Kripto Piyasasındaki Long Short Pozisyon Nedir?

Kripto Piyasasındaki Long Short Pozisyon Nedir?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Piyasasındaki Long Short Pozisyon Nedir?

Kripto Piyasasındaki Long Short Pozisyon Nedir?

Kripto para piyasası büyük bir hızla birçoğumuzun yaşamlarında yerini alıyor. Sadece yeni alt coinlerin piyasaya girmesiyle bu değişim ve hızdan bahsetmek mümkün değildir aynı zamanda ticaret modelinde de değişik alternatifler ortaya çıkmaya başladı. Bu alternatifler içinde Forex piyasasında popüler olan kaldıraçlı işlemler sıralanabilir.

Kaldıraçlı işlemi basit bir şekilde tanımlayacak olursak; elinizdeki 50 birimlik bir değere karşılık ya da kullanılan platformun onayına bağlı olarak, 125 katına kadar işlem açma kabiliyeti diyebiliriz. 100 dolarlık bir anaparanız varsa 500 dolarlık bir işlem açabilirsiniz. Yalnız bu durumun gereğinden fazla riske sahip olduğunu da unutmamanız gerekir. Long ve short pozisyonları da tam bu aşamada dikkate alınıyor.

Bir örnekle açıklamak gerekirse, Bitcoin grafik incelemesi yaptınız ve piyasada dönen pozitif haberleri de incelediniz. Bitcoin’in yukarı yönde bir grafik ile hareket edeceğine dair herhangi bir şüpheniz de kalmadı. Bu durumun neticesinde de vadeli işlemlerde long pozisyonuna geçmek sizin için kaçınılmaz olabilir. Kısaca yükseleceğine emin olduğunuz coin adına kripto piyasasındaki long işlem talimatı vermenizdir.

Tam aksi durumu düşünelim. Piyasanın oldukça pasif durumda olduğunu tespit ettiniz ve devamlılık halinde Bitcoin’in de düşeceğini tahmin ediyorsunuz. Böylece vadeli işlem adımıyla, kripto piyasasında short işlem talimatı vermeniz gündeme gelir.
Kısa ve uzun pozisyon almak yatırımcının, bir kripto para değerinin yükselmesi ya da düşmesine olan inancını ifade eder. Bir yatırımcı fiyatların yükseleceğine inanıyorsa, oluşturduğu işlemi long yani uzun pozisyon açmak ya da “longlamak” olarak ifade eder. Bir yatırımcı fiyatların düşeceğini düşünüyorsa yaptığı işlemi short yani kısa pozisyon ya da “shortlamak” olarak ifade eder.

Short ve Long Pozisyon Nedir?

Kripto para yatırımcılarının kullandığı piyasa dili, sektöre yeni girenler tarafından tam olarak anlaşılmayabilir. Kripto piyasasındaki Long & Short çok teknik terimler değildir. En temel tanımı ile uzun ve kısa pozisyon, bir varlığa ait fiyat eğrisinin gidebileceği iki muhtemel yönü ifade ediyor. Her iki yönde de kar hedefleniyor.

Uzun pozisyonda olan bir yatırımcı, fiyatın pozisyon aldığı andan itibaren yükselmesini bekler. Böyle bir duruma karar veren yatırımcı uzun ya da ‘long’ pozisyona geçer ve alım yaptığı ifade edilebilir. Kısa pozisyonda ise durum tam tersidir. Yatırımcı pozisyonunu belirlediği andan itibaren fiyatın düşmesi beklentisi içinde olur. Başka bir ifade ile yatırımcı kısa ‘short’ pozisyona geçmiş olur ve kripto para birimini satmış olur. Spot borsalarda almak ve satmak çok belirgin bir hamle olsa da, kripto para birimini fiilen almak zorunda olmadan ya da satmadan da uzun veya kısa pozisyon almak mümkündür.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Piyasasındaki Long Short Pozisyon Nedir? 1

Long ve Short Çalışma Sitemi Nedir?

Long ve Short Uygulamalarının Kripto para piyasalarında nasıl gerçekleştirildiği yeni başlayan yatırımcılar tarafından oldukça merak edilen konuların başında geliyor. Vadeli işlem daha çok risk oluşturduğu için temel ve teknik analiz bilginiz yeterli değilse, vadeli işlem açmamanız faydalı olur. Peki, long ve short çalışma sistemi nedir?

Vadeli işlemleri spot işlemlerden ayıran en temel faktör düşerken de çıkarken de kazanç sağlamasıdır. Hem alım hem de satım emri verebilirsiniz. Spot piyasasında bir coine sahipseniz satış emri verme imkanı doğuyor. Bir coine sahip değilseniz ancak, alım emri verebilirsiniz. Vadeli işlemlerde ise hem alım emri hem de satış emri verilebiliyor.

Buradaki en önemli husus ise piyasa hakimiyetine sahip olmak ve grafiklere güven duymaktır. Bir coinin analizi yapıldıktan sonra ancak, o coin için vadeli işlem adımına geçilebilir. 10 dolar değere sahip olan herhangi bir coin için long emri veriliyorsa, gelecek süreçte coinin daha da yükseleceğine inanıldığı içindir. Yaptığınız analiz doğru çalışırsa coinin fiyatı artar ve tahminin doğru çıkması size aynı zamanda para kazandırır.

Bir de bunun tam aksini düşünelim. Belirlediğiniz bir coinin zirve fiyatına ulaştığına inanıyorsanız ve bu hareketten sonra fiyatların aşağı yönlü hareket edeceğini düşünüyorsanız, vadeli işlemlerde short pozisyonunu açabilirsiniz. Böylece fiyatlar düşmeye devam etse de para kazanabilirsiniz.

Long ve Short İşlemlerinin Riski Var Mı?

Kripto para piyasasına yeni girenler için long ve short pozisyonları almak riskli olabilir. Kaldıraç seviyesi ne kadar yüksek olursa kayıp bir o kadar yüksek olacaktır. Yeni başlayanlar işini şansa bırakmamalıdır. Profesyonel olarak analiz yapma bilgisine sahip olanlarda, durum biraz da dikkat sayesinde başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. Profesyonelseniz ve gerekli sermayeye sahipseniz, riski minimuma indirmek için en doğru hamle düşük bakiyelerle long ve short işlemi gerçekleştirmenizdir. Bu durumda hem riski analiz edebilir hem de kaybın daha az olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda yatırılan para kaybolsa bile strese girecek kadar sarsılacak bir durum yaşamazsınız.

Long Pozisyon Ne zaman Açılmalıdır?

Yatırımcı, belirlediği kripto paranın fiyatının yükselmesini bekliyorsa eğer yapacağı işlem uzun pozisyon açmaktır. Gelecek günlerde fiyatın yükseleceği tahmininde bulunan yatırımcılar, spot borsa üzerinden ilgili kripto para birimini satın alır. Kripto paralar sürekli yükselmeyi amaçlayan şirket hisselerine benzer. Dolayısıyla pek çok yatırımcı özellikle konu Bitcoin olduğunda, satın alır ve elinde tutar.

Short Pozisyon Ne Zaman Açılmalıdır?

Yatırımcı, belli bir kripto para birimi fiyatının düşmesini beklediği zaman kısa pozisyon alır. Bu kararın mutlaka güvenilir bir piyasa analizi sonucu desteklenmesi gerekir. Herhangi bir varlığın fiyatı gereğinden fazla yükselir ve belli bir doygunluğa ulaşırsa, işte bu durum kısa pozisyon açılması gereken zamanı gösterir. Fiyat, direnç seviyelerini kırmakta başarı gösteremiyorsa ve direnç seviyelerinden aşağı yönlü hareket etmeye başlamışsa kısa pozisyon almak daha mantıklı bir hareket olur.

Bu yazıyı buraya tıklayarak Medium hesabımızdan okuyabilir ve buradan ulaş utku bozdoğanın Medium hesabına abone olabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap