Kripto paralarda boğa piyasası ne vakit başlayacak? 3 kıymetli isimden varsayımlar

Kripto paralarda boğa piyasası ne vakit başlayacak? 3 kıymetli isimden varsayımlar

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto paralarda boğa piyasası ne vakit başlayacak? 3 kıymetli isimden varsayımlar

Investing.com – Kripto paralar son zirve seviyelerinden uzaklaşırken sektörün önde gelen isimleri kripto para piyasalarının son durumlarıyla ilgili görüşlerini dile getiriyorlar. Toplam kripto piyasa değeri, geçtiğimiz Kasım ayında 3 trilyon dolar seviyesine ulaştıktan sonra bir düşüş trendine girdi ve geçtiğimiz hafta 1,5 trilyon dolara kadar geriledi.

Huobi kurucu ortağı 2024’ün sonuna kadar Bitcoin’de bir yükseliş öngörmüyor

En büyük kripto para borsalarından biri olan Huobi’nin kurucu ortağı Du Jun’a göre, Bitcoin boğa piyasası 2024’ün sonlarında veya 2025’in ilk aylarında başlayabilir. Du Jun, bu görüşünü Bitcoin halving (ödül yarılanması) ile oluşan geçmiş fiyat hareketlerine bağlıyor.

Kripto para tarihinde 3 kez gerçekleşen ve sonuncusunun Mayıs 2020 döneminde tamamlandığı Bitcoin halving sonrası Kasım 2021 döneminde BTC’nin 69.000 dolar ile rekor seviyesine ulaştığı görüldü. Bir önceki ödül yarılanması sonrası da benzer zaman diliminde Bitcoin, 20.000 dolara yakın fiyatıyla yeni bir tüm zamanların en yüksek değerini görmüştü.

Bir sonraki Bitcoin halving, 2024 yılının ilk aylarında gerçekleşecek. Du Jun’un da dikkat çektiği üzere pek çok kripto yatırımcısı halving sonrası dönemi bir yükseliş sezonu olarak merakla bekliyor.

Bitcoin’in zirve seviyesinden yüzde 40 oranında değer kaybını yorumlayan Huobi CEO’su, birçok riskten dolayı tahmin yapmanın son derece zor olduğunu dile getirirken mevcut döngünün devam etmesi durumunda bir ayı piyasasının ilk aşamalarında olunduğunu düşünüyor. Bir sonraki boğa sezonu için ise 2024 yılı sonlarıyla 2025 yılının başlarını işaret ediyor. 

Ethereum‘un kurucusu Vitalik Buterin yeni bir kripto kışına işaret ediyor

Ethereum kurucu ortağı ve kripto para sektörünün önde gelen isimlerinden Vitalik Buterin, son verdiği röportajda yatırımcıların yeni bir kripto kışına hazır olma gerektiğini söyledi. Ancak Buterin, bunun tamamen kötü bir haber olmadığını düşünüyor. 

Vitalik Buterin’e göre düşük fiyatlar, başka bir kripto varlık sektörü gelişimine yol açabilir. Böylece yeni toparlanma döneminde yükseliş potansiyeline sahip yeni fırsatlar ortaya çıkabilir.

Buterin, Bloomberg ile röportajı esnasında birçok piyasa katılımcısının ayı sezonunu memnuniyetle karşıladığını bu dönemde yatırımlarını yaparak yükseliş dönemlerinde kâr sağlamayı beklediklerini dile getirdi. 

“Kripto kışları geliştiricilere bazı fırsatlar sunuyor”

Kripto para milyarderine göre piyasa düşüşü olarak ifade edilen kripto kışı dönemlerinde ayakta  kalabilen geliştiricilerin uzun vadeli sürdürülebilirlik konusunda başarılı olma ihtimalleri yüksek. Bu yorumuna rağmen Vitalik Buterin, temkinli kalmayı tercih ediyor ve pazarın geçen yılki fiyat hareketinin onu şaşırttığını dile getirirken dinamiklerin hızla değişebilmesi ihtimalini de göz önünde bulunduruyor. 

2022 yılında Bitcoin için 200.000 dolar tahmini gerçekçi mi?

Kripto sektörünün tanınan isimlerinden Fundstrat Global Advisor’ın Yönetici Ortağı Tom Lee, Bitcoin için 2022 yılında 200 bin dolarlık bir fiyat hedef koymuş durumda. Ancak Lee, bu hedefe ulaşmanın birçok dinamiğe bağlı olduğunu söylüyor.

Fundstrat Global Advisor CEO’su Bitcoin’de 200.000 dolarlık bir fiyat seviyesi için endüstriye yeni fonların girmesi gerektiğini düşünürken böyle bir eylemin ise kripto paraları kucaklayan dünya genelinde düzenleyici netliğiyle olabileceğini düşünüyor.

Dünyanın önde gelen bankalarından Goldman Sachs ise yakın zamanda 2022 yılında Bitcoin için 100.000 dolar tahmininde bulundu. JPMorgan (NYSE:JPM) tahmin ise geçen yılın sonunda 148.000 dolar iken geçen ay bu tahminlerini 38.000 dolar olarak revize ettiler. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap