Kripto Paralara Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kripto Paralara Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto Paralara Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitcoin, Ethereum, Solana, Elon Musk’ın geçtiğimiz günlerde Twitter logosu yaptığı Dogecoin ve daha onlarcası. Son yıllarda ülkemizde de hayli isminden kelam ettiren kripto paralar, artıları kadar eksikleriyle de her vakit tartışma konusu oldu. 

Peki artık muhakkak başlı yatırım araçları sayıldığında kesinlikle kendisini de yer verilen kripto paraların öbür yatırımlara göre en riskli kategorilerden birisi olarak kabul edilmesinin sebepleri sizce neler olabilir?

Öncelikle kolay bir halde, kripto paralar da ne?

BTC Piyasası: Kripto Paralara Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 1

Gün geçtikçe isimlerini daha çok duyduğumuz Bitcoin, Ethereum ve saymakla bitiremeyeceğimiz öbür kripto paralar, dijital bir para üniteleri olarak kabul edilebilir. Klâsik paralar gibi fizikî olarak basılmazlar ve birçok çevrim içi borsada satın alınabilir ve satılabilirler.

Kripto paraların bir öbür özelliği, yapılan süreçlerin blok zinciri ismi verilen kayıt defteri gibisi bir teknoloji aracığılıyla şifrelenmesi, bu sayede anonim ve inançlı süreç yapmaya imkan tanımasıdır.

Kripto para üniteleri, klasik para ünitelerine nazaran daha yüksek düzeylerde oynaklık gösterebilirler. Fiyatları, arz ve talep istikrarına nazaran hızlıca yükselebilir yahut düşebilir. Bu nedenle, kripto para üniteleri yatırım yapmak isteyenler için yüksek risk taşır. Fakat yanlışsız bir halde yönetildiğinde, kripto para üniteleri yatırımcılar için kıymetli bir getiri de sağlayabilirler.

Fiyat dalgalanmaları, tartışmalar ve ülkemizde de olan kimi örnekler

BTC Piyasası: Kripto Paralara Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 2

Kripto para dünyası, yüksek volatilite, yasal düzenlemeler ve güvenlik tehditleri gibi birçok risk barındırmaktadır. Bu risklerin elbet en başında ise, fiyat dalgalanmaları yer almaktadır. Ayrıyeten, kripto para üniteleri hala yasal düzenlemelerin tam olarak netleşmediği bir alanda faaliyet göstermektedir.

Ülkemizde Thodex ve globalde FTX gibi kripto para borsalarındaki olaylarsa, bu risklerin en somut örneklerinden bazılarıdır. Ülkemizde bir çok ünlü isimle reklamını yapan Thodex, Nisan 2021’de milyarlarca dolarlık dolandırıcılık tezleriyle gündeme gelip kullanıcıların fonlarıyla ortadan kaybolmuştu. Bir öteki ünlü kripto borsası FTX, geçtiğimiz aylarda büyük bir çöküşle karşı karşıya kalmıştı ve kripto paraların son düşüşünde büyük rol oynamıştı. 

Kripto para yatırımı yapmadan evvel dikkat edilmesi gereken birçok risk var. Bu risklerin kimileriyse şunlar…

1- Kripto para denince akla gelen birinci sözlerden birisi: Volatilite

BTC Piyasası: Kripto Paralara Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 3

Öncelikle volatilitenin tarifinden başlayalım. Volatilite, bir finansal varlığın fiyatının süratli bir halde değişebilme yeteneğidir. Yani, fiyatlar bir anda yükselebilir yahut düşebilir. Örneğin, bir gün bir kripto para ünitesi yüksek bir kıymete sahipken, sonraki gün fiyatı hızlı bir şekilde düşebilmesi bu mevzuya bir örnektir.

Kripto para piyasası arz-talep istikrarı, yasal düzenlemeler dışında sık sık spekülasyonlarla da gelişir ve bu onları fiyat dalgalanmalarına karşı daha savunmasız hale getirir. Bir kripto para ünitesi hakkında tek bir olumlu ya da olumsuz popüler tweet yahut haber, fiyatının hızlaca düşmesine ya da yükselmesine neden olabilir ve bu da kripto paraların en riskli yatırımlar kategorisine girmesine sebep olur. 

2- Kripto para birimlerini anlamak için biraz vakte ve çabaya ihtiyacınız olabilir

BTC Piyasası: Kripto Paralara Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 4

Kripto para üniteleri, bilhassa dijital dünyaya yabancı olanlar için baş karıştırıcı olabilir. Blok zinciri teknolojisi üzere kavramlarla birleşince, kripto para üniteleri hakkında hiçbir şey anlamıyormuşsunuz üzere hissedebilirsiniz. Bu nedenle, hakikaten anlamadığınız bir şeye yatırım yapmak büyük bir risk taşır.

Ancak, kripto para ünitesi hakkında bilgi edinebileceğiniz yüzlerce çevrim içi kaynak mevcuttur. Bu yüzden, kripto para yatırımının avantajlarını ve dezavantajlarını sahiden anlamak için vakit ayırmak da değerlidir. Bu yüzden kendi araştırmalarınızı yaparak kripto para üniteleri hakkında daha güzel bir anlayış elde edebilir ve hakikat yatırım kararlarını verebilirsiniz.

3- Artık hayatımızın bir kesimi: Dijital hayatın getirdiği güvenlik problemleri

BTC Piyasası: Kripto Paralara Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 5

Kripto para üniteleri, dijital cüzdanlarda saklanır ve dijital borsalar aracılığıyla süreç görür. Kripto para üniteleri, çevrim içi bağımlılıkları ve anonimlikleri nedeniyle siber suçlular için bilhassa caziptir. Hatalılar, kripto para cüzdanlarına ve süreç platformlarına erişmek için çeşitli dolandırıcılık atakları kullanırlar.

Kripto para ünitelerine yatırım yapmak isteyen bireyler ve şirketler, varlıklarını korumak için sıkı güvenlik protokolleri uygulamalıdır. Son tehditlerden haberdar olmak da epey yararlıdır. Ayrıyeten kripto varlıklarınızı ve cüzdanlarınızı müdafaanın nasıl yapılacağını anlamak da kıymetlidir. Örneğin kripto varlıklarınızı soğuk cüzdan olarak isimlendirilen dijital cüzdanlarda saklamak en uygun güvenlik tekniklerden birisi olarak kabul edilir.

4- Kripto paraların gelecekteki pozisyonunu bugünlerden iddia etmek biraz güç olabilir

BTC Piyasası: Kripto Paralara Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 6

Kripto para üniteleri, son yıllarda popülerliğini arttırsa da hatırlanması gereken bir şey var ki bu teknoloji üzerinden yalnızca on yıldan biraz geçti. Bitcoin whitepaper’ı ile ortaya çıkan bu kavram, 2008 yılında doğdu. Tersine borsalarsa, yüzyıllar boyunca varlıklarını sürdürdüler. Örneğin, Londra Borsası 1801 yılında kuruldu. Altın ise binlerce yıldır paha saklama aracı olarak biliniyor. 

Ayrıca kripto para dünyası hala yasal düzenlemelerin tam olarak netleşmediği bir alanda faaliyet gösterirken, yatırım yapmak isteyen bireylerin risk alırken dikkat etmesi gerektiğinin altını çizmek gerekir. Kripto para ünitelerinin geleceği bilinmeyen olduğundan, yatırımcılar yatırımlarını gerçek yönetmek ve her vakit güvenlik tedbirlerini almakla birlikte, yatırım yapmadan evvel kendi araştırmalarını yapmaları son derece kıymetlidir.

5- Kritik bahislerden bir oburu: Kripto para borsaları

BTC Piyasası: Kripto Paralara Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 7

Kripto para ünitelerinin popülerliği, hem Türkiye’de hem de tüm dünyada kripto para borsalarının sayısında kıymetli bir artışa neden oldu. Bu nedenle, bir borsa seçmenin de vakit zaman baş karıştırıcı hale geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Bunlarla birlikte, düzenleyici kontrolün olmaması, kripto para ticaretinde dolandırıcılık içeren borsaların ve piyasa manipülasyonunun büyümesine yardımcı oldu. Üstte da yazdığımız üzere geçtiğimiz yıllarda ülkemizin gündemini epeyce meşgul eden Thodex adlı kripto borsası bu unsurla alakalı en dikkat cazip örneklerinden birisidir. 

GGüvenilirlik açısından, kullanıcı sayılarını baz alırsak tüm dünyada Binance ve Coinbase üzere borsaların, Türk kripto borsaları ortasında ise BtcTurk ve Paribu’nun öne çıktığı tabir edilebilir.

Artısı ve eksisiyle kripto paralar Türkiye’de siyasetçilerin de dikkatini çekmeyi başarıyor

BTC Piyasası: Kripto Paralara Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 8

Geçtiğimiz aylarda Blokzincir İstanbul’ programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kripto paralarla ilgili ihtarlarda bulunmuştu. Erdoğan, “Hiçbir desteği olmayan kripto para kumarlarına yönelmek yerine blokzincir teknolojisi üzere yeniliklerin geliştirilmesinin içinde yer alın” diye seslenmişti.

Bir öbür örnekte ise Millet İttifakı ortak metninde kripto para regülasyonlarına ait şu tabirler yer almıştı:

  • Kripto para ve varlık mevzuatını çıkartacak, daldaki belirsizlikleri gidereceğiz.
  • Kripto varlıklarla ilgili borsaların düzenleme ve kontrolüne ait adımları atacak bu piyasalara olan itimadı sağlayacak, küçük yatırımcıları koruyacağız.
  • Dijital varlıkların ödeme sistemleriyle entegrasyonunu sağlayacak teknolojilere ait yasal düzenlemeleri hayata geçireceğiz”

Yani kısaca;

Kripto para dünyası, hala belirsizlikler ve risklerle dolu bir alandır. Ani fiyat dalgalanmaları, yasal düzenlemelerin tam olarak netleşmemesi, güvenlik tehditleri ve daha bir çok riskleri barındırmaktadır.

Bu nedenle, kripto para üniteleri hakkında doğru bilgiye sahip olmak, kendi araştırmalarımızı yapmak ve yatırımları akla yatkın yönetmek varlıklarımızı korumak ismine hayli değer taşıdığı söylenebilir.

Kaynaklar: n26, makeuseof

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap