var?

New York Times 17 Haziran 2022’de Bitfinex’in değerli kayıpları karşılamak için Tether’in rezervlerine başvurduğunu bildirmişti. Bilhassa Tether, Bitfinex ve New York başsavcılığı ortasındaki yasal savaşların geçmişi göz önüne alındığında, bu ifşaat kaşları kaldırdı. Fakat dram burada bitmiyor. Ikigai Fund’ın yöneticisi Travis Kling, Tether takımının Bitfinex borsası aracılığıyla Binance Coin (BNB) üzerinde kısa konum almaya hazırlanıyor olabileceği ihtimalini gündeme getirdi.

Bitfinex, 30 Ağustos’ta başlaması planlanan BNB vadeli süreç ticaretinin başlatıldığını duyurarak manşetlere çıktı. Travis Kling üzere altcoin bölümünün önde gelen isimleri, bu atılımın Tether’in BNB’yi açığa çıkarma niyetine işaret edebileceği istikametinde spekülasyonlarda bulundu. Bir kripto analisti olan Efe Bulduk, Twitter hesabından şunları söyledi:

” Bitfinex’in yıllarca bekledikten sonra BNB vadeli süreçlerini dün sürece açması sizce de biraz dikkat alımlı değil mi? Tether takımı BNB shortlamaya hazırlanıyor olabilir mi?

BNB piyasasında son durum nedir?

Bu yazının yazıldığı saat itibariyle Binance Coin (BNB) 213 dolardan süreç görüyor. Öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyici baskılar nedeniyle BNB için sıkıntı bir devir oldu. Artık asıl soru, BNB’nin öngörülebilir gelecekte 200 dolarlık kıymetli dayanak düzeyini koruyup koruyamayacağı. Bu potansiyel açığa satış senaryosunu daha düzgün anlamak için Binance Coin piyasasını inceleyelim.

BNB son aylarda fiyatı dramatik bir halde dalgalanan bir rollercoaster seyahati yaşadı. En düzgün performans gösteren kripto paralardan biri olan BNB, Amerika Birleşik Devletleri’nde artan düzenleyici incelemenin akabinde pahasında keskin bir düşüş yaşadı. Bu düzenleyici baskı, kimi borsalarda ABD’li müşteriler için BNB ticaretine kısıtlamalar getirilmesine yol açtı. Bitfinex’te BNB vadeli süreçlerinin başlatılması ve Tether’in bu işe dahil olması, Binance Coin’in geleceği hakkında soru işaretleri yaratıyor. Tether’in bu atılımı BNB için kıymetli bir düşüş eğilimini tetikleyecek mi, yoksa fırtınayı atlatıp evvelki gücünü tekrar kazanabilecek mi?

Ulaş Utku Bozdoğan: Kritik Tez: Bu Altcoin Grubu, Binance Kriptosuna Short mu Açacak? 1

Tether’in kripto piyasasındaki rolü kritik

Tether’in kripto para piyasasındaki rolü abartılamaz. Bir stablecoin olarak USDT, yatırımcıların yüksek volatilite devirlerinde varlıklarını park etmeleri için çok kıymetli bir araçtır. Kıymeti ABD dolarına bağlıdır ve çalkantılı vakitlerde yatırımcılar için inançlı bir liman sağlar. Bununla birlikte, Tether tartışmalardan uzak kalmıyor. New York başsavcılığı, Tether’in rezervlerinin sav edildiği üzere fiat para ünitesi ile tam olarak desteklenmeyebileceğini sav ederek Tether ve Bitfinex’i birçok kere soruşturdu. Devam eden bu yasal uğraşlar, Tether’in prestijine ve istikrarına bir belirsizlik katmanı ekledi.

Eğer Tether sahiden de Binance Coin üzerinde kısa durum alırsa, bunun hem BNB hem de USDT piyasaları için geniş kapsamlı tesirleri olabilir. Bir kripto para ünitesini açığa almak, fiyatının düşeceğine dair bahis oynamayı ve potansiyel olarak kıymetini düşürmeyi içerir. Binance Coin için bu, daha fazla fiyat düşüşü ve piyasa volatilitesinin artması manasına gelebilir. Öte yandan Tether, short konumunun başarılı olması halinde kâr elde edebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap