Kripto paralar haftanın birinci günü yatay seyrediyor

Kripto paralar haftanın birinci günü yatay seyrediyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto paralar haftanın birinci günü yatay seyrediyor

Investing.com – Kripto para piyasaları geçen haftaki düşüşün akabinde hafta sonu süreçlerinde satışların zayıflamasıyla haftaya hafif negatif görünümlü yatay başladı. 

Geçen hafta toplam piyasa kıymeti 1,28 trilyon dolar düzeylerinde bulunurken başlayan çıkışlar sonucunda kâr realizasyonu hızlanırken toplam bedel hafta sonuna kadar %10’luk bir düşüş kaydetti. Hafta sonu süreçlerinde ise %2,5 üzere kısmi bir toparlanma görülürken piyasa genel olarak yatay kaldı. 

Bu ortada Bitcoin’in evvelki hafta 30.000 dolarlık ruhsal düzey üzerinde kalmak için çaba etse de bu noktada kalıcı olamayınca 18 Nisan’da hızlan satışlar, kripto parayı 27.000 dolar düzeyine kadar çekti. Son 48 saatlik süreçlerde satıcı gücünün zayıfladığı gözlemlenirken Bitcoin başta olmak üzere düşüş görünümünü koruyan kripto paralar, haftaya  düşük hacimli süreçlerde yatay başladı. 

Son bir haftada %7 düşen BTC, dünden bu yana %0,6 oranında kısmi gerilemeyle 27.450 dolardan süreç görüyor. Ethereum’da haftalık kayıplar %10’a ulaştı. Tıpkı vakitte en büyük altcoin son 24 saatte %1,5’e yakın düşüşle 1.850 dolardan süreç görüyor. 

En büyük 10 kripto para ortasında haftalık bazda %15’e yakın düşüş gören DOGE, MATIC ve SOL bugün de en çok düşen kripto paralar ortasında. En büyük 4. kripto para olan BNB ise bugün %0,5 oranında kısmi yükselişle artıda hareket eden tek kripto para olarak devam ediyor. BNB, tıpkı vakitte haftalık bazda %3 düşüşle en az kıymet kaybeden kripto para olarak bugün 332 dolardan süreç görüyor. BNB talebinin canlı kalması ve genel düşüş ivmesinde ayakta kalması, Binance Launchpad’den arz edilecek yeni altcoin için BNB teminatı tutulmasına bağlanıyor.

Altcoin piyasasında son durum

Piyasa bedeline nazaran sıralanmış listede birinci 100 kripto paranın 82’sinin ekside olduğu görülüyor. Piyasanın tersine hareket eden kripto paraların başında ise %4 bandında yükselen Stacks (STX) bulunuyor. Akabinde Frax Share, Render Token, Litecoin ve Chainlink %1 bandında kısmi yükselişlerle geliyor. 

Bugün birinci 100’de en çok düşen altcoinlerin başında Injective (-%11,7), PancakeSwap (-%11), Arbitrum (-%8,2), Woo Network (-%7,75) ve OKB (-%6) bulunuyor. 

ABD süreç saatlerine yaklaşılırken vadeli süreçler, yatay görünümde devam ediyor. Dolar endeksi ise geçen hafta 102 düzeyini test ettikten sonra 18 Nisan prestijiyle tarafını aşağı çevirirken kripto piyasalarıyla gerçek orantılı bir düşüş kaydetti. 

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap