Kripto piyasalarında son durum: Piyasa kıymeti 2 trilyon doların altında

Kripto piyasalarında son durum: Piyasa kıymeti 2 trilyon doların altında

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto piyasalarında son durum: Piyasa kıymeti 2 trilyon doların altında

Investing.com – Kripto para piyasaları toplam piyasa değeri, sabah saatlerinde 2 trilyon doları gördükten sonra akşam saatlerine doğru bir miktar düşüşle 1,98 trilyon dolar seviyelerine geriledi. Son 24 saatlik işlem hacmi ise 110 milyar dolar seviyelerinde devam ediyor. Son 3 günlük periyotta piyasalarda işlem hacmi artışı dikkat çekiyor. 

Bugünkü kısmi fon çıkışlarına bağlı olarak en büyük 10 kripto para arasında negatif seyirler gözlemleniyor. Buna göre BNB, ADA, SOL, LUNA ve DOT ilk 10’da dünkü fiyatına göre daha düşük fiyattan seyrediyor. Son fiyat hareketleri arasında Polkadot (DOT) yüzde 4’ün üzerinde değer düşüklüğüyle 21,3 dolardan el değiştirirken Solana (SOL), yüzde 4’e yakın bir düşüşle 112 dolara gerilemiş durumda. 

Bitcoin’de son durum

Piyasanın en büyük kripto varlığı sabah saatlerinde kısa bir süre 45.000 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra ABD işlem saatlerine doğru gelen satışlarla 43.360 dolara geri çekildi, ancak düne göre yüzde 1,53 oranında daha yüksek fiyattan el değiştiriyor.

Piyasada şu an 35 milyar dolarlık Bitcoin işlem hacmi söz konusuyken Bitcoin hakimiyet oranı yüzde 42,3 seviyelerinde seyrediyor. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’ni kontrol ettiğimizde dün 40 seviyesiyle korku bölgesinde yer alan endeks, bugün 48 değerini gösteriyor ve piyasa algısının korku bölgesinden çıkıp nötr’e döndüğünü gösteriyor. 

Ethereum (ETH) 3.200 dolardan geri döndü

Ethereum (ETH), şu an kısmi olarak görülen düzeltmeye göre 3.053 dolara kadar düşmüş durumda. ETH/USD, bugünkü değer kaybıyla dünkü kazanımları geri verdi. Akşam saatlerine doğru negatif fiyat hareketine sahip en büyük altcoinin ortalama işlem hacmi şu sıralar 17,66 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. 

Ethereum, sabah saatlerinde 3.230 dolara kadar yükseldikten sonra gün boyu satışlara maruz kalarak 3.050 dolara kadar geriledi. 

İlk 100’de son durum

Listeyi ilk 100 olarak genişlettiğimizde şu an 3 altcoinin yüzde 15’in üzerinde değer kazancına rastlıyoruz. Gün içi işlemlerde en çok değer kazanan altcoin, son 24 saatte yüzde 23 değer kazanan IoTeX (IOTX) oluyor. 1 milyar dolar piyasa değeriyle 86. sırada bulunan IOTX, nesnelerin interneti sektöründe bir Blockchain projesi olarak faaliyet gösteren platformun yerel tokeni olarak hizmet veriyor. 

IoTeX, aynı zamanda DeFi sektöründe faaliyetleriyle de biliniyor. Bugün ilk 100’de en çok değer kazanan IOTX tokeni için fiyat yükselişi, geliştiricinin Pebble Pioneer NFT lansmanı duyurusuyla birlikte geliyor. 

İlk 100’de en çok değer artışı gören ikinci kripto varlık ise 1,49 milyar dolar piyasa değeriyle 70. sırada bulunan Kadena (KDA) oldu. KDA tokeni son 24 saatlik zaman diliminde yüzde 22,55 oranında yükselişle 8,52 dolara ulaştı. 

Bugün değer artışıyla 3. sırada gözüken popüler altcoin Shiba Inu (SHIB), yüzde 15,4 oranında değer artışıyla 0,0000322 dolardan el değiştiriyor. 

Günün en çok değer kaybı gören kripto varlıklarına baktığımızda ilk sırada yüzde 10 değer kaybı görerek 0,33 dolara gerilen GALA tokeni bulunuyor. İlk 100’de yüzde 10’un üzerinde değer başka bir değer kaybı henüz görülmezken BORA, Helium ve Waves’in yüzde 8’i aşan değer kayıpları dikkat çekiyor. 

Son duruma göre ilk 100 kripto varlık arasında ABD işlem saatleri öncesi 77 kripto varlık pozitif bölgedeyken 23 kripto varlığın negatif bölgede seyrettiği gözlemlendi.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap