Kripto para piyasaları hafta sonu öncesi nasıl hareket ediyor?

Kripto para piyasaları hafta sonu öncesi nasıl hareket ediyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto para piyasaları hafta sonu öncesi nasıl hareket ediyor?

Investing.com – Kripto para piyasaları bu hafta yukarı yönlü bir seyre sahipti. Hafta başında 1,7 trilyon dolar seviyelerinde bulunan toplam değer, hafta sonuna doğru 1,81 trilyon dolar olarak görülüyor. Mevcut değerin önümüzdeki 48 saat içerisinde korunması durumunda toplam piyasa değeri, 5 haftadan sonra ilk kez haftayı pozitif bölgede kapatmış olacak. 

Piyasalarda son 24 saatlik işlem hacmine bakıldığında ise düne kadar bir miktar düşüşle 82 milyar dolar seviyesine düştüğü kaydediliyor. 

Bitcoin, 41.000 doların altında

Bitcoin (BTC), dün günün ilk saatlerinde 41.400 dolara kadar yükseldikten sonra gelen satışlarla düşüşe geçti. 40.700 dolarda kısa süreli bir destek bulan kripto varlık, bugün satıcı ağırlıklı işlemler eşliğinde 40.400 dolara kadar geriledi. 

Son durumda BTC/USD’nin 15 Mart’ta 38.400 dolarda başlayan yükseliş hareketinin bir düzeltmesinin yapıldığı görülüyor. 

Bugün 768 milyar dolar piyasa değerine sahip Bitcoin’de ortalama işlem hacmi 29 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Piyasa algısı ise Bitcoin Korku ve Açgözlülük endeksine göre 25 seviyesiyle aşırı korku bölgesinde kalmaya devam ediyor. 

Ethereum, 2.800 dolar desteğini korumakta zorlanıyor

Ethereum (ETH), bu hafta 2.500 dolardan başlayan alımlarla 2.820 dolarda zirve gördü. Dün yükselişi zayıflayan ETH/USD’nin bugün 2.760 – 2.810 aralığında konsolide olduğu görülüyor.

Ethereum, son 1 haftalık yüzde 7 değer artışıyla en büyük 10 kripto para arasında en iyi haftalık performansa sahip. Bunun yanında düzeltme görülen piyasada en düşük günlük kayıpla ilerlemesi de dikkat çekiyor. 

İlk 10 kripto parada son durum

Piyasa değerine göre sıralanmış listede ilk 10 kripto paranın bugün genel olarak bir düşüş eğiliminde olduğu görülüyor. Terra (LUNA), yüzde 7 ile en çok günlük kayba sahip olarak 82 dolar seviyesinde işlem görüyor. Avalanche (AVAX) ve Solana’nın (SOL) günlük kayıpları ise yüzde 5 seviyesine ulaşmış durumda. 

İlk 10’da şu an pozitif bölgede kalan kripto varlık bulunmazken Ethereum (ETH) ve BNB coin, yüzde 1’in altında düşüşle sağlam durmaya çalışan altcoin’ler oluyor. 

İlk 100’de kısıtlı kazançların arasında MINA pozitif ayrışıyor

Haftanın son iş gününde en büyük 100 kripto paranın 72’si negatif bölgede bulunuyor. İlk 100’e hızlı bir giriş yapan ApeCoin’in fiyatını dünden bu yana ikiye katlamasının haricinde bugün 84. sıradaki altcoin MINA, yüzde 20’nin üzerinde değer artışıyla öne çıkıyor.

MINA ile ilgili son gelişmelerde ise dün 92 milyon dolarlık token satış turu vardı. Yatırım turuna FTX Ventures ve Three Arrows öncülük etti. MINA ekibi toplanan fonların projeye daha fazla geliştiriciyi çekmek için kullanacağı açıklandı. 

Bugün değer kayıpları ise yüzde 10’u aşmıyor. İlk 100’de en çok kaybeden kripto varlık, yüzde 9,25 oranında düşüş gören ThorChain (RUNE) oluyor. Hemen arkasından ise Anchor Protocol (ANC), yüzde 8 ve Terra (LUNA) yüzde 7 değer kaybıyla geliyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap