“Kripto Para Madenciliğinin Yüzde 60-70’i Çin’den Geliyor”

“Kripto Para Madenciliğinin Yüzde 60-70’i Çin’den Geliyor”

Paylaş
“Kripto Para Madenciliğinin Yüzde 60-70’i Çin’den Geliyor”

Primitive Ventures’ın kurucu ortaklarından Dovey Wan kısa süre önce bir yayına katıldı ve Çin’deki gelişmeleri değerlendirdi.

Çin’in son zamanlarda gerek dijital para gerekse Blockchain alanında attığı bazı adımlardan bahseden Wan, Çin’in izlediği bu politikanın halkı nasıl etkileyeceğini anlattı.

Blockchain İlgisi

Çin Hükümeti 2017’de kripto paralara karşı yaptırımlar uygulamaya başladı. Kripto para borsalarını kapatan ve ülkede ICO düzenlenmesini yasaklayan hükümet bu kararlarıyla birlikte yerel sektöre ağır bir darbe vurmuştu.

Hükümet kripto paralara karşı sert bir politika izlese de aynısı Blockchain için geçerli değil. Çin Hükümeti uzun süredir Blockchain teknolojisiyle ilgileniyor ve bu teknolojinin kripto paralarla bir tutulamayacağından bahsediyor. Dovey Wan tarafından yapılan açıklamalara göre Çin zaten Blockchain ile yıllardır ilgileniyordu ancak bu sefer durum çok farklı:

Çin Hükümeti bu dijital yuan projesi ortaya çıkmadan önce de Blockchain’i övüyordu. Hükümet her daim Blockchain’i destekliyordu ama bu sefer iş çok daha ciddi.

Kripto Para Madencileri

Çin Hükümeti kripto para sektörüne pek sıcak bakmasa da ülkede kripto paralarla ilgilenen çok fazla sayıda vatandaş var.

Bunların bir kısmı yalnızca P2P (peer-to-peer) platformlardan kripto para alıp satarken bir kısmı kripto para madenciliği de yapıyor. Öyle ki Dovey Wan, günümüzde maden gücünün çok büyük bir kısmının Çin’den geldiğini vurguluyor.

Şu anda hem maden havuzlarını hem de bireysel madencileri işin içine katarsak küresel hash gücünün en kötü ihtimalle yüzde 60’ı, 70’i Çinlilerden geliyor.

Wan tarafından ortaya sürülen bu veriler doğruysa bu, Çin pazarının kripto para piyasası üstünde çok ciddi bir etkisi olduğu anlamına gelir.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap