Kripto Para Sektörüne de Devri Kesici Mi Lazım?

Kripto Para Sektörüne de Devri Kesici Mi Lazım?

Paylaş
Kripto Para Sektörüne de Devri Kesici Mi Lazım?

Coronavirüs salgınının etkisini arttırması ile beraber ABD borsaları da dahil birçok finansal piyasa inanılmaz sert bir düşüş yaşadı.

ABD sadece geçtiğimiz hafta üç kere devre kesicilerin çalışmasına yol açacak kadar sert düşüşler yaşadı. Devre kesici temel olarak borsanın belirlenen oranda düşmesinden sonra borsanın yine daha önceden belirlenen sürelerde durdurulması yani işlemlere kapatılması olarak biliniyor.

Bu da yatırımcıların panik satışları ile fiyatları daha da aşağıya çekmesinin önüne kısa süre de olsa geçiyor. ABD borsaları ilk olarak %7,5’luk sert bir düşüş yaşayınca alım satım 15 dakika boyunca kapatıldı ve bu durumun kripto para sektörüne faydalı olup olamayacağı tartışılıyor.

Devre kesicileri savunan kesim, merkezi kripto para borsalarının bunu uygulayabileceğini ve bu sayede panik satışlarının ve FUD’un önüne geçilebileceğini vurgulamakta. Merkeziyetsizliği savunan kesim ise bunun kripto paraların en temel amaçlarından birisini ortadan kaldıracağını iddia ediyor.

Kripto para sektöründeki sert düşüşler böyle bir önlemle geçici süreliğine durdurulabilse de, bunun merkeziyetsizliğe vereceği zarar tamir edilemeyecek kadar büyük olabilir.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap