Kripto Paralarda Halving Periyodu Yaklaşıyor!

Kripto Paralarda Halving Periyodu Yaklaşıyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Halving Periyodu Yaklaşıyor!

Litecoin (LTC) ve Dash (DASH), halving periyodu için gün saymaya başladı, Bitcoin’in (BTC) de bir yıl sonra gerçekleştireceği halving’e giderek yaklaşılıyor.

Madencilik ile üretilen kripto para ünitelerinde blok başına düşen mükafatın makul aralıklarla yarıya düşürülmesini tabir eden “halving dönemi”, bilhassa de Litecoin (LTC) ve Dash (DASH) için kapıya dayandı. Bitcoin (BTC) halving periyoduna de neredeyse bir yıl kaldı. Kripto dünyasının değerli hareketlerinden birisi olan “halving” sürecine yaklaşan kripto paralar hangileri? BTC halving devri, ne vakit gerçekleşebilir?

Bitcoin’de (BTC) Halving

BTC halving süreci ortalama olarak 4 yılda bir yapılıyor. Bir sonraki BTC halving tarihi kripto yatırımcıları tarafından merakla beklenirken halving olayının Mart ve Haziran 2024 ortasında gerçekleşmesi planlanıyor. Halving devirlerinde BTC fiyatında büyük oranda hareketlilik gözlenmektedir. BTC’nin halving devri, BTC tarafında en çok beklenen olaylardan biridir. Blok mükafatı yarılanması ile birlikte BTC için madencilik mükafatı bir defa daha yarı yarıya azaltılacak.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Halving Periyodu Yaklaşıyor! 1

Bitcoin’de (BTC) Sıradaki Halving Ne Vakit Gerçekleşecek?

Halving olayı ortalama 4 yılda bir gerçekleşmektedir. Bu datalar doğrultusunda bir sonraki BTC halving devrinin tarihi Mart ve Haziran 2024 ortasında olması beklenmektedir. Süreç müddetlerine nazaran tarihler değişebileciğinden ötürü net bir formda tarih belirtmek hakikat olmayabilir. Süreç ilerledikçe ve BTC tarafındaki süreçler netleştikçe sıradaki Halving’in tarihi belli olacaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Halving Periyodu Yaklaşıyor! 2

Önümüzdeki BTC Halving’i Fiyatı Nasıl Etkileyebilir?

BTC için halving işem, kripto dalında kritik bir değere sahiptir. BTC’nin arzı 21 milyon BTC ile hudutlu olduğu için her dört yılda bir blok başına çıkarılan BTC sayısı da otomatik olarak azaltılıyor. Her bir halving sürecinde, ağın büyümesini ve verimliliğini temel olarak artırmak için birtakım değerli değişiklikler yapılıyor. Gerçekleştirilen bu olay zinciri ile birlikte mevcut arzın azalmasına, akabinde BTC’ye olan talebin artması fiyat artışını da beraberinde getiriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Halving Periyodu Yaklaşıyor! 3

Önceki bilgiler doğrultusunda, talep sabit kalırken arzın düşmesi çoklukla fiyatın yükselmesine yer hazırlamıştır. Lakin, fiyat değişikliklerinin arz ve talep oranına bağlı olduğu da değerli kriterlerden biridir. Yarılanma, BTC’nin operasyonel verimliliğini artırmak için gerçekleşir. Ayrıyeten, ağ fiyatları değerli ölçüde azalır, bu da sonuç olarak Bitcoin’e olan talebi arttırır.

Geçmiş Periyotlardaki Halving Verileri

BTC, aktüel sürece kadar üç halving devri geçirmiştir. Birinci halving 2012 yılındaydı ve yarılanma sürecinde 50 BTC olan blok mükafatı 25 BTC’ye indirilmişti. İkinci halving 2016 yılında gerçekleştirildi ve 25 BTC olan ödül, 12.5 BTC’ye düşürüldü. Üçüncü BTC halving’i ise 2020 yılında gerçekleşti ve BTC ağındaki blok mükafatı 6.25 BTC’ye kadar azaltıldı. Sıradaki gerçekleşecek olan halving devrinde ise, BTC ağının blok mükafatı 3.125 BTC’ye indirilecek.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Halving Periyodu Yaklaşıyor! 4

Litecoin’de (LTC) Halving

Ağustos aylarının başında sıradaki halving sürecini gerçekleştirecek olan Litecoin (LTC), daha şimdiden yatırımcılarını heyecanlandırmış gözüküyor. Şimdiki olarak mevcut zorluğu 24,80M, Hash oranı 715,61 TH’s olan LTC, kripto piyasasının son haflarında tekrar gündeme geldi. Önümüzdeki halving’i için gün sayan tanınan coin, fiyatındaki hareketlilikle de bunları gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Halving Periyodu Yaklaşıyor! 5

Mevcut olarak 6,45 milyar dolar piyasa pahasına sahip olan LTC’de toplam faal olan adres sayısı 211.948 adet. Ağustos ayının başlarında sıradaki halving sürecini gerçekleştireceği düşünülen major coin, şimdiki olarak 12,5 olan mükafatını 6,25 düzeylerine düşürecek. Ayrıyeten, halving devri için gün sayan LTC ekosisteminde hareketlilik sürüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Halving Periyodu Yaklaşıyor! 6

Dash’de (DASH) Halving

Haziran ayının ortalarında sıradaki halving sürecini gerçekleştireceği düşünülen Dash (DASH), tekrar isminden kelam ettirmeye başladı. Aktüel olarak mevcut zorluğu 124,98M, Hash oranı 3,61 PH’s olan DASH, piyasasının son vakitlerindeki beğenilen coin’lerinden biri haline geldi. Sıradaki halving’i kapıda olan DASH, piyasadaki volatil hareketleriyle de bu bahsin belirtilerini gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Halving Periyodu Yaklaşıyor! 7

Mevcut olarak 560,72 milyon dolar piyasa pahasına sahip olan DASH’de toplam etkin olan adres sayısı 58.497 adet. 22 Haziran olarak sıradaki halving sürecini gerçekleştireceği düşünülen DASH, şimdiki olarak 2,48 olan mükafatını 1,24 düzeylerine indirecek. Halving devrine iki aydan az bir müddet kalan DASH, eski günlerdeki üzere yine isminden kelam ettiriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Halving Periyodu Yaklaşıyor! 8

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap