Kripto para piyasaları dünden bu yana nasıl hareket ediyor?

Kripto para piyasaları dünden bu yana nasıl hareket ediyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto para piyasaları dünden bu yana nasıl hareket ediyor?

Investing.com – Kripto para piyasaları, kapanışa doğru düşük miktarlı geri çekilmenin ardından gün boyu gelen taleple yeniden dünkü zirve seviyelerine ulaştı. Buna göre toplam piyasa değeri 2,17 trilyon dolar seviyesine ulaşırken son 24 saatlik işlem hacmi, 125 milyar dolar ile ortalamanın üzerinde devam ediyor.

Yüksek sermayeli kripto paraların çoğu bugün pozitif bölgede devam ederken ilk 100’de günlük bazda ciddi kazanımlar bulunuyor. 

Bitcoin (BTC) yeniden dünkü direnç seviyesini test ediyor

Bitcoin (BTC), dün akşam saatlerinde 48.000 dolar bandını test ettikten sonra bu noktada satıcı hacminin yoğunlaşmasıyla 47.000 doların altına kadar geriledi. 

Dip seviyelerden başlayan alımlar ise Bitcoin’de talebin hâlâ yüksek kaldığını gösterdi ve BTC/USD, bugün yeniden 48.000 dolara sınırına kadar dayandı. Ancak Bitcoin alıcıları, henüz 48.000 dolarlık psikolojik direnç bölgesini kıracak hacme ulaşamadı.

Bugün 910 milyar dolara yakın piyasa değeriyle devam eden Bitcoin’de hakimiyet oranı düşmeye devam ediyor. Bugün yüzde 42,5’e gerileyen Bitcoin hakimiyet oranı, düşüş eğilimini sürdürüyor. Piyasa algısını ölçmek için kullanılan Bitcoin Korku ve Açgözlülük endeksi, dün 60 seviyesinden bugün 56 seviyesine geriledi, ancak uzun bir süre sonra ulaştığı açgözlülük bölgesinde kalmaya devam ediyor. 

Ethereum (ETH), 3.500 dolara doğru ilerliyor

Ethereum, dün görülen kısa süreli geri çekilmede daha sağlam dururken bugün 3.480 dolara kadar yükselerek dik ivmeli yükseliş trendini devam ettiriyor. Dünden bu yana yüzde 4’e yakın değer artışı gören Ethereum fiyatı, son bir haftada yüzde 15 oranında yükselişle devam ediyor. 

Altcoin piyasası için önemli bir kriter olarak görülen Ethereum fiyatı, Mart ayının ikinci yarısından bu yana Bitcoin’den daha iyi performans gösteriyor. Zira ETH’nin BTC karşısındaki değeri, 15 Mart’tan bu yana yüzde 11 oranında artmış durumda. ETH/BTC paritesi, bugünkü sert yükselişle 0,07 direncinin üzerinde ve 0,072 seviyesiyle Şubat ayı direncini test ediyor.

İlk 10’da Terra (LUNA) yeniden liderliğe oturdu

En büyük 10 kripto para arasında bugün yüzde 10’a yakın yükselişle 104 dolar seviyesinde el değiştiren Terra (LUNA), en çok değerlenen kripto varlık konumunda. Günün ilk saatlerinde tüm zamanların en yüksek değerine ulaşan Luna tokeni, haftalık yüzde 10 değer artışıyla ilerliyor. 

Luna’nın ardından Solana ve AVAX yüzde 5’e yakın değer artışıyla pozitif bölgede ilerleyen diğer altcoin’ler. Haftalık getirilere bakıldığında Cardano (ADA), yüzde 30’a yakın değer artışıyla önde gidiyor. Solana ise son 7 günde yüzde 25,5 yükselişle ikinci sırada. 

Bugün ilk 100’de Waves, yüzde 50 yükseldi

Piyasa değerine göre ilk 100 kripto para arasında 32. sırada bulunan Waves, son 24 saatte yüzde 50’ye ulaşan büyük bir sıçrama görerek 50 dolar bandına adım attı. 5,45 milyar dolar piyasa değerine çıkan kripto varlık, gün içinde 54 dolarla ATH gördükten sonra akşam saatlerine doğru 50 dolar bandında kalmaya çalışıyordu.

Değer artışıyla dikkat çeken diğer altcoinler arasında Aave, ThorChain (RUNE), Compound (COMP), Chiliz ve KuCoin Token (KCS), günlük yüzde 10’un üzerinde değer artışına sahipti. 

Bugün fiyatı düşen altcoinlerin başında ise son bir haftada değerini yüzde 122 oranında artırarak haftanın en çok kazandıran altcoin’i Zilliqa (ZIL) var. ZIL fiyatı, bugün yüzde 6 oranında düşüşle 0,1 dolardan el değiştiriyor. 

Bugün değer kaybı gören diğer altcoinler ise ortalama yüzde 4 kayıp gören ApeCoin (APE), Zcash (ZEC) ve VeChain (VET) bulunuyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap