Kripto para piyasasında son durum: Birinci 100’de yalnızca 4 varlık yükselişte

Kripto para piyasasında son durum: Birinci 100’de yalnızca 4 varlık yükselişte

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto para piyasasında son durum: Birinci 100’de yalnızca 4 varlık yükselişte

Investing.com – Kripto para piyasaları toplam değeri, dün yüzde 4 oranında düşüş gördükten sonra bugün de yüzde 1’e yakın fon çıkışlarıyla 1,68 trilyon dolar seviyesinde seyrediyor. Investing.com verileri son 24 saatlik ortalama işlem hacminin 103 milyar dolara çıktığını gösterirken hacmin satıcı yönlü arttığı görülüyor. 

İlk 10 kripto parada son 24 saatte ortalama düşüş yüzde 4,91 olarak devam ederken bugün en büyük kripto paralar arasında en çok değer kaybeden varlık Solana. SOL tokeni son 24 saatte yüzde 11 değer kaybıyla 100 dolar desteğinin altına sarkarak 96,5 dolara kadar düştü. Kripto para, geçen haftaki fiyatına göre ise yüzde 5 oranında değer kazancına sahip. 

İlk 10’da pozitif seyreden kripto para bulunmazken en az değer kaybı, yüzde 3,84 ile Cardano’da gözüküyor. 

Bitcoin’de son durum 

Piyasanın en büyük kripto varlığı Bitcoin, bugün yüzde 5,22 düşüşle devam ediyor. Akşam saatlerine doğru 36.700 dolardan el değiştiren kripto varlık, bugünkü toplam işlem hacminin yüzde 21’ine sahip. Bitcoin hakimiyet oranı ise düne göre bir miktar yükselişle yüzde 41,74 seviyesinde devam ediyor. 

Günlük olarak güncellenen Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’ni kontrol ettiğimizde bugün 20 seviyesine düşerek aşırı korku bölgesine girdiğini görüyoruz. Endeks, dün 28 seviyesiyle korku bölgesinde bulunuyordu. 

Ethereum’da kayıplar artıyor

Ethereum, bugün Bitcoin’den daha fazla değer kaybına sahip. Ether, yüzde 5,6 oranında kayıpla şu an 2.618 dolar seviyesinde işlem görüyor. 

Toplam işlem hacminin yüzde 15’ini oluşturan Ethereum, değer kayıplarına rağmen geçen haftaya göre yüzde 5 oranında daha yüksek fiyattan el değiştiriyor. Ethereum, Böylece ilk 10 kripto para arasında bugün en çok kaybettiren altcoin olan Solana ile birlikte haftalık olarak pozitif bölgede kalmaya devam ediyor.

En büyük kripto paralar arasında haftalık performanslara göre yüzde 20 değer kaybına sahip Terra (LUNA) dikkat çekiyor. LUNA tokeni, bugün de yüzde 7,78 düşüş görüyor ve 48,54 dolar civarında el değiştiriyor.

İlk 100 kripto parada dikkat çekenler

Bugün piyasa değerine göre sıralanmış listede ilk 100 kripto paranın 96’sı negatif seyrederken sadece 4 kripto paranın pozitif bölgede olduğu görülüyor. 

Düşen piyasada değer artışıyla ön plana çıkan altcoin ise 93. sıradaki Immutable X (IMX). IMX tokeni bugün yüzde 22 değer artışıyla piyasanın geri kalanından pozitif ayrışarak 3,82 dolar fiyatıyla hareket ediyor. IMX tokeni fiyat artışına katalizör olarak GameStop’un NFT pazar yeri için Immutable X kararı görülebilir. 

Dün en çok değer kazancıyla ön plana çıkan Quant (QNT) ise bugün de yüzde 8 oranında değer kazanımına devam ediyor. Bu iki altcoin’in ardından Tezos (XTZ) yüzde 1,93 oranında değer artışıyla en çok kazanan 3. altcoin.

Değer kayıpların fazla olduğu piyasada yüzde 10 üzerinde değer kaybı gören 11 altcoin bulunuyor. Bunlar arasında Axie Infinity (AXS), Solana (SOL) ve Loopring (LRC) başı çekiyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap