Kripto Para Tasarısı, HR 6069 ABD Temsilciler Meclisinden Geçti!

Kripto Para Tasarısı, HR 6069 ABD Temsilciler Meclisinden Geçti!

Paylaş
Kripto Para Tasarısı, HR 6069 ABD Temsilciler Meclisinden Geçti!

ABD Temsilciler Meclisi, yasadışı kripto para kullanımını önlemek için hazırlanan bir tasarıyı oybirliğiyle onayladı. Tasarı, Birleşik Devletler Gizli Servisi’ne, bu faaliyetlerin durdurulmasına yönelik yardım talebinde bulunan Kongre’ye yanıt olarak geçti.

Tasarı “Yasadışı Ağlarla Mücadele ve İnsan Ticareti Yasasını Tespit Et” olarak adlandırılıyor.

Tasarıyı 25 Haziran Pazartesi günü meclise sunan Kaliforniya Temsilcisi Juan Vargas’ın yaptığı açıklamada, Temsilci Keith Rothfus ile yaptığı anlaşmada ortak bir temsilci olacağını da açıkladı.

Tasarı, kripto para ticaretinin yasa dışı kullanımıyla nasıl mücadele ediyor? Cumhuriyet Politika Komitesi internet sitesine göre, tasarının hükümetin Yasal Sorumluluk Ofisi’nden (GAO) kripto paraların ve çevrimiçi pazarların yasadışı faaliyetleri kolaylaştırmak için nasıl kullanıldığı konusunda bir çalışma yürütmesini gerektirmesi açıklaması geldi.

Tasarıda, “insan ticareti veya uyuşturucu kaçakçılığıyla ilişkili mal veya hizmetlerin satışı veya finansmanı” özel olarak bahsedilmektedir.

GAO çalışması, bu tür yasadışı faaliyetler için kripto para kullanımının nasıl ele alınacağını araştıracak.

Rep. Keith Rothfus bir açıklamada şöyle dedi:

“Uyuşturucu ve insan kaçakçılığının yaşandığı yasadışı pazarlar, özellikle dark webte sürekli olarak gelişiyor”

“… Kripto para birimleri kaçakçıların işlemlerini maskeleyebilir, yasadışı faaliyetlerde bulunurken onlara gizli isim vermez.”

“Bu iki partili yasalar hükümetin yasadışı fonları hareket ettirmek için yeni suç yöntemlerini ortaya koymasına ve onları durdurmanın yollarını bulmasına yardımcı olacak” dedi.

Tasarıda özellikle “bitcoin, dash, zcash ve monero” gibi kripto paralardan bahsediliyor. Ayrıca, tüm bu kripto paraların yasal satın alımlar için kullanılabileceğinden bahsediliyor. Bununla birlikte, tasarı aynı zamanda tüm bu şifrelerini dark web üzerindeki yasadışı faaliyetlerin yükselişine bağlıyor.

Amerika şu anda bir opioid kriziyle uğraşıyor ve r

aporlar kripto para birimlerinin krizi kolaylaştırdığını gösteriyor. Amerika’daki uyuşturucu kullanıcılarının% 10’u uyuşturucularını dark webten alıyor. Kripto piyasalar, dark webte her gün opioid fentanil gibi ilaçlar almak için kullanılıyor.

Sonuç olarak, tasarı kripto para birimlerine karşı herhangi bir eylemde bulunmaz, ayrıca herhangi bir düzenleme veya kısıtlama getirmez. Bunun yerine, tasarı sadece Hükümet Sorumluluk Ofisi’nin (GAO) bir çalışma yürütmesini ve kripto para birimlerinin dark web’de nasıl kullanıldığına ve kanunların bu faaliyeti nasıl önleyebileceğine dair bir rapor hazırlamasını gerektiriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap