Kripto para fonlarına yatırımlar Bitcoin ETF onayıyla rekor kırdı

Kripto para fonlarına yatırımlar Bitcoin ETF onayıyla rekor kırdı

Paylaş
Uzman Coin: Kripto para fonlarına yatırımlar Bitcoin ETF onayıyla rekor kırdı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ETF beklentileriyle artan Bitcoin fiyatı, ProShares Bitcoin vadeli ETF’inin işleme açılmasıyla 67 bin 250 doların da üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, bu fiyatlamanın etkisi ve kurumsal şirketlerin kripto para ürünlerine olan yansıması da yavaş yavaş rakamlara yansımaya başladı.

Pastadan büyük pay ProShares’e…

Yapılan yatırımlarla ilgili düzenli olarak her hafta rapor yayımlayan Avrupa’nın en büyük fon yönetim şirketi CoinShares’in bu haftaki rakamlarına göre; kripto para odaklı fonlar, bu hafta 1 milyar 470 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu rakamın 1 milyar 236 milyon dolarlık kısmını ise geçen hafta işleme açılan ProShares ETF’i aldı.

Çoğunluk yine Bitcoin’e

Yatırımların çoğunluğu yine Bitcoin fonlarına yapılırken burada da ProShares etkisi büyüktü. Ancak şu unutulmamalı ki, ABD’deki ETF kabulü gelmeden önceki iki haftada da Bitcoin fonları yine açık ara en çok yatırımı almışlardı. Örnek olarak ETF kabulünden bir hafta önce toplam kripto para fonlarına 80 milyon dolarlık girdi olurken, bu rakamın 70 milyon dolarlık kısmı Bitcoin fonlarına girmişti. Bu haftadan önceki hafta ise tam 245 milyon dolarlık kripto para fonları girdisi olmuş, bu rakamın da 225 milyon doları Bitcoin fonlarına gitmişti. Geçtiğimiz haftaki rakamlara bakıldığında toplamdaki 1 milyar 465 milyon dolarlık kripto para fon girişinin 1 milyar 450 milyon doları Bitcoin fonlarına girdi.

Yönetim altındaki toplam kripto para fonlarının değeri de 76 milyar 600 milyon doların üzerine çıktı. Burada 55 milyar dolarlık varlık yönetim değeriyle Grayscale, rakiplerinden açık ara önde…

Ethereum’dan yine çıkışlar var

Solana fonlarına 8.1, Cardano fonlarına 5.3 milyon dolarlık giriş olurken, bir hafta önce 13 milyon dolar çıkışın gözlemlendiği Ethereum fonlarının bu hafta da eksi yazması dikkat çekti. İkinci en büyük kripto para fonlarından bu hafta 1.4 milyon dolarlık çıkış oldu. Şirketlerin yönetimi altındaki Ethereum fonlarının toplam değeri ise 17 milyar 860 milyon dolar civarında…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap