Kripto Sanayisindeki İş İlanları Geçen Yıla Nazaran Azaldı

Kripto Sanayisindeki İş İlanları Geçen Yıla Nazaran Azaldı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Sanayisindeki İş İlanları Geçen Yıla Nazaran Azaldı

Hazırlanan bir rapora nazaran kripto para sanayisindeki işler geçtiğimiz yıla nazaran yüzde on azaldı.

Kripto para bölümü ayı piyasasıyla uğraş ederken, şirketler bu devirde ayakta kalabilmek için iş gücünde azaltmaya gitti. Hazırlanan bir rapor kripto sanayisindeki bu durumu ele aldı.

Kripto Sanayisindeki İşler Yüzde On Azaldı

K33 Research tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırmaya nazaran, kripto istihdamı geçen yıl yüzde 10 geriledi. Şu anda dalda yaklaşık 190.000 kişi çalışıyor. Bu, 2022 yılında 210.000 kişi olan istihdam sayısına kıyasla bir azalmayı gözler önüne serdi.

K33 yöneticisi Anders Helseth, verdiği bir demeçte araştırmaya dair şu tabirleri kullandı:

“Birçok insan işini kaybetti ve birçok firma, 2022’nin başlarında alınan kıymetli ölçülerdeki fonlar sayesinde ayakta kalmayı başardı.”

Rapora nazaran, kesimde şu anda yaklaşık 10.000 şirket bulunuyor ve toplam bedeli yaklaşık 180 milyar doları aşıyor. Kripto sanayisinde çalışanların yaklaşık yüzde 60’ı, ticaret ve yatırım odaklı şirketlerde istihdam ediliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Sanayisindeki İş İlanları Geçen Yıla Nazaran Azaldı 1

Raporda yer alan bilgilere nazaran göre, çalışanların yalnızca yüde 6’sı NFT kesiminde yer alırken, yüzde 21’i Blockchain protokolleri, analitik ve madencilik operasyonlarında çalışıyor.

Bununla birlikte Binance istisnai bir durum olarak öne çıkıyor. Helseth, “Binance dışında, birçok şirketin işçi sayısını azalttığı bir eğilim var” formunda açıklama yaptı. Bu, son manşetlerde yer alan ayrılıklar ve işten çıkarmalarla ilgili haberlerin tersine, borsanın Ocak ayının başlarında yüzde 30’luk bir istihdam artışı hedefleyerek duyurduğu stratejiyle çelişmektedir.

Helseth ayrıyeten, “Dünya genelinde yaklaşık 7.000 çalışanımız var” dedi ve bu sayının Coinbase üzere bir bölgede bulunan şirketle karşılaştırılabilir seviyede olduğunu da ekledi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap