Kripto Para Dünyasında 2019 Yılının Kazananları ve Kaybedenleri

Kripto Para Dünyasında 2019 Yılının Kazananları ve Kaybedenleri

Paylaş
Kripto Para Dünyasında 2019 Yılının Kazananları ve Kaybedenleri

Kriptokoin – Kripto para birimi endüstrisi için iniş ve çıkışlar yeni bir durum olmasa da, 2019 en şaşırtıcı açıklamalarla geçen bir yıl oldu. 2018’in uzun süren ayı piyasası, piyasa analistlerini düzenleyici hesaplaşma yılı olarak adlandırmasına sebep olmuştu. Netice itibariyle birçok yargı alanı kripto paraların nasıl bir hamle yapabileceğinden halen daha emin değil.

Bununla birlikte, 2019, Facebook gibi büyük teknolojidevleri kriptoyu yasaklamaktan daha ziyade kucaklamaya çalıştığı için tamanlamıyla bir geri dönüş yılı oldu.

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı gibi artan küresel olaylar,yatırımcıların Bitcoin gibi kripto para birimlerinin kullanımı konusundakigörüşlerini değiştirdi. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tümBitcoin ETF önerilerini reddetse de henüz yapılacak daha çok şey var gibigözüküyor.

Yıl sona erdiğinde, 2019’da zirveye çıkmayı başaranşirketlere, bireylere ve çeşitli kripto projelerine ve yılı pozitif olarakbitiremeyenlere gelin bir göz atalım. İşte kazananlarıyla ve kaybedenleriyle2019 yılında kripto para piyasası.

Kazananlar

Bitcoin’in Çift Büyümesi

Bu yıl, Bitcoin ve tüm blockchain ve kripto para birimi endüstrisi , Satoshi Nakamoto’nun yaratımının 10. yılını kutladı. Bununla birlikte, 2019’un başlangıcında, kripto para birimi endüstrisi 2018’in sözde kripto kışından yeni toparlanıyordu.

Neyse ki, Bitcoin, yılın ilk çeyreğinin sonunda yaklaşık % 11 daha yüksek bir fiyat artışıyla sonuçlanan bir yükseliş trendi ile seneye başladı. Morgan Creek Digital varlık yönetim şirketinin kurucu ortağı Anthony Pompliano, “Bitcoin’in fiyatı 2019’da bu yıl net bazda satıcılardan daha fazla alıcı bulduğu için önemli ölçüde yükseldi” açıklamasında bulundu.

Ticaret hacmi ve piyasa değeri yılın ikinci çeyreğindearttıkça Bitcoin, fiyatı 4.103 $’dan 10.888 $’a yükselirken % 165’lik birkazançla pazara öncülük etti. Ayrıca, Bitcoin’in pazar hakimiyeti % 54.6’dan %65’e yükseldi.

Bitcoin’in zorlayıcı bir pazara rağmen devam eden büyümesini teşvik eden nedenler arasında, dijital para biriminin artan küresel belirsizliğin ardından bir güvenli bir liman olarak hareket edebileceği görüşü bulunuyor. Bu yıl ABD-Çin ticaret savaşı, çoğu yatırımcıyı Bitcoin ve altındaki fiyat artışına bir katalizör olacağı düşüncesi içerisine soktu. Pompliano ayrıca başka katkıda bulunan faktörler olduğunu da söylüyor:

“En büyük anlar muhtemelen Libra’nın duyurulması vegeleneksel ve kripto para piyasalarındaki çeşitli insanlardan gelen hem olumluhem de olumsuz tepkiler etrafında dönüyor.”

Bununla birlikte, 2019’da Bitcoin için her zaman dilimi parlak geçmedi. Yılın üçüncü çeyreğinde, piyasa değeri büyük ölçüde 100 milyar dolar değer yitirdikçe Bitcoin’in fiyatı önemli ölçüde düştüğü için gerileme eğilimi ortaya çıktı. Neyse ki, pazar ayılar için zemin kazanmak için mücadele etse bile, Bitcoin sadece çeyreği en az kayıpla kapatmakla kalmadı, aynı zamanda pazardaki hakimiyetini % 5.4 artırdı. Sonuçta, tüm kripto para birimlerine kıyasla, Bitcoin’in performansı şimdiye kadarki en iyisi oldu.

Diğer pazarlardan alınan varlıklarla karşılaştırıldığında, Bitcoin’in yıl boyunca gösterdiği performans hala yüksek durumda. Örneğin, altın güvenilir bir değer deposu olarak görülse de, fiyatı Ocak ayından bu yana sadece % 17 arttı. S&P 500 Endeksi bile % 21’lik mükemmel bir performansa sahip olsa da, Bitcoin’in yıl boyunca büyümesiyle karşılaştırıldığında hala cüce kalıyor. Fiyatın ötesinde, Ballet kripto cüzdanının CEO’su Bobby Lee, Bitcoin’in birçok önemli teknolojik gelişmeden faydalandığını söyledi:

“2019, açık kaynak ekosistemindeki gelişmeler nedeniyle Bitcoin boğaları için harika bir yıl oldu. Lightning Network, Bitcoin’in işlem kapasitesini artırıyor, yerleşik, kullanıcı dostu özelliklere sahip cüzdanlar (Wasabi, Samourai) gizliliği artırıyor.”

Gods Unchained’ın Yükselen Popülerliği

Raporlara göre, Ethereum üzerine kurulmuş bir blockchaintabanlı sanal kart oyunu olan Gods Unchained, 2019’daki en yüksek brüt ve enpopüler blockchain oyunlarından biri olarak ortaya çıktı. Bu, platformunGenesis Card Pack’ini tamamen satmasıyla ortaya çıktı. Satılan tutar yaklaşık6.2 milyon dolar.

Gods Unchained merkezsiz bir oyun ve oyuncuların oyun içi öğelere gerçekten sahip olmalarını ve istedikleri gibi takas yapma özgürlüğüne sahip olmalarını sağlamak için blockchain’ı kullanıyor.

Gods Unchained CEO’su James Ferguson, oyunun “oyunendüstrisinin modası geçmiş uygulamalarını yükseltmek” amacında olduğunusöyledi.

Coinbase’in Genişlemesi Devam Ediyor

Geçmişte Coinbase, borsalarına para eklemek için oldukça seçici bir strateji uyguladığı için bir üne sahipti. Kripto alanındaki önde gelen borsalardan biri olan Coinbase, önemli ölçüde daha az büyük ölçekli hack’lere maruz kalmakla da meşhur. Binance gibi diğer büyük borsaların büyük ölçekli güvenlik ihlallerine kurban gittiği ve binlerce Bitcoin kaybına yol açan bir yılda Coinbase, güvenilir ve güvenli bir platform olarak öne çıkıyor.

Bununla birlikte, şirket bu yıl Twitter kullanıcılarıtarafından blok zincirini kullanarak kripto para birimi işlem verilerinitoplayan bir girişim ​​olan Neutrino’yu satın alması nedeniyle yoğun birşekilde eleştirildi. Çoğu Twitter kullanıcısı için bu hamle, borsadamüşterilerini gözetlemeyi kolaylaştırıyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte, Coinbase’in Neutrino’yu edinme hamlesi,bir Coinbase blog gönderisine göre, geçerli yasalara uyumlu olarak tümvarlıkları destekleme hedefinin bir parçası durumunda. Neutrino’yu satınalmanın yanı sıra, Coinbase 2018’den beri borsada listelenen kripto paralarınsayısını iki katına çıkardı. Coinbase’in agresif listeleme yaklaşımı, Dash,Cosmos ve Waves gibi kripto para birimlerinin eklenmesini de beraberindegetirdi.

Şirket, satın alma işlemlerinden birden fazla patent eldeetmeye kadar neredeyse yıl boyunca sürekli olarak gündemde kaldı. Bu arada,Coinbases’in Visa banka kartı çözümü de bu yıl üstel bir büyüme kaydetti, şimdidaha da fazla ülkede kullanılabiliyor.

Coinbase geçen yıl sadece yaklaşık 32 ülkede mevcuttu.Agresif genişlemesi, Binance gibi diğer küresel oyuncularla doğrudan rekabethalinde görünüyor.

Binance Daha Fazla Girişimle Ortaklık Kuruyor

Herhangi bir piyasa analisti 2019’da ilk borsa tekliflerininbüyük bir işe dönüştüğünü itiraf eder. Raporlar, 2019’un ilk çeyreğinden itibarenIEO’lara yönelik yüksek bir talep ortaya koydu. İlk kripto para tekliflerininaksine, başarılı bir IEO için en büyük belirleyici faktör, likiditeninmevcudiyeti ve popüler bir borsada bir IEO başlatmaktan ziyade likiditeyeerişmenin daha iyi bir yolu durumunda.

Binance ve yerel kripto para birimi BNB’nin en iyi yıllardan birine sahip olmasının nedeni de zaten bu. Dijital varlıklar için en büyük pazarlardan biri olan Binance, işlem hacminde önemli bir paya sahip oldu. Borsa performansı o kadar olağanüstü ki Binance Coin yıl boyunca % 150 değer kazandı. Her şeyi hesaba katarak ve yıllık büyümeyi de düşünerek hareket ettiğimizde Binance Coin Bitcoin’den biraz daha iyi performans gösterdi.

Ayrıca Binance, ticaret platformunun tamamen bağımsız birABD kolunun lansmanı ile erişimini genişletti. ABD’deki Binance borsasının NewYork gibi eyaletlerde faaliyet göstermesini engelleyen ağır düzenleyici baskıyarağmen, şirketin ABD’de kayıtlı bir para hizmeti olan BAM ile ortaklığı bugünekadar borsaya bir miktar avantaj sağladı.

Yılın Kaybedenleri

Facebook’un 2020’deki Belirsiz Libra Lansmanı

Facebook’un Libra kripto para birimini duyurması 2019’un enönemli olaylarından biri oldu. Bununla birlikte, Libra’nın belirli sayıdaulusal para birimi ile desteklenen bir stablecoin olarak ortaya çıkması üzerineABD’li milletvekilleri, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’i birden fazla oturumaçağırdı.

Özünde, Libra gerçek parayla desteklenen bir stablecoin ve kullanıcıların sınırlar boyunca neredeyse sıfır ücretle para almasına, satmasına ve göndermesine izin verecek. Projenin teknik raporuna göre, Libra’nın genel misyonu “milyonlarca insanı güçlendiren basit bir küresel para birimi ve finansal altyapı sağlamak.”

Libra’nın teknik raporu, yaklaşık 1,7 milyar bankasız insanıgüçlendirmek için “yeni bir merkezi olmayan blok zincir, düşük volatilitekripto para birimi ve akıllı bir sözleşme platformu” kullanacağını iddiaediyor.

Libra’nın bankasız olanı güçlendirmeye yönelik iddialıplanına rağmen, Libra projesi sadece milletvekilleri tarafından yoğun birşekilde incelenmekle kalmadı, aynı zamanda kendi iç sorunları ile dekarşılaştı. Bale Wallet’tan Lee, düşüncelerini paylaşırken, “ABD ve Avrupa’dakiyasa koyucular ve düzenleyiciler hükümet dışı para birimlerinin güçleri içinbir tehdit olduğunu anlasa da hükümet tarafından gelen muhalefetin zamanlaazalacağını” söyleyerek Libra hakkındaki iyimserliği dile getirdi.

ABD Kongresi Facebook’tan Libra projelerinin daha fazla gelişmesini duraklatmasını istedi ve şimdi genel kanı projenin hükümetin onayı olmadan başlangıç ​​bloklarından çıkmayacağı yönünde. Birçok Avrupa ülkesi de önerilen kripto para birimine karşı konuştu. Çin ise yakında bir misilleme önlemi olarak ulusal bir merkez bankası dijital para birimi olan kendi stablecoinini piyasaya süreceğini açıkladı. Ayrıca, hükümet düzenleyicilerinin daha fazla incelemesinin ardından, Libra’dan Visa, eBay, MasterCard ve PayPal gibi üst düzey destekçiler ayrıldı.

Circle İçin Zorlu Bir Yıl

Ekim 2018’de, Boston merkezli ve Goldman Sachs tarafındandesteklenen bir kripto para birimi firması olan Circle, Merkez konsorsiyumunubaşlatmak için Coinbase ile bir araya geldi. En iyi finanse edilen kriptogirişimlerinden biri olarak ünlenen iki şirket, kripto para birimlerininbenimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olmayı amaçladı. Merkez konsorsiyumusayesinde Coinbase ve Circle, USD Coin adı verilen stablecoin ile kripto endüstrisinelikiditeyi artıracaktı.

Bu yıl Temmuz ayında Coinbase ve Circle, projeyle ilgilenendiğer finansal kuruluşların USD Coin çıkarmasına izin verecek bir hareketlekonsorsiyumlarına katılımı genişletti

Bununla birlikte, Circle 2019 boyunca zorlu bir deneyime sahipti. USD Coin olumlu bir resepsiyon alsa da, Center’ın stablecoinin 11 milyar doların üzerindeki zincir transferlerini temizlemek için kullanıldığını iddia etmesine rağmen, Circle mobil uygulamasını kapattı.

Circle fon toplama hedefini % 40 azalttı ve bu yılın Mayıs ve Haziran ayları arasında çalışanlarının % 10’unu işten çıkardı. Kısa bir süre önce şirket, hizmetlerini düzene sokma çabalarını gerekçe göstererek 10’dan fazla çalışanıyla yollarını ayırdı.

Circle’dan en son işten çıkarma haberleri, şirketin kurucu ortağı Sean Neville’in CEO pozisyonunu bırakıp şirketin yönetim kurulundaki bir pozisyona geçmesinden sonra geliyor. Bununla birlikte, bir Circle temsilcisi, son işten çıkarmalar ile Sean’ın geçişi arasında herhangi bir bağlantıyı reddetti ve şunları söyledi:

“Bunların hiçbiri Sean’ın eş-CEO rolünden geçişiyle ilgilideğil. Sean, Circle’ın yönetim kurulunda görev yapmaya devam edecek. ”

Craig Wright’ın Mahkeme Savaşları

Avustralya doğumlu teknoloji uzmanı Craig Wright, 2015yılında Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ettiğinde, kripto topluluğundaki çoğuinsan bu durumu şüpheyle karşıladı ve konuyla çok da fazla ilgilenmedi.

Çoğu insan Satoshi Nakamoto taklitçisinin şimdiye kadar belirsizliğe geri dönmesini bekliyordu. Bununla birlikte, Wright ve iddiaları 2019 boyunca haberlere konu olmaya devam etti. Wright on yıl önce Bitcoin’i icat ettiğini ve iş ortağı Dave Kleiman ile birlikte 1 milyondan fazla BTC çıkardığını iddia ediyor. Kleiman’ın 2013’teki ölümünden sonra Wright, mayınlı Bitcoin’i “Tulip Trust”a koyduğunu iddia ediyor.

Bununla birlikte, Avustralyalı girişimci ve bilgisayarbilimcisine yönelik olarak 2018 yılında Kleiman’ın varisleri onun 1 milyonBitcoin’i çaldığını iddia ediyor. Geçmişte Wright ve Kleiman’ın Bitcoinmadenciliği ve gelişimi üzerinde birlikte çalıştığı söyleniyor. Kleiman’ınailesine göre Wright, yaklaşık 10 milyar dolar değerinde 550.000 ila 1 milyonBitcoin çaldı.

Halen devam eden dava, Wright’ın 2014’ten önce gerçekten Nakamoto olduğu varsayılarak Bitcoin varlıklarının ve fikri mülkiyetinin yarısını Kleiman’ın varislerine verilmesini emreden Sulh Hakim Yargıç Bruce’nun kararına yol açtı.

Bitcoin ETF’nin SEC Tarafından Sürekli Reddi

ABD düzenleyicileri, gelecekte Bitcoin borsa yatırım fonlarını onaylama olasılığı için her zaman bir açık kapı bırakmış olsa da, şimdiye kadar, bir Bitcoin ETF’yi lisanslamak için yapılan her girişim başarısızlıkla sonuçlandı. Bu yılın Ekim ayında, Bitwise Asset Management tarafından NYSE Arca ile birlikte sunulan bir ETF teklifi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yasadışı piyasa manipülasyonunu önleyen yasal gereklilikleri karşılayamadığı için reddedildi.

Aslında, SEC’e sunulan tüm Bitcoin ETF teklifleri, hilelifaaliyetler ve piyasa manipülasyonu ile ilgili endişeler nedeniyle reddedildi.Bir ETF’yi onaylamanın ana kriterlerinden biri, yeni bir emtia temelli ETF’nintemel pazarını oluşturmaktır.

Kripto para piyasası, manipülasyona karşı dirençliyse,düzenleyiciler ETF’ye devam edebilir. Bitcoin pazarının karmaşıklıkları gözönüne alındığında, SEC’in onayı mümkün görünmüyor. Bitwise’ın başvurusunun dahaönce reddedilmesine rağmen, SEC daha sonra Bitwise’ın teklifini bir kez dahagözden geçireceğini açıkladı.

İlk Bitcoin ETF onayının gerçekçi zaman çizelgesi hakkında konuşurken, Findora CEO’su Charles Lu, “Bitcoin ETF’nin SEC onayı alması için teklifin gerçek fiyat keşfinin olduğunu kanıtlaması gerekecek” açıklamasını yapıyor. Lu’nun görüşüne göre, SEC yakında büyük borsalarla “gözetim paylaşım anlaşmaları” yapması gerekeceğinden bu durum yakın bir zamanda Bitcoin ETF’nin olmayacağı anlamına geliyor.

2019 ve 2020

Genel olarak, kripto para endüstrisi geçen yıl önemli birbüyüme gösterdi. Volatil olmasına rağmen, Bitcoin önemli büyüme belirtilerigösteriyor. Daha fazla kurumsal yatırımcı, yatırım yapmanın daha fazla yolunubulmak için sektöre bakıyor. Piyasa değeri ve işlem hacimlerinde bir düşüşeğilimi olsa da, önde gelen yatırımcılar özellikle Bitcoin sahipleri için birdönüş kaderinin çok yakın bir zamanda olabileceğine inanıyorlar.

2019’un tüm kazananları ve kaybedenleri arasında belki de Facebook’un Libra’sı 2020’de en etkili olanı. Çoğu izleyici için Facebook’un Libra projesinin yeni bir sayfa açıp 2020’de başarılı bir şekilde başlayıp başlamayacağını görmek ilginç olacak. Bu yüzden 2020’de tüm sektörde büyük değişikliklerin gerçekleşme olasılığı yüksek.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap