“Kripto Para İşlemlerinizi IRS’ten Saklamayın”

“Kripto Para İşlemlerinizi IRS’ten Saklamayın”

Paylaş
“Kripto Para İşlemlerinizi IRS’ten Saklamayın”

ABD vergi hazırlık şirketi H&R Block, müşteriler yaptığı bir tavsiyede kripto para birimi işlemlerini İç Gelir Hizmetlerine (IRS) bildirmeyerek vergilendirmeden kaçmaya çalışmamalarını tavsiye etti.

Kripto İşlemlerinizi Bildirin

Yahoo Finance’e göre H&R Block, kripto sahibi müşterilere IRS’in kripto vergi uyumluluğu çağrısını dikkate almalarını tavsiye etti. Şirket tarafından paylaşılan yeni kılavuzlarda, müşterilerin kripto vergi beyannamelerini sunmalarıyla ilgili inisiyatif almaları önerildi. Konu hakkında yorum yapan, şirketin baş vergi sorumlusu Kathy Pickering şu ifadeleri kullandı:

IRS, insanların kendi kendilerini rapor etmelerini istiyor. Öne çıkmanızı bekliyorlar ve doğru aktaramasanız bile bildirimde bulunuyorsanız daha yumuşak olacaklarını belirtiyor.

Bilindiği gibi IRS, kripto sahipleri için vergi raporlama kurallarına daha sıkı uyum sağlanması için gösterdiği çabaları hızlandırdı. ABD vergi ajansı bu yılın başında vergi formuna, kripto para birimi ile ilgili etkinlikler hakkında sorular içeren yeni bir onay kutusu ekledi.

Bu durum, kripto paraların doğrudan vergilere dahil edilmesi ve kripto para kazançlarının raporlanmaması halinde IRS’in bu kişilere dava açabileceği şeklinde de yorumlanabilir.

Bunların yanında H&R Block müşterilerine kripto vergi yükümlülüklerini dijital para varlıklarının doğasına göre belirlemelerini tavsiye etti. Şirket kullanıcılarına yönelik yönergelerinde kripto vergi ödemelerinin şunlara bağlı olduğunu açıkladı: Kripto para birimini nasıl kullanıyorsunuz?: Bir yatırım olarak mı, günlük işlemlerinde mi yoksa madenci olarak mı? Yapılan açıklamalara göre bir vergi mükellefi yatırım amacıyla Bitcoin satın alıyorsa uygulanacak olan vergi muamelesi hisse senedi alıp satmaya benzer.

Kriptoların Vergi Uyumluluğu

2019’da IRS, ABD’deki kripto sahiplerine uyarı mektupları göndermişti ve önceki kazançlarını bildirmeye, bekleyen vergi ödemeleri gerçekleştirmeye çağırmıştı. IRS ayrıca, dijital para birimi işlemlerini doğru bir şekilde bildiren vergi mükelleflerinin gerekli geri ödemelerini yaptıklarını da ifade etmişti.

Bunu yanında vergi ajansı Aralık ayında, Bitcoin ve diğer dijital varlıkların satın alınması, borsada işlem yapılması ve satışı ile ilgili temel bilgileri edinmeyi amaçlayan yeni bir yasa taslağı hazırlamıştı.

Kaynak: Bitcoinist

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap