Kripto piyasası dar alanda işlem yapıyor, aşırı volatilite yeniden gündemde

Kripto piyasası dar alanda işlem yapıyor, aşırı volatilite yeniden gündemde

Paylaş
Kripto piyasası dar alanda işlem yapıyor, aşırı volatilite yeniden gündemde

Üst üste iki yıllık fiyat hareketlerine baktığımızda mevsimsel hareketlere rastlansa da yılın son birkaç ayında kripto paralar düşük performans gösteriyor. 2019’un ilk yarısında pazar, aşırı satım koşullarından yükselmesiyle verimli bir yarıyıl geçirdi. Haziran ayından bu yana kötü performans göstermesi alımlar sadece teknik göstergelere göre mi yapıldı sorusu akıllara geliyor. İçeriğimizde bu soruya yanıt ararken ayrıca yakın vadede izlenmesi gerektiğini düşündüğümüz bazı ilginç detayları da paylaşmaya çalışacağız.

Haziran ayından bu yana görülen zayıf pazar performansı

Aşağıdaki coinmarketcap.com tablosunda kolayca fark edilebileceği gibi, kripto para piyasası 26 Haziran’da, 380 milyar dolara ulaştığında, bu rakamı, 1 Ocak’la karşılaştırırsak, yüzde 200’den fazla bir artış kaydettiğini görüyoruz.

Beklentiler yüksek olsa da, en iyi kripto paralar, istikrarı sürdürmeyi başaramadı ve Bitcoin, Ether, Litecoin, XRP ve diğer altcoinler, pazarları aşağı çekti. Satın alma tarafında birkaç başarısız girişim görüldü, ancak her birinin daha yüksek bir seviyede satış yapmak için başka bir fırsat olduğu görüldü.

Dikkat edilmesi ilginç olan, düzenleyici incelemeler, gündeme geldiği zaman piyasa hissiyatının düşmesidir. Küresel düzenleyicilerin çoğu, Facebook’un Libra projesi ve bunun küresel finans üzerindeki etkisi hakkında endişelerini dile getirdi.

27 Kasım Bitcoin analizi: Bitcoin yükseliş trendi için kritik seviyeler

Kripto paralarda volatilite artışı gündemde

Bir sonraki konuya geçmeden önce, önce konsolidasyon dönemleri ve ardından ani oynaklık ani yükselmeler oluşturan ilginç bir formasyondan bahsetmeliyiz. Küresel ölçeğe bakıldığında dinamik oldukça açık olduğundan, aynı piyasa sermayesi grafiğini bir örnek olarak kullanacağız.

1 Eylül’den bu yana, üç benzer performans modelini kolayca fark edebiliyoruz. Piyasa dar bir aralıkta konsolide edildi, ardından oynaklıkta ani bir artış oldu. Mevcut durumda yeni bir konsolidasyon aşamasındayız ve bu da 2019 sona ermeden tekrar bir volatilite artışı görmemiz olasıdır.

Olumsuz senaryoda, piyasa sermayesinin, kısa vadede daha fazla zarar riskine neden olan çoğu kripto para birimini riske sokan aralığın alt sınırında işlem görmesidir. Ancak, volatilite yükselişi henüz gerçekleşmedi, bu nedenle katalizörlerin ne sonuçlar vereceğini bekleyip görmemiz gerekiyor.

Bitcoin yine piyasaya öncülük edecek mi?

İster beğenelim ister beğenmeyelim, Bitcoin ana pazar etkileyicisi olmaya devam ediyor. Bitcoin, 26 Haziran’da, pazarın tamamıyla aynı şekilde zirveye ulaştı. Şu an ki 154,25 milyar dolarlık piyasa değeri ile Bitcoin, piyasayı önemli ölçüde etkilemeye devam edeceğinden şüphesiz.

Ne yazık ki, Bitcoin fiyat hareketi yaz aylarında tepe oluşturmuş olabileceğimizi gösteriyor, bu da önümüzdeki aylarda daha fazla kazancın silinebileceği anlamına geliyor. Fark yaratan işlem ise yıl boyunca piyasaya sürülen daha fazla türev enstrümanı (çoğu Bitcoin ile ilgili) ile yapmak zorunda. ABD ve Avrupa’daki kurumsal yatırımcılar, Bitcoin ile ilgili vadeli işlem sözleşmeleri veya Bitcoin fiyatını yükselten yeni bir ana likidite kaynağı oluşturan ETF (İsviçre’de) ticareti yapabilirler.

Ekim ayının sonunda Bitcoin, Çin’in blok zincir gelişmelerinde lider olma yönündeki ilgisini göstermesinin ardından yükseldi, ancak o zamandan beri ülkenin kripto para birimleri karşısında olumsuz duruşu değişmediği için yavaş yavaş silindi.

Altcoinlerin performansı ne durumda

Ekim ayının başından bu yana gerçekleşmeye başlayan bir başka ilginç gelişme de Bitcoin’in Pazar payıyla ilgili. BTC Pazar payı, daha düşük seviyelere çekilmeye başlamasıyla diğer kripto paralar daha iyi performans göstermeye başladı.

Ether, XRP ve diğer bazı küçük altcoinler o zamandan beri temel kazanıyorlardı, ancak son Bitcoin zayıflığı performansları üzerinde de anlamlı bir etki yaratmaya başladı. 1 Ocak’tan bu yana, Bitcoin baskınlığı 9 Eylül’de% 51’den% 69,9’a yükseldi ve Nisan 2017’den bu yana görülen en yüksek seviyeydi.

Bu Bitcoin’i aşırı alım koşullarına sokuyor ve diğer altcoinler arasında birçok alım fırsatı ortaya çıkarıyordu.  Bitcoin’in hala bazı yüksek alanlarda olduğu göz önüne alındığında, altcoinlerin önümüzdeki birkaç ay boyunca cazibe merkezinde olmaya devam edebilir. Birçok yatırımcı gelecek vaat eden tokenlere güvendiği için rotasyon süreci devam edebilir.

Özetlemek gerekirse, yeni yıla girmeden önce kripto paraların tekrar dalgalı hale geldiğini görebiliriz ve aynı zamanda altcoinler Bitcoin’den daha iyi performans göstermeye devam edebilir. Bu konuda yüzde 100 emin olamayız, ancak mevcut koşullar altcoinlerin değer açısından daha iyi bir konumda olduklarını gösteriyor.

zycrypto

Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!

Kaynak: Kripto Para Haber

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap